• BIST 10471.32
 • Altın 2440.417
 • Dolar 32.837
 • Euro 35.2071
 • İzmir 38 °C
 • İstanbul 33 °C
 • Antalya 31 °C
 • Ankara 33 °C
 • Turizmin Sesi Dergimizin Mayıs 2024 sayısı çıktı
 • Turizmin Sesi Dergimizin Nisan 2024 62'nci Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin Mart 2024 61'nci Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin Mayıs 2024 sayısı çıktı
 • Turizmin Sesi Dergimizin Nisan 2024 62'nci Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin Mart 2024 61'nci Sayısı Yayında 

AKUT’tan 3 yeni ekip:  “Kahramanmaraş” , “İzmir-Selçuk” ve “Bitlis”

AKUT’tan 3 yeni ekip:  “Kahramanmaraş” , “İzmir-Selçuk” ve “Bitlis”
AKUT büyümeye, Türkiye çapında yayılmaya devam ediyor!

TURİZMİN SESİ


AKUT Başkanı Recep Şalcı: “Her yörenin, kendine özgü coğrafi yapıları ve iklim özelliklerinden dolayı afet türleri de farklıdır. Siz bir bölgede arama kurtarma ekibi oluşturmak için, o yörede yaşayan, o afette az çok uzmanlaşmış insanları bulmak zorundasınız. AKUT gibi tamamen gönüllük esasıyla çalışan bir STK olduğunuzu düşündüğünüzde, her oluşturulan ekibin ne kadar değerli olduğu daha açık hale geliyor. Açıkçası her oluşturulan AKUT ekibinin arkasında büyük bir seçicilik ve özen, büyük bir emek var.”

Kurulduğu 1996 yılından bu yana, BM ve AB’nin arama kurtarma yapılanması içinde en önemli ekiplerinden birisi haline gelen, ülkemizin ilk arama kurtarma sivil toplum örgütü AKUT Arama Kurtarma Derneği, yeni oluşturduğu Bitlis, Kahramanmaraş ve İzmir-Selçuk ekipleriyle; Türkiye çapındaki organizasyon yapısını genişletmeye devam ediyor. AKUT, 3 yeni ekibiyle, ülke çapındaki ekip sayısını 30’a çıkardı. 

AKUT Başkanı Recep Şalcı:  “Her oluşturulan AKUT ekibinin arkasında büyük bir özel, büyük bir emek var.”

Konuyla ilgili bir açıklama yapan AKUT Başkanı Recep Şalcı, arama kurtarma konusunda bölgesel bir ekip oluşturmanın değerine ve zorluğuna dikkat çekerek, şunları söyledi: “Her yörenin, kendine özgü coğrafi yapıları ve iklim özelliklerinden dolayı afet türleri de farklıdır. Siz bir bölgede arama kurtarma ekibi oluşturmak için, o yörede yaşayan, o afette az çok uzmanlaşmış insanları bulmak zorundasınız. AKUT gibi tamamen gönüllük esasıyla çalışan bir STK olduğunuzu düşündüğünüzde, her oluşturulan ekibin ne kadar değerli olduğu daha açık hale geliyor. Ayrıca AKUT olarak, bir bölgede ekip açma konusunda çok seçiciyiz, çok talepler geliyor ama biz ismimizle beraber, ‘know-how’ımızı, yeterliliğimizi, gücümüzü, donanımımızı da vereceğimiz için bu konuda çok hassas davranıyoruz. Açıkçası her oluşturulan AKUT ekibinin arkasında büyük bir seçicilik ve özen, büyük bir emek var. Yeni oluşturduğumuz tüm ekiplerimizdeki gönüllülerimize ve elbette yeri gelmişken tüm AKUT gönüllülerine bir kez daha şükranlarımı sunuyorum. AKUT ailesine hoş geldiler.”  

AKUT Kahramanmaraş: Dağ ve doğa koşullarında kurtarma, deprem, sel ve büyük kazalar arama kurtarma. 10 kişilik operasyon ekibi ve 22 gönüllü…

Fatih Dağ liderliğinde görev yapacak AKUT Kahramanmaraş ekibinin ise, 10 kişilik operasyon ekibi ve 22 gönüllüsüyle, bölgeye özgü, dağ ve doğa koşullarında meydana gelen kaybolma ve kaza olayları, deprem, sel gibi doğal afetler ve büyük kazalarda operasyonlar yürütmesi hedefleniyor.

AKUT İzmir-Selçuk: Lokasyonun stratejik önemi ve Selçuk Efes Havaalanı ile protokol… Olası bir İzmir depreminden etkilenmeyecek kadar uzak ama toplanma merkezi olabilecek kadar yakın…

Tunç Tuncer liderliğinde görev yapacak 15 kişilik gönüllü ve profesyonel eğitimli arama kurtarmacılardan oluşan İzmir-Selçuk ekibinin ise, hem büyük ölçekli olası bir İzmir depreminden etkilenecek bölgeden uzak olması hem de operasyon ve toplanma merkezi olarak İzmir’e yeterince yakın bir lokasyonda olması nedeniyle oluşturulduğunun altı çizildi. Bölgenin konumunun ve paraşüt uzmanları-eğitimcilerinin varlığının, havadan karaya özel yük paraşütleriyle malzeme ve eğitimli personelin ulaştırılmasına olanak sağlayacağı vurgulandı. Ayrıca, Selçuk Efes Havaalanı ile yapılacak protokol antlaşmasının, hem acil hava kabiliyetinin sağlanmasına olanak vereceği hem de havaalanında bir lojistik deposunun kurulmasını sağlayacağı belirtildi. Bu özelliklerin, güvenlik, malzeme ve personel nakliyesi için yurt içi/yurt dışı operasyonlarda AKUT’a zaman kazandıracağı eklendi. 

AKUT Bitlis: Çığ, kar altından kurtarma ve boğulma… 7 profesyonel dalgıç ve dağcılardan oluşan 51 kişilik ekip… 

Fevzi Epözdemir liderliğinde görev yapacak ve 7 profesyonel dalgıç ve Türkiye Dağcılık Federasyonu’ndan eğitimli dağcılardan oluşan 51 kişilik AKUT Bitlis ekibinin, arama kurtarma adına yapacağı çalışmalar için gereken tüm eğitimlerini tamamladıkları vurgulandı. Gönüllü üyelerin, coğrafyanın fiziki koşulları ve iklim şartları itibariyle büyük önem arz eden çığ afeti ve tatbikatları, kar altından kazazede kurtarma çalışmaları ve boğulma vakalarına müdahalede bulunacakları ve bu konularda önceden operasyon tecrübeleri olduğu vurgulandı. 


 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 27 Şubat 2007 Turizmin Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 216 481 51 21