• BIST 121.475
 • Altın 294,762
 • Dolar 5,8926
 • Euro 6,5369
 • İzmir 12 °C
 • İstanbul 8 °C
 • Antalya 15 °C
 • Ankara 3 °C
 • Turizminsesi Dijital Dergisi Ocak 2020 Sayısı Yayında
 • Turizminsesi Dijital Dergi Aralık Sayısı Yayında
 • TURİZMİNSESİ e-Dergi Kasım sayısı yayında
 • Turizminsesi Dijital Dergisi Ocak 2020 Sayısı Yayında
 • Turizminsesi Dijital Dergi Aralık Sayısı Yayında
 • TURİZMİNSESİ e-Dergi Kasım sayısı yayında

Çocuklar Dünya Şefler Günü’nde Mutfağa Girdi!

Çocuklar Dünya Şefler Günü’nde Mutfağa Girdi!
‘’Beslenebilirim’’ projesi kapsamında, Bakırköy Kartaltepe İlkokulu’nda Dünya Şefler Günü’ne özel etkinlik düzenlendi
TURİZMİN SESİ

Nestlé’nin,  Dünya aşçılar birliği (WACS) Türkiye aşçılar ve şefler federasyonu (TAŞFED) ve Millî Eğitim Bakanlığı ile iş birliği içinde yürüttüğü, on binlerce çocuğun yeterli ve dengeli beslenme ile fiziksel aktivite konusunda farkındalığını geliştirdiği ‘’Beslenebilirim’’ projesi kapsamında, Bakırköy Kartaltepe İlkokulu’nda Dünya Şefler Günü’ne özel etkinlik düzenlendi.

Çocukların yeterli ve dengeli beslenme konusunda farkındalıklarını artırmayı amaçlayan etkinlikte, öğrenciler TASFED başkan yrd. ve WACS temsilcisi Turgut AY, Şef Ethem Aydemir ile birlikte sağlıklı menüler hazırlamanın inceliklerini öğrendiler.Çocukların daha küçük yaşlardan itibaren doğru beslenme ve sağlıklı yaşam seçimi yapmalarında bilgilendirilmelerini sağlamak için akademisyenlerin desteğiyle geliştirilen Nestlè’nin Millî Eğitim Bakanlığı ile işbirliği içinde yürüttüğü Beslenebilirim projesi kapsamında yeni bir etkinliğe imza atıldı.
 
Dünya Şefler Günü etkinliği kapsamında minikler hünerlerini sergiledi!
Çocukların yeterli ve dengeli beslenme konusunda farkındalıklarını artırmayı hedefleyen etkinliğe Bakırköy Kartaltepe İlkokulu öğrencilerinin büyük ilgi gösterdi. Şefler ile öğrenciler bir araya gelerek sağlıklı yiyecekler hazırladılar. Etkinlik bitiminde minik aşçılara evde de hünerlerini sergileyebilecekleri sağlıklı tarifleri içeren menü kitapçıkları, aşçı kepleri, önlükler, yine sağlıklı yiyeceklerin 7 rengi temalı eğlenceli posterler ve çıkartmalar dağıtıldı. Etkinlikle ilgili görseller ve mesajlar Beslenebilirim ve Uluslar arası Şef Günü etiketleriyle sosyal medyada da paylaşıldı.
 
73 ülkede uygulanan Healthy Kids programının Türkiye ayağındaki Dünya Şefler Günü Etkinliği 20 Ekim Salı günü İstanbul’da Bakırköy Kartaltepe İlkokulu’nda gerçekleşti. 90 öğrencinin katıldığı etkinlikte Şef Turgut AY , Ethem Aydemir ve Beslenme Uzmanı Ceren Sarı Batmaz sağlıklı beslenmenin ipuçlarını paylaştı. Dünya’nın ünlü şefleri tarafından hazırlanan sağlıklı ve birbirinden lezzetli yemekler çocuklarla birlikte yapıldı.
 
Etkinliğe katılan WACS Temsilcisi ve Türkiye Aşçılar ve Şefler Federasyonu Başkan yardımcısı Turgut Ay: sağlıklı beslenme ve sağlıklı yaşamın önemine vurgu yaparak çocuklara şunları söyledi: “Sağlıklı beslenme siz çocukların büyümesi ve gelişmesi için çok önemlidir. Dolayısıyla yemeğin nereden geldiğini, nasıl pişirildiğini ve vücudumuzu nasıl etkilediğini bilmeniz çok önemli. Öğrencilerin okul başarısı yanında, büyüme ve gelişmeleri ile sağlıklı beslenmeleri de çok önemli bir husustur. Okul çağı döneminde, öğrencilerin bedensel ve zihinsel gelişimlerini en iyi şekilde tamamlamalarına ve ileriki yaşlarda sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazanmalarına destek olmak gerekir.
 
Öğrencilere temel beslenme bilgilerinin verilmesi, öğrenilen bilgilerin davranışa dönüştürülmesi, yanlış beslenme alışkanlıklarına zamanında müdahale edilmesi ve beslenme davranışları ile örnek olma konusunda, velilerin yanı sıra, öğretmenlere de önemli sorumluluklar düşmektedir.Öğretmen ve Öğrenciler yeterli ve dengeli beslenme konusunda çeşitli etkinlikler (bilgi yarışması, sınıf gazetesi, beslenme köşesi vb.) düzenlemeli ve bu konunun öğrenciler arasında tartışılmasına zemin hazırlamalıdırlar. Öğrencilerin kahvaltı yapıp, yapmadıklarını sorgulamalı ve dışarıda açıkta satılan yiyecekleri tüketmemeleri konusunda sık sık uyarıda bulunmalıdırlar. Çocukların beslenme çantası içeriğinin, daha önce okullara Sağlık Bakanlığı tarafından önerilen menü örneklerine göre hazırlanması sağlanmalı ve içeriklerini sıklıkla kontrol edilmeleri gerekmektedir. 
 
Beslenme saatlerinde; patates kızartması, çikolata, gibi yiyecekler yerine, peynir, yumurta, taze sebze ve meyve gibi besinler, gazlı ve diğer hazır içecekler yerine süt, ayran, taze sıkılmış meyve suyunun tercih edilmesi konusunda çocukları uyarmalı ve bu konuda veliler ile işbirliği yapmalıdırlar. Öğrencilerin boy ve ağırlık artışlarını takip etmeli ve değerlendirmelidirler. Unutulmamalıdır ki; Bir milletin ve toplumun geleceğini sağlam temeller üzerine kurması ve varlığını sürdürebilmesi sağlıklı yetişen nesillerle mümkündür.
 
Bütün dünya aşçılarının aşçılar gününü kutlarım. Dedi 
 
Beslenebilirim Projesi Neyi Amaçlıyor?
“Beslenebilirim” Programı, Nestlé’nin global olarak yürüttüğü “Healthy Kids-Sağlıklı Çocuklar“ programının bir parçası olarak uygulanıyor. Beslenebilirim Programı kapsamında ilkokul üçüncü sınıf öğretmenlerine ve velilere eğitim seminerleri veriliyor. Veliler ayıca yıl boyunca devam eden proje uygulamalarına ve etkinliklere de katılıyorlar.
 
Adana, Ankara, Bolu, Bursa, Eskişehir, Hatay, İstanbul, Konya, Mersin, Muğla, Ordu, Tunceli ve Şanlıurfa olmak üzere toplam 13 ilde 65 okulda uygulanan proje kapsamında öğrenciler, Hayat Bilgisi ile Oyun ve Fiziki Etkinlikler derslerinde Beslenebilirim programıyla yılda 32 saat sağlıklı beslenme ve sağlıklı yaşam konularında eğitim aldılar. Uygulandığı üç eğitim öğretim yılında yaklaşık 33 bin öğrenci, 66 bin veliye ulaşan proje, 2015-2016 eğitim öğretim yılında da 13 ilde 65 okulda uygulanmaya başlanmıştır.
 
Beslenebilirim programı aynı zamanda ulaştığı sonuçları ölçümleyerek, sağlanan ilerlemeyi de kayıt altına alıyor. Bu kapsamda 2013–2014 eğitim ve öğretim yılında eğitimin başında ve sonunda uygulanan ölçme-değerlendirme araçlarından elde edilen verilerle yapılan araştırma, yeterli ve dengeli beslenme konusunda öğrencilerin bilgi düzeyinde yüzde 21,4 oranında artış sağlandığını ortaya koydu. Bu araştırmaya göre, öğretmenlerin bilgi düzeyinde de yüzde 17,5 oranında bir artış gerçekleşti. Program önümüzdeki yıllarda da devam edecek.
Kaynak: Haber Kaynağı
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Turizmin Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 216 481 51 21