• BIST 11064.85
 • Altın 2582.234
 • Dolar 32.9774
 • Euro 35.9804
 • İzmir 36 °C
 • İstanbul 28 °C
 • Antalya 30 °C
 • Ankara 28 °C
 • Turizmin Sesi Dergimizin Haziran 2024 64'nci Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin Mayıs 2024 sayısı çıktı
 • Turizmin Sesi Dergimizin Nisan 2024 62'nci Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin Haziran 2024 64'nci Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin Mayıs 2024 sayısı çıktı
 • Turizmin Sesi Dergimizin Nisan 2024 62'nci Sayısı Yayında 

AT VE BALON TURİZMİ

AT VE BALON TURİZMİ
Nice sevdalılara ve şairlere esin kaynağı olmaktadır bu dağlar, ırmaklar, yeraltı şehirleri, periler ve sarhoş al atlar; nice efsanelere ve türkülere konu olmuştur

TURİZMİN SESİ-DURSUN ÖZDEN


Başı karlı, dumanlı ve sevdalı Erciyes, Melendiz ve Hasan Dağı'na el sallayan gizemli peri bacaları arasından dolana dolana akan Kızılırmak, binlerce yıldır bereketli topraklara can ve ilham veriyor. Nice sevdalılara ve şairlere esin kaynağı olmaktadır bu dağlar, ırmaklar, yeraltı şehirleri, periler ve sarhoş al atlar; nice efsanelere ve türkülere konu olmuştur.


Göreme'de gördüğüm, semada semah dönen kuş ve düş evi peribacaları, dört mevsim gezginleri konuk ediyor. İçinden su akan kent Avanos'u, eski ve yeni Avanos diye ikiye ayıran Kızılırmak üzerindeki asma köprü; kına gecesinde gelin ile damadın karşılıklı koşarak kucaklaştıkları mutlu anlarına tanıklık eder.


“Ömrü billah mektep yüzü görmedi / Bu kadar nakışı nerden belledi / Kirtim kirt, kirtim de kirt” dizelerinde yaşayan Enver Gökçe ve halı dokuyan güzellerin dilinden düşmeyen Aşık Seyrani'nin şu dizeleri anlamlıdır: “Kör de bilir Avanos'un yolunu / Testi bardak kırığından bellidir...” Ünlü çamur ustası Erdoğan Güleç Atölyesinde ve Güray Çömlekçilik de, toprağın sanat eserine dönüşme serüvenine tanıklık edersiniz. Avanos'u yurt edinmiş Japon seramikçi Nishi'nin çamurla harakirisi ve Fransız Asya'nın yağlıboya tablolarında göz kırpan perilerin gizemli yolculuğuna; Ruhi Su ustanın Kızılırmak gibi çağlayan gür sesiyle dillendirdiği “Hasan Dağı Bozlağı” ve seke seke oynanarak söylenen “Avanos Karşılaması”nı, günbatımında Paşabağı Peribacaları kuş evinde, yıllanmış Kapadokya Şarabı içerek dinlemenin tam zamanı: “Hay, hay, hayyy! / hana vardım bakmaya / hana kilit takmaya / hay, hay allılar / yeşilliler, morlular / hay, hay, hayyy!”


Kapadokya bölgesine gelen yerli ve yabancı turistlerin en çok ilgisini çeken iki aktiviteden söz edeceğim. Elbette bunların başında grup atlı turları ve gündoğumunda balonla uçma geliyor. Bölgede bu işi uzun yıllardır sürdüren Kirkit Turizm'in Avanos ve Güzelyurt'ta bulunan at çiftlikleri, özellikle yabancı turistlerle dolup taşıyor.

 Kızılırmak kıyısında ve peri bacaları arasında gece konaklamalı atlı turlarla yapılan geziler, serüven dolu alternatif turizmin farklı anlarını yaşatıyor. Mutlaka deneyin. Farkın farkına varın. Ulusal Havacılık belgeli “Anatolian Balloons Cappadocia” işletmesinin sekiz balonu, her gün sabah saat altıda, iki saatlik panoramik uçuşlar yapıyor. Sabah gündoğumunda, peri bacaları üzerinde uçarken; ışık ve gölgenin gizemli oyununa ve özgürlüğün dansına sizde katılır ve uçuş bitiminde, bu anı şampanya ile kutlamanın dayanılmaz hafifliğini, size takdim edilen “Uçuş Sertifikası” ile belgelersiniz.


Eğer rehberiniz Nevşehir Göre'den emekli gazeteci-şair ve turizmci Osman Yüksel ise; özel bir gezi yapmanın ayrıcalığını yaşarsınız. Kapadokya Bölgesi; Nevşehir, Kırşehir, Aksaray, Niğde ve Kayseri illerini içine alan zengin tarihi mirasların, kültür, termal, doğa, inanç ve alternatif turizm dokuları ile İç Anadolu Bölgesi'nin önemli zenginlik kaynağıdır.

At ve balon meraklıları için Göreme merkezli bir gezi programında; bölgede mutlaka gezilip görülecek yerlerin başında; gün batımında ve sonrasında perilerle, ışık ve gölgenin dansının gizemine tanıklık eden Zelve, Çavuşin, Uçhisar, Göreme, Ortahisar peribacaları ve manastırı ile ünlü Mustafapaşa, şarap ve özgün konaklar mekanı Ürgüp, Çeç Höyük ve Selime kaya evleri; yerin altında sır 13 katlı Derinkuyu, Kaymaklı ve Özkonak yeraltı şehirleri, 1924'de Mübadele acısını yaşamış Güzelyurt'ta UNESCO korumasında restorasyonu süren Kızıl Kilise, 28 kilometre uzunluğundaki ve 100 metre derinlikte, 53 kilisesi ve yeraltı kenti ile ünlü Ihlara Vadisi, Anadolu Alevi-Bektaşi kültürünün merkezi Hacı Bektaş Türbesi, Damat İbrahim'in izlerinin yaşatıldığı Nevşehir Kalesi, 5 bin yıllık yer altı su kanalları ile ünlü Göre Karızları, şaraphaneler, halı dokuma atölyeleri, şifalı kaynak suları, kilise, cami, konak, eski değirmen ve bezirhaneler bulunuyor. Bu yöreye özgün doğal kök boyalardan ve yünden dokunan halı ve kilimlerin yanı sıra; Anadolu'nun beline dolana dolana akan Kızılırmak kıyısındaki özel çamurdan yapılan çömlekçiliğin tarihi ise 10 bin yıla dayanmaktadır.


Öte yandan, Kapadokya turizm haritası içinde yer alan Niğde bölgesi de bu turistik zenginliklerin korunup yaşatıldığı ve mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir. Dünyada kucağında İsa ile tek gülümseyen Meryem Ana duvar resminin bulunduğu Gümüşler Manastırı; Sümer, Hitit, Frigya, Tyana, Doğu Roma, Bizans ve Selçuklu kültürlerinin izlerinin bulunduğu bu bölgede; Niğde Kalesi ve Niğde Müzesi'nde bulunan Sarı kız ve iki bebek mumyası mutlaka görülmelidir. Kemerhisar'da bulunan Tyana antik kenti içindeki su kemerleri ve Bahçeli'deki Kleopatra Havuzu görülmeye değer.

 Şairlere esin kaynağı olan Ulukışla Han Duvarları ve Beyağıl Çatal Kalesi'ni geçtikten sonra orman yeşili Bolkar Dağları'nın yamacında bulunan termal turizmi ile tanınan Çiftehan Kaplıcaları ve Pozantı'ya varmadan önce mutlaka mola verip buz gibi köpüklü ayran içmeniz gereken Şeker Pınarı ise, bir başka zenginlik kaynağımız. Toros Dağları üzerinde bulunan kayak alanları, göller ve yaylalar ise, her tür alternatif turizm için keşfedilmeyi bekliyor...
Bölgede uluslararası bisiklet yarışlarına sponsorluk yapan, bu anlamda bölgeyi ve ülkemizi tanıtan Argeus Travel'ı da anmadan geçemeyiz.

Eğer lüks takılmak istemiyorsanız; Uçhisar'da Tekelli Pansiyon Evi ve Büyük Avanos Oteli öneririm. Otelin işletmecisi Halil İbrahim Tokmak; Kapadokyalı Abdullah Rıza Ergüven, Selahattin Küçükdağ ve Refik Başaran'ın şiir izinden yürüyen ve saz çalıp, türkü çığıran ulusalcı bir şair. “Ben kendimi Türk hissediyorum” diyen ve adını değiştiren Fransız eşi Asya Hanım ise, Anadolu sevdalısı bir ressam. Konuklarına her akşam bölgenin özel damak tadı yemekler sunmaktadır.

Özellikle günlük doğal yiyecekler yanında yufka ekmekle, etli kuru fasulye-pilav ve kırmızı domates turşusunun yanında köpüklü koyun ayranının tadına doyum olmuyor. Eğer yemek sofasında 2 saat bekleme sabrınız varsa; İbrahim Usta'nın Avanos Testi Kebabını yerken, yanında kırmızı yıllanmış Derdalan Şarabı'nı içmeden gelmeyin. Testilerde içilen şarap eşliğinde, doğal kaya içi lokantası Uranos Sarıkaya'da yapılan Türk Dans Gecesi'ne, yerli ve yabancı turistlerin ilgisi oldukça fazla.


Yaşlı Anadolu'nun genç-ince beline dolanarak akan ve sevdalılara esin kaynağı olan Kızılırmak kıyısında ve efsaneleri ile ünlü peri bacalarının büyülü gölgesinde; beyaz atlar yelesinde tançiçeği açarken; “Ben özgürüm!” diye çığlık atarak taçlaşan, uçan balon sepetindeki Kapadokya gezimiz şimdilik bitti. Bağbozumu zamanı; ırmağın kıyısında ve perilerin arasında, sevdiğinizin dudak izinde yaşama dokunan, bir başka serüven yüklü gezide buluşmak dileğiyle. Dostlukla...

 • Yorumlar 5
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  ÇOK OKUNANLAR
  Tüm Hakları Saklıdır © 27 Şubat 2007 Turizmin Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 216 481 51 21