• BIST 95.953
 • Altın 238,803
 • Dolar 5,8268
 • Euro 6,5545
 • İzmir 18 °C
 • İstanbul 13 °C
 • Antalya 12 °C
 • Ankara 4 °C
 • “Türk İstiklal Harbi’nin Başlangıcının 100. Yılı” Sergisi (1919-2019)
 • Bursa ve İzmir’de düzenlenen iş geliştirme gezilerinin 3’üncü durağı Antalya oldu
 • Türkiye’nin en büyük yeşil enerji kredisini alan Akfen Yenilenebilir Enerji’ye iki ödül
 • “Türk İstiklal Harbi’nin Başlangıcının 100. Yılı” Sergisi (1919-2019)
 • Bursa ve İzmir’de düzenlenen iş geliştirme gezilerinin 3’üncü durağı Antalya oldu
 • Türkiye’nin en büyük yeşil enerji kredisini alan Akfen Yenilenebilir Enerji’ye iki ödül

8. Malatya Uluslararası Film Festivali  9 Kasım’da Başlıyor

8. Malatya Uluslararası Film Festivali  9 Kasım’da Başlıyor
Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından, T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü ve Malatya Valiliği’nin katkılarıyla 9-15 Kasım 2018 tarihinde düzenlenen 8. Malatya Uluslararası Film Festivali yarın başlıyor

TURİZMİN SESİ


Bu yıl Şener Şen, Perran Kutman, Cem Yılmaz, Şerif Sezer, Nuri Bilge Ceylan, Osman Sınav, Mehmet Aslantuğ, gibi birbirinden ünlü isimlerin katılımıyla gerçekleştirilecek festivalde Türkiye ve Dünya sinemasından birçok film ve etkinlik Malatyalı sinemaseverlerle buluşacak. Sinema dünyasından birçok ismi Malatya’da ağırlamaktan büyük bir mutluluk duyduklarını belirten Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı ve Festival Başkanı Hacı Uğur Polat, şehir ve belediye olarak festivale hazır olduklarını dile getirdi. Polat, bilhassa çevre iller olmak üzere tüm Türkiye’den sinemaseverleri Malatya'ya beklediklerini ifade etti. 

Açılış Galası 

Festivalin açılış galası 9 Kasım akşamı Nikah Sarayı’nda gerçekleştirilecek. Açılış gecesinde Şener Şen, Perran Kutman ve Osman Sınav’a Onur Ödülleri verilecek. Şener Şen’e ödülünü Cem Yılmaz takdim ederken Perran Kutman ve Osman Sınav’a ise Şerif Sezer ve Mehmet Aslantuğ ödül verecek. Açılış günü ayrıca ‘Türk Sinemasına Katkı Ödülleri’ de verilecek. 

Cem Yılmaz gün içerisinde gösterimi yapılacak ‘Arif v 216’ filminin ardından film ekibiyle beraber bir söyleşi de gerçekleştirecek. 

Yeni Bölümler 

Festival programında bu sene birçok yenilik bulunuyor. Bu yılın yenilikleri arasında yer alan ‘TRT Belgesel Kuşağı’nda 5 adet belgesel seyirciyle buluşacak. Ayrıca korku filmlerine yer verilen ‘Korku Tüneli’ ve komedi filmlerinin yer aldığı ‘Komedi Vitrini’ de festival programına eklenen yeni bölümler arasında.

Konuk Ülke 

Festivalin bu yılki konuk ülkesi Filistin. Festival öncesinde düzenlenen basın toplantısında konuşan Festival Direktörü Suat Köçer, Filistin’in konuk ülke olarak seçilmesini şu sözlerle açıklıyor: 

‘Filistin her anlamda varlık mücadelesi veren bir ülke. Ne yazık ki hayatın diğer alanlarında olduğu gibi sanatta da, sinemada da çeşitli kısıtlamalarla karşı karşıya. Filmleri çok zor imkânlarla festivallere katılabiliyor. Film çekimleri sıklıkla engellere maruz kalıyor. Nasıl ki Türkiye uluslararası arenada Filistin meselesine sahip çıktıysa, biz de sinema alanında Filistin’in yanında olduğumuzu ifade etmek istedik. Bu yüzden de bu yıl konuk ülke olarak Filistin’i tercih ettik. Bu yılın üç önemli Filistin filmini ve çeşitli kısa filmleri göstereceğiz. Aynı zamanda on civarında Filistinli sinemacıyı misafir edeceğiz.’

Festival Geldi’ Bölümü 

Festival Geldi’ bölümü ise festivalin en çok dikkat çeken bölümlerinden birisi. Suat Köçer bu bölümü şu sözlerle özetliyor: 

‘Biliyorsunuz festivalde film gösterimleri şehir merkezindeki üç farklı mekânda gerçekleştiriliyor. Ancak çeşitli sebeplerden dolayı festivalin merkezine ulaşma konusunda zorluk yaşayan kesimler var. Biz geçen sene ‘Festival Geldi’ başlıklı bir bölümde onlara festivali ulaştırma kararı almıştık. Bu sene de bu bölüme devam ediyoruz. Huzur Evi’ne, Sevgi Evleri’ne, Suriye kampındaki misafirlerimize, ‘Engelsiz’ bölümüyle engelli sinemasever kardeşlerimize film programları hazırladık. İstiyoruz ki festival heyecanı sadece festival alanıyla sınırlı kalmasın, daha geniş kitlelere ulaşsın.’

Festivalde bu gösterimlere ek olarak ayrıca ‘Belki Köye Bir Film Gelir’ bölümü çerçevesinde Malatya’nın tüm ilçelerinde film gösterimleri gerçekleştiriliyor. 

Malatya Film Platformu

Malatya Film Platformu da festivalin önemli bölümlerinden birisi olarak dikkat çekiyor. Yapım aşamasındaki projelerin maddi olarak ve eğitimlerle desteklendiği bu bölümde iki uzun metrajlı film projesine destek veriliyor. Bu yıl festivalin önemli partnerlerinden birisi olan TRT’nin desteğiyle bu bölüme bir kısa film bölümü de eklendi. Ayrıca bunlara ek olarak daha önce Azerbaycan’la ortak olarak kurulan Malatya Uluslararası Film Platformu adlı platformun etkinlikleri de festivalde yer alacak. Yakın coğrafyamızdan ülkelerin sinemacılarının başvurabileceği bir fon olarak tasarlanan bu platformun bütün etkinlikleri, eğitimleri, söyleşileri festival süresince Anemon Otel’de gerçekleştirilecek.

Nuri Bilge Ceylan da Malatya’da!

Bu yıl festivalin Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması’nın jüri başkanlığını Nuri Bilge Ceylan üstleniyor. Ceylan ayrıca 12 Kasım Pazartesi günü saat 11:30’da  Anemon Otel’de bir ‘Ustalık Sınıfı’ programı da gerçekleştirecek. Sınırlı bir katılımcı kontenjanına sahip bu söyleşiye başvurular devam ediyor. Türkiye’nin pek çok şehrinden gelecek katılımcıların Malatya’da bu söyleşiye katılması bekleniyor. 

‘Minder Söyleşileri’ 

Festivalin en çok ilgi gören etkinliklerinden birisi de Malatya Park AVM’de gerçekleştirilen ‘Minder Söyleşileri’. Bu yıl söyleşilerde iki başarılı oyuncu konuk ediliyor. Aynı zamanda festivalin danışmanlığını yapan İpek Tuzcuoğlu ve festivalin bu yılki ulusal yarışmasında jüri üyesi olarak yer alan Haluk Piyes, ‘Minder Söyleşileri’nin konuğu olacak. 

Öğrencilere Yönelik Etkinlikler

Festival, bu yıl da sinema öğrencilerini sinemacılarla buluşturacak etkinliklere sahne olacak. Festival bünyesinde geçtiğimiz yıl başlayan ‘Usta Öğrenci Buluşması’ çerçevesinde yönetmen Osman Sınav üniversite öğrencileriyle bir söyleşi gerçekleştirecek. ‘Öğrenciler Festivalde’ bölümü kapsamında da Türkiye’nin on ayrı üniversitesinden dörder öğrenci ve birer akademisyen festivalde ağırlanacak. 

FESTİVAL AFİŞ VE TEMASI

“SİNEMA UZAKLARI YAKIN EDER” TURNA KUŞU

“Sinema sınırları, imkânsızlıkları, farklılıkları aşıp, halkları buluşturan bir sanattır” diyen Suat Köçer, bu anlayışla, Anadolu halk kültürünün çok önemli figürlerinden olan ve duyguların ulağı olarak sembolize edilen turnayı festival afişinde kullandıklarını söyledi. Masallardan destanlara, türkülerden şiirlere kadar halk edebiyatında geniş yer bulan ve sevgisi nesilden nesile aktarılan turnanın tasavvuf ve Anadolu’daki farklı inanış ve disiplinlerde de ayrı bir önemi bulunduğunu hatırlatan Köçer, aynı zamanda göçmen bir kuş olan turnayı, dünyanın dört bir yanında insanları benzer duygular etrafında buluşturan sinemanın birleştirici gücüne vurgu yapan bir sembol olarak tanımlamaya çalıştıklarını söyledi.

Türkiye ve dünyanın dört bir yanından gelen sinemacıları Malatya’da buluşturmaya hazırlanan festivalin film gösterimleri ve etkinlik takvimi, yenilenen “malatyafilmfest.org.tr” internet sitesinden günlük olarak takip edilebiliyor. 

ULUSAL UZUN METRAJ YARIŞMA FİLMLERİ
1-Borç – Debt – Vuslat Saraçoğlu
2-Aydede- Road To The Moon – Abdurrahman Öner
3-Son Çıkış - Siren’s Call – Ramin Matin
4-İçerdekiler- Insiders – Hüseyin Karabey
5-Halef-Halef – Murat Düzgünoğlu
6-Güvercin- The Pigeon – Banu Sıvacı
7-Meleklerin Koruyucusu-Guardian of Angels – Ensar Altay
8-Dört Köşeli Üçgen- Four Cornered Triangle – Mehmet Güreli
9-Kardeşler- Brothers – Ömür Atay
10-Anons- The Announcement – Mahmut Fazıl Coşkun
11-Sükut Evi-House of Serenity – Cafer Özgül
12-Çınar-Plane Tree – Mustafa Karadeniz
13-Güvercin Hırsızları- The Pigeon Thieves – Osman Nail Doğan
ULUSAL KISA METRAJ YARIŞMA FİLMLERİ
1-    Kimse Elimi Tutmasın – Cenk Ertürk – Kurmaca
2-    Pantolon – Tahsin Özmen – Kurmaca
3-    Her Şey Yolunda – Metehan Şerefoğlu – Kurmaca
4-    İlkbahar, Yaz, Sonbahar, Kış… ve İlkbahar – Hamza Uysal – Animasyon
5-    Balık Kraker – Yiğit Evgar – Kurmaca 
6-    Hikayeci – Anıl Gündoğan – Kurmaca
7-    Boşluk – Elif Eda – Kurmaca 
8-    Görüşme – Vehbi Bozdağ – Kurmaca
9-    Sonsuz – Murat Çetinkaya – Kurmaca
10-    Sen Adam Mısın – Alihan Erbaş, Harun Köybaşı – Belgesel

ULUSLARARASI UZUN METRAJ YARIŞMA FİLMLERİ
1-    AGA - Milko Lazarov – Bulgaritan/Almanya
2-    AN IMPOSSIBLY SMALL OBJECT (Aşırı Küçük bir Nesne ) - David Verbeek – Tayvan/Hollanda/Hırvatistan
3-    HAPPY BIRTHDAY (Doğum Günün Kutlu Olsun) - Christos Georgiou – Yunanistan/Almanya/Fransa
4-    IN SİLENCE (Sessizlikte) - Ardak Amirkulov – Kazakistan
5-    LAST CHİLD (Son Çocuk) - Shin Dong-Seok – Güney Kore
6-    SULEİMAN MOUNTAİN (Süleyman Dağı) - Elizaveta Stishova – Kırgızistan
7-    ORANGE DAYS (Turunç Günleri) - Arash Lahooti – İran
8-    VOLCANO (Volkan) - Roman Bundachuk – Ukrayna/Almanya
9-    SUMMER SURVİVORS (Yazdan Kalanlar) - Marija Kavtaradze – Litvanya
10-    THE LOAD (Yük) - Ognjen Glavonic – Sırbistan/Fransa/Hırvatistan 
11-    ANONS (The Announcement) – Mahmut Fazıl Coşkun – Türkiye/Bulgaristan
12-    MELEKLERİN KORUYUCUSU – Ensar Altay – Türkiye
ULUSLARARASI KISA METRAJ YARIŞMA FİLMLERİ
1-    Red Velvet – Mahmoud Samir/ Youssef Mahmoud – Mısır – Kurmaca
2-    The Teacher – Maxim Elagin – Rusya – Kurmaca
3-    Sallakh – İspanya – Rasoul Iranzaf Aghamırlu – İran – Kurmaca
4-    Zacarias – Violeta Trincado – İspanya 
5-    Short – Ruslan Aghazadeh – Azerbaycan 
9-15 Kasım 2018 tarihleri arasında 8.’si düzenlenecek Malatya Uluslararası Film Festivali kapsamında bu yıl ikincisi yapılacak Malatya Film Platformu’nda finale kalan 13 proje de belli oldu. 
MALATYA FİLM PLATFORMU FİNALİSTLERİ:
TRT ÖN ALIM DESTEĞİ FİNALİSTELERİ
1-    Anadolu Leoparı – Yön: Emre Kayiş - Yap: Olena Yershova Yıldız
2-    Bir Düş Gördüm – Yön/Yap: Murat Çeri
3-    Çok Süper Bi Şey – Yön: Sinan Sertel – Yap: Turgay Şahin
4-    İstanbul’un Kayıp Rüya’sı – Yön/Yap: Cengis Asiltürk
5-    Maskeler – Yön/Yap: Nuri Cihan Özdoğan 
6-    Yedinci Ocak – Yön: Haydar Şişman – Yap: Ümran Safter

ERTEM EĞİLMEZ AİLE FİLMLERİ FİNALİSTLERİ 
1-    Ali’nin Tabiatı – Yön: Levent Çetin – Yap: Canol Balkaya
2-    Aralık – Yön: Selman Nacar – Yap: Burak Çevik
3-    Havuz – Yön/Yap: Aydın Orak
4-    Kusur – Yön: Özkan Çelik – Yap: Neslihan Bilgin Çelik
5-    Melek – Yön/Yap: Mesut Ceylan
6-    Umut – Yön: Orhan İnce – Yap: Burak Kanısıcak
7-    Üç Arkadaş – Yön: Nursen Çetin Köreken – Yap: Ümit Köreken

TRT KISA FİLM YAPIM DESTEĞİ FİNALE KALAN PROJELER
1-    Kar, Kış, Kıyamet – Ali Kışlar
2-    Ayna – Alican Durbaş / Murat Öngel
3-    Düğün Fotoğrafı – Cemalettin Baş
4-    Masalların Hikayesi – Mahsum Taşkın / İrfan Türfent
5-    Fıstıkçı Şahap – Kürşat Güngör Sağlam
6-    Tapınak – Büke Akşehirli / Murat Uğurlu
7-    Gece Babamızı Ararken – Alkım Özmen 
8-    Cinayet – Mehmet Mahsum Akyel / Ferhat Gezenler
9-    Zemberek – Recep Çavdar
10-    Kendini Gömen Adam – Enes Erbay / Nergiz Erbay
11-    Dima – Celal Yücel Tombul 
12-    Yavru Karınca – Onur Yağız / Derya Uğurlar
ULUSAL UZUN METRAJ PANORAMA
1-    Suç Unsuru – Süleyman Arda Eminçe
2-    Beyaz Hüzün: Sarıkamış – Kenan Korkmaz
3-    Arada – Mu Tunç
4-    Bırakın Çocuk Oynasın – Atalay Taşdiken
5-    Fındıktan sonra – Ercan Kesal
6-    Karadeniz’in Yalnız Nineleri – Kaan Atilla Taşkın
7-    Annemin Sinemaları –Cansel Karacan
8-    Osmanlı’dan Günümüze Hamallar – Aydın Bağardı
9-    Ukde Muhammet Benek-Erol Onur/Filmoran
ULUSAL KISA METRAJ PANORAMA
1-    Naftalin – Muhammed Furkan Daşbilek – Kurmaca
2-    Karton Kutu – Merve Çirişoğlu – Animasyon
3-    Aya – Saif Hamad – Kurmaca
4-    Misafir – Orhan Dede – Belgesel
5-    İlmek – Süheyla Arıkan – Kurmaca
6-    İstasyon – Serdar Çotuk – Animasyon
7-    Farah – Oktay Alkan - Kurmaca

ULUSLARARASI PANORAMA
1-    A Road (Yol)– Kalvira Akchalova – Kırgızistan – Kurmaca
2-    Dark Night (Karanlık Gece)– Ivan Plechev – Rusya – Kurmaca
3-    Labor (Doğum Sancısı)– Cecilia Albertini – İtalya/Amerika – Kurmaca 
4-    Heyvan (Hayvan)– Behram Ark – İran – Kurmaca 
5-    Melodi – Michael Kam – Singapur – Kurmaca
6-    Space Mountain (Uzay Dağı)– Victor Nores – İspanya - Kurmaca
ULUSAL UZUN METRAJ YARIŞMASI JÜRİ ÜYELERİ
Reis Çelik (Jüri Başkanı) 
Şerif Sezer
Gökhan Tiryaki
Ali Aga    
Haluk Piyes
ULUSAL KISA METRAJ YARIŞMASI JÜRİ ÜYELERİ
Emre Konuk – Yönetmen- Görüntü Yönetmeni
Ömer Sevimli – Sinema Programcısı
Tuba Özden Deniz – Sinema Yazarı
Natali Yeres – Sanat Yönetmeni
Neslihan Atagül Doğulu – Oyuncu
ULUSALARARASI UZUN METRAJ YARIŞMASI JÜRİ ÜYELERİ

Nuri Bilge Ceylan – Türkiye – Yönetmen (Jüri Başkanı)
Vernice Klier –Fransa/ABD – Oyuncu Koçu/Akademisyen
Giulia Achilli – İtalya – Yapımcı/Yönetmen
Ivana Roscic – Hırvatistan – Oyuncu/Yönetmen
ULUSLARARASI KISA METRAJ YARIŞMASI JÜRİ ÜYELERİ
Amir Masoud Soheli – Festival Direktörü/Yapımcı
Mehmet Bahadır Er – Yönetmen
Lina Bokhary – Filistin Kültür Bakanlığı Sinema Departman Direktörü
MALATYA FİLM PLATFORMU JÜRİ ÜYELERİ
TRT ÖN ALIM DESTEĞİ VE ERTEM EĞİLMEZ AİLE FİLMLERİ JÜRİSİ
Faruk Güven - TRT Ortak ve Dış Yapımlar Müdürü
İpek Tuzcuoğlu – Oyuncu
Murat Saraçoğlu – Yönetmen
Öktem Başol – Senaryo Danışmanı / Akademisyen
Sermin Çakmak Afşin – Yapımcı / Danışman

TRT KISA FİLM YAPIM DESTEĞİ JÜRİSİ
Ahmet Okur – Yapımcı/Yönetmen
Faruk Güven – TRT Ortak ve Dış Yapımlar Müdürü 
Şükrü Sim – Akedemisyen

ULUSLARARASI PLATFORM JÜRİSİ
Mesut Uçakan – Türkiye/Senarist/Yönetmen
Mohammad Attebai – İran –Yapımcı
Orxan Fikretoglu – Azerbaycan – Yazar/Senarist/Yönetmen

FİLM YÖN JÜRİSİ
Mehmet Eryılmaz
Nisan Akman
Aydın Sayman
SİYAD Jürisi:
Metin Gönen
Okan Arpaç
Barış Saydam 
  

Kaynak: Haber Kaynağı
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Turizmin Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 216 481 51 21