• BIST 1.314
 • Altın 465,261
 • Dolar 7,8775
 • Euro 9,3145
 • İzmir 16 °C
 • İstanbul 11 °C
 • Antalya 18 °C
 • Ankara 7 °C
 • Turizmin Sesi Dergimizin KASIM sayısı yayında
 • Turizmin Sesi Dergimizin Ekim sayısı yayında
 • Turizmin Sesi Dergimizin Eylül sayısı yayında
 • Turizmin Sesi Dergimizin KASIM sayısı yayında
 • Turizmin Sesi Dergimizin Ekim sayısı yayında
 • Turizmin Sesi Dergimizin Eylül sayısı yayında

Antalya Milletvekili Dr. Tuba Vural Çokal, Yerel Yönetimlerin Turistten Alması Gereken Vergiyi İktidar Otelden Kendisi Alıyor  

Antalya Milletvekili Dr. Tuba Vural Çokal, Yerel Yönetimlerin Turistten Alması Gereken Vergiyi İktidar Otelden Kendisi Alıyor  
Antalya Milletvekili Dr. Tuba Vural Çokal,“ Biz yerel yönetimlerin turizm bölgelerine daha çok yatırım yapmaları için bu vergileri turistlerden almaları gerektiğini söyledik, iktidar oteller sahiplerinden kendisi almaya karar verdi” dedi

TURİZMİN SESİ


Konaklama vergisi ile ilgili Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde konuşan Antalya Milletvekili Dr. Tuba Vural Çokal, “Tüm dünyada şehirleri ziyaret eden turistlerden alınan vergi biz de otelciye yükleniyor. Üstelikte yerel yönetimler yerine merkezi yönetim alıyor. Yani veren de yanlış, alan da” dedi. Antalya Milletvekili Dr. Tuba Vural Çokal, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen konaklama vergisinin otellere yeni bir yük getirmekte başka bir şey olmadığını söyledi. Genel Kurulda söz alarak kanunu sert sözlerle eleştiren Dr. Çokal meclis çoğunluğuna güvenilerek çıkarılan yasanın bir çok işletmeye ciddi yük getirdiğini ifade etti. 

antalya-milletvekili-dr-tuba-vural-cokal.jpgİKTİDAR KONUYU YANLIŞ ANLADI
Şehir vergisini Türkiye Büyük Millet Meclisi çatısı altında gündeme getiren ilk isimlerden biri olduğunu hatırlatan Dr. Çokal, kendilerinin anlattığı vergi ile hükümetin hazırlandığı kanun teklifinin aynı olmadığını söyledi. İktidarın konuyu tamamen yanlış anladığını ifade eden Dr. Çokal “ Biz yerel yönetimlerin turizm bölgelerine daha çok yatırım yapmaları için bu vergileri turistlerden almaları gerektiğini söyledik, iktidar oteller sahiplerinden kendisi almaya karar verdi” dedi. 

YEREL YÖNETİMLER ALMALI 
Dünya’da uygulanan şehir vergisi ile ülkemizde uygulanmamak istenen şehir vergisinin birbirinden çok ayrı olduğunu kaydeden Dr. Çokal “ Şehir vergilerinin alınma nedeni; o ülkelerin vergi mükellefi olmayan yabancı turistlerin konakladıkları süre boyunca özellikle yerel yönetimlerden aldıkları hizmetlerdir. Ülkemizde turizm bölgelerinin alt ve üst yapı hizmetlerini, ulaşım hizmetlerini yerel yönetimler sağlamakta, denizleri temiz tutacak koruyacak yatırımları yerel yönetimler yapmaktadır. Bu da yerel yönetimlerin bütçelerine ciddi yükler getirmektedir” dedi.  

ANTALYA 15 MİLYON KİŞİYE HİZMET VERİYOR
Türkiye’nin turizm başkenti Antalya’da 2019 yılında 15 milyon turistin ağırlandığını hatırlatan Dr. Tuba Vural Çokal “ Yani Antalya’da yerel yönetimler tam 15 milyon fazla kişiye; su, kanalizasyon, katı atık, ulaşım, çevre temizliği, çevre düzenlemesi hizmeti veriyor. Bir düşünün tam 15 milyon fazla kişinin çöpünü topluyorsunuz. 15 milyon fazla kişinin yüzdüğü denizi temiz tutmaya çalışıyorsunuz. Çevre düzenlemesi yapıyor, sorunsuz bir alt yapı hizmeti sunuyorsunuz. Tüm bunları da kendi kayıtlı yerleşik nüfusuna göre oluşan bütçenden karşılıyorsun. O 15 milyon turistten, bütçene hiçbir katkı alamıyorsun. Oteller desen büyük çoğunluğunun vergi merkezi farklı şehirde. Sana onların da katkısı olmuyor. Ama senin yaptığın hizmetin karşılığını alman gerekiyor. Dünya da şehirler bu hizmetlerin karşılığını alıyor ve bu vergiye de şehir vergisi diyor” şeklinde konuştu.

ŞEHİR VERGİSİ TURİSTTEN ALINAN BİR VERGİDİR
Şehir vergilerinin turistten konakladığı gün başına alınan bir vergi olduğunu dile getiren Dr. Çokal “Bu vergiyi alan ülkeler demiş ki; ‘sen bu ülkenin vergi mükellefi değilsin, buraya yaptığın ziyarette yapılan hizmetlerden yararlanıyorsun, o zaman yararlandığın gün kadar şehre ödeme yap.’ Biz de bu verginin ülkemizde de uygulanmasını istedik. Yerel yönetimler turizm bölgelerine daha çok yatırım yapsın, ülkemize daha çok turist gelsin ekonomiye katkı artsın dedik” diye konuştu.

BELEDİYENİN TURİSTTEN ALACAĞI VERGİYİ, HÜKÜMET OTELDEN KENDİSİ ALIYOR
İktidar tarafından hazırlanan kanununda uygulamanın tamamen yanlış temellere dayandığını söyleyen Dr. Tuba Vural Çokal “ Hani derler ya beni bir sen anladın onu da yanlış anladın.’ Görülüyor iktidar da bizi kendi anlamak istediği gibi anlamış. Öncelikle, birkaç istisna dışında tüm dünya da şehir vergisi olarak yerel yönetimlere ödenen vergiyi, merkezi vergi yaparak kendisi almak istiyor.  Üstelik de turistten değil otelden alıyor. Yetiyor mu tabi yetmiyor. Bu vergiyi alırken yerli yabancı turist ayrımı bile yapmıyor. Alın terinin karşılığında kazandığı paradan bile vergi ödeyen, her faturasına vergi eklenen, yaptığı her alış verişte vergi ödeyen vatandaşlarımızdan da vergi almak istiyorlar. Vatandaşlarımızdan konaklama vergisi almak demek ileri de AVM’Lerden günübirlik tesislerden hatta lunaparklardan bile vergi almanın önünü açmak demek olur” dedi. 

SEKTÖRDEN GÖRÜŞ ALINMADI
İktidar partisinin, her şey de olduğu gibi konaklama vergisinde de kimsenin fikrini alma gereği duymadığını dile getiren Dr. Çokal “Vergiyi kanunlaştırırken sektörden hiç görüş almadıkları için ‘bunu turistlere nasıl yansıtabilirizin’ cevabını aramadılar. Direk olarak otel kazancından bize ödeme yapsın, O, turistten nasıl alırsa alsın bizi ilgilendirmez diyorlar” diye konuştu. Çokal sözlerini şöyle sonlandırdı “ Biz yerel yönetimler güçlensin dedik, onlar hayır para bize lazım dediler. Biz yabancı turist ödesin dedik, onlar vatandaş ödesin dediler. Biz parayı konaklayan ödesin dedik, Onlar biz otelciden alırım o ne yaparsa yapsın dediler. Ben bu kürsüden uyarıyorum. Bu haliyle bu kanun, otelciye yüktür vatandaşa yüktür, yerel yönetime yüktür.”
 

Kaynak: Haber Kaynağı
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Turizmin Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 216 481 51 21