• BIST 4.997,63
 • Altın 1128.278
 • Dolar 18.8012
 • Euro 20.2949
 • İzmir 6 °C
 • İstanbul 5 °C
 • Antalya 10 °C
 • Ankara -1 °C
 • Turizmin Sesi Dergimizin OCAK 2023 47'nci Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin Aralık 2022 46'nci Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin Kasım 2022 45'nci Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin OCAK 2023 47'nci Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin Aralık 2022 46'nci Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin Kasım 2022 45'nci Sayısı Yayında 

8. VEHBİ KOÇ ÖDÜLÜ VERİLDİ

8. VEHBİ KOÇ ÖDÜLÜ VERİLDİ
Vehbi Koç Vakfı (VKV) tarafından bu yıl eğitim alanında verilen "8. Vehbi Koç Ödülü"ne Prof. Dr. Türkan Saylan layık görüldü.
TURİZMİN SESİ
"8. Vehbi Koç Ödül Töreni''ne katılan 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, burada yaptığı konuşmada, Vehbi Koç'un 15 yaşında esnaf, 26 yaşında tüccar, 40 yaşında sanayici, ondan sonraki yıllarda hayırsever, yol gösterici, dünyaca tanınmış iş adamı olduğunu söyledi.

Vehbi Koç'un tek başına bir okul, tek başına bir öğretmen olduğunu dile getiren Demirel, "Hayatta iken öyleydi. Ebediyete intikal ettikten sonra da bu okul açıktır yani görev yapmaya devam etmektedir. Öğretmen de ebediyete intikal etmiştir ama görevini yapmaya devam etmektedir" dedi.
Vehbi Koç'un kurduğu Koç Holdingin direkt olarak 89 bin kişiye iş veren, endirekt olarak 1 milyon kişinin yaşamını kazandığı bir topluluk olduğunu, cirosunun Türkiye'nin gayri safi milli hasılasının yüzde 10'u olduğunu kaydeden Demirel, "(Koç Holding), 100'den fazla ülkeye ihracat yapar, 25 milyar TL vergi öder.

Bu, Türkiye'nin topladığı vergilerin yüzde 15'i. 6 tane Koç Holding olsa, başka birisinden vergi istemeye gerek kalmaz" dedi. Demirel, Vehbi Koç'un 1950'den itibaren sanayiye koyulduğunu belirterek, 1965 yılında otomobil fabrikası açılışında Koç'a, "Şimdi montaj sanayi olarak başlayalım yüzde 10 yerli yapalım, yüzde 90 dışarıdan alalım, ama bunu 10 sene zarfında yüzde 10 dışarıdan alalım yüzde 90 yerli yapalım'' dediğini aktararak, Vehbi Koç'un bu şartı kabul edip, yerine getirdiğini belirtti.

1960-1980 arasında Koç Holdingin geliştiğini, olgunluk çağına girdiğini vurgulayan Demirel, ''1960-1980 arasında biz önemli yıllarda iktidardayız. Bizim iktidarda bulunduğumuz yıllarda biz hiçbir zorluk çıkartmadık, biz kalkınmayı teşvik ettik. Ülkenin bir takım kendi zorlukları vardı, döviz zorluğu vardı, başka zorlukları vardı, ambargo zorluğu vardı. Bütün bunlara rağmen gelişme olabilmiştir'' şeklinde konuştu. Süleyman Demirel, Vehbi Koç'un kendisiyle olan ilişkilerinde her zaman samimi ve dostane olduğunu vurgulayarak, şunları aktardı: "Bizi yaptığımız işlerde eleştirmiştir, takdir de etmiştir.

Ama bir tanesini hiç unutmam; Keban ve köprü yapmaya giriştik, yaptık. Sonra hükümet bizim elimizden kaydı. Bana bir mektup yazdı. Mektupta diyor ki; 'Bunlar unutulmaz merak etme'. Evet merak etmedik çünkü yaptığımız köprünün üstünden 1,5 milyar vasıta geçmiş, 6 defa da köprü kendini ödemiş. Yaptığımız Keban da dört defa kendini ödemiş, 300 milyar kilovat saat elektrik üretmiş. Bunu şunun için söylüyorum; kendisinin yapması şart değil, ülke için bir şey yapılıyorsa bundan çok mutlu oluyor, çok memnun oluyor.''

"(NÜFUS ARTIŞI, AİLE SAĞLIĞINI) DAHA TÜRKİYE'DE ANLAMAMIŞ ÇOK KİŞİ VAR"
Vehbi Koç'un toplumunun medeni, hayat standardını yükseltecek birincil ihtiyaçlara önem verdiğine işaret eden Demirel, "İkincil ihtiyaç olarak yol yapılıyor. Yollara da otomobil lazım. Merhum babası kendisine sünnet hediyesi olarak bir merkep hediye etmiş ve bu hiç unutamadığı bir şey ama kendisi, Türk milletine senede 400 bin-500 bin otomobil yapan fabrikalar hediye etmiştir. Nereden nereye gelindiğini söylemek istiyorum" şeklinde konuştu.

9. Cumhurbaşkanı Demirel, eğitimin, Vehbi Koç'un birinci derecede önem verdiği konu olduğuna ve sosyal sorumluluk çalışmalarına değinerek, şöyle devam etti: "Nüfus artışı, aile sağlığı sorunlarını konu edinen Türkiye Aile Sağlığı Planlaması Vakfını kurmuştur. Bunu daha Türkiye'de bugün anlamamış çok kişi var. Kimseye bir atıfta bulunmak istemiyorum ama bunun anlaşılması lazım. Bir ülke kazandığından çoğunu, daha fazlasını harcayamaz. Kazandığından daha fazlasını harcamaya kalktığı takdirde geriye gider, borçlanır, bir yerden sonra borcunu ödeyemez, sefalete gider.

Esasen bir ülkede doğan çocukları yaşatmaya imkan yoksa veya doğan çocukların eğitimi yoksa, işi yoksa, hastalıklara karşı korunmamışsa onları doğurmanın bir manası yok. Sağlıklı bir toplum istiyorsanız, aile planlaması denen olay onun için lazım.'' Vehbi Koç'un TEMA'nın kuruluşunda bulunduğunu ve yaptığı sosyal hizmetlerin herkes için örnek olması gerektiğini belirten Demirel, Koç'un Türkiye'de ve dünyada saygınlık kazanmış bir iş adamı olduğunu vurguladı.

VEHBİ KOÇ'UN AŞILADIĞI SOSYAL SORUMLULUK BİLİNCİ
Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, önceki yıllarda Koç Holdingin kurucusu Vehbi Koç'un ölüm tarihi olan 21 Şubat'ta anma duası yapıldığını hatırlatarak, bu yıl ve bundan sonraki yıllarda anma duasını aile arasında yapıp, Vehbi Koç Ödül Törenini de aynı gün gerçekleştirmeyi uygun bulduklarını ifade etti. Koç, Vehbi Koç'un çağını aşan bir vizyona sahip, yenilikçi, lider bir iş adamı olmasının yanı sıra, içinde yaşadığı toplumun sorunlarına duyarlılığı ve sorunların giderilmesine yönelik çözümleriyle de hayırsever ve vatansever olduğunu belirterek, Vehbi Koç'un toplumsal sorumluluk alanındaki çalışmalarını geliştirmek, bu anlayışı kurumsallaştırmak amacıyla kurduğu Vehbi Koç Vakfının bu yıl 40. yıl dönümünü kutladığını kaydetti.

Vakfın ilk özel Türk vakfı olduğunu ve Türkiye'ye eğitim, sağlık ve kültür alanlarında onlarca kurum kazandırıp, on binlerce gence destek verdiğini ve vermeyi sürdürdüğünü anlatan Koç, ''Bugün tüm Koç Topluluğu şirketlerinde Vehbi Koç'un bir öncü olarak bizlere aşıladığı sosyal sorumluluk bilinci, iş stratejilerimizin vazgeçilmez bir parçasıdır'' diye konuştu. Mustafa Koç, eğitim, sağlık, kültür-sanat ve çevre konularında geniş bir yelpazede gerçekleştirdikleri yatırımlarla, Türkiye'nin ihtiyaç duyduğu alanlarda önemli katkılar sağlamaya özen gösterdiklerini ifade ederek, bu kültürlerine paralel olarak 2002 yılından bu yana ülke yararına hizmet eden ve topluma katkıda bulunan kişi ve kurum memnun oluyor.''
Ödülün bu yıl eğitim alanında verildiğini dile getiren Koç, Vakfın en öncelikli sosyal yardımlarının eğitim amaçlı olduğunu ve 40 yılda toplamda en büyük maddi katkısını eğitim alanında yaptığını belirtti.

VEHBİ KOÇ ÖDÜLÜ
Törende, Vehbi Koç Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Semahat Arsel'in ''Vehbi Koç Ödülü''ne bu yıl Prof. Dr. Türkan Saylan'ın değer görüldüğünü açıklamasının ardından, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Mustafa Koç ve Arsel ile birlikte ödülü Saylan'a sundu. Saylan, yaptığı konuşmada, eğitime ilişkin olarak çeşitli kuruluşların katkılarıyla yaptıkları projelerle 36 bin kız çocuğuna ulaştıklarını bildirerek, ''Bugün Türkiye'de terörün önlenmesi, açlığın, sefaletin, işsizliğin giderilmesi konusunda kız çocuklarının eğitiminin yüzde 100 katkısı olacaktır" dedi. Törene, aralarında Aydın Doğan, Ersin Özince, Arzuhan Doğan Yalçındağ, Bülent Eczacıbaşı, Haluk Dinçer, Suzan Sabancı Dinçer, Ali Koç, Ali Sabancı, Nevzat Ayaz, Ergun Gürsoy, Aydın Boysan, Bülent Bulgurlu, Faruk Süren'in de bulunduğu pek çok kişi katıldı.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 27 Şubat 2007 Turizmin Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 216 481 51 21