• BIST 9818.2
 • Altın 2444.687
 • Dolar 32.2107
 • Euro 34.9831
 • İzmir 23 °C
 • İstanbul 20 °C
 • Antalya 26 °C
 • Ankara 20 °C
 • Turizmin Sesi Dergimizin Mart 2024 61'nci Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin Şubat 2024 60'ncı Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin Ocak 2024 59'ncu Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin Mart 2024 61'nci Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin Şubat 2024 60'ncı Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin Ocak 2024 59'ncu Sayısı Yayında 

4. Dünya Göçebe oyunları büyük bir coşku ile gerçekleştirildi

4. Dünya Göçebe oyunları büyük bir coşku ile gerçekleştirildi
"Gelenekten Geleceğe Bir'iz!" sloganıyla organize edilen oyunlarda, 4 gün boyunca kültürel, sanatsal, geleneksel sporlar, gastronomi, el sanatları ve çocuk oyunları misafirlerle buluştu

TURİZMİN SESİ


İznik Gölü'nün kıyısında yaklaşık 500 bin metrekarelik alanda "Gelenekten Geleceğe Bir'iz!" sloganıyla organize edilen oyunlarda, 4 gün boyunca kültürel, sanatsal, geleneksel sporlar, gastronomi, el sanatları ve çocuk oyunları misafirlerle buluştu. Etkinlikleri 1 milyona yakın yerli ve yabancı ziyaretçi takip etti. Dünya Göçebe Oyunları’nın 4’üncüsü bu yıl 29 Eylül – 02 Ekim 2022 tarihleri arasında Bursa’nın İznik ilçesinde düzenlendi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılışı yapılan organizasyon, 4 günde yaklaşık 1 milyon yerli ve yabancı misafiri ağırladı.

iznik-goludunya-gocebe-oyunlari.jpgGöçebe kültür yaşam tarzını korumak ve ata sporlarını yaşatmak amacıyla ilki 2014 yılında Kırgızistan’da düzenlenen Dünya Göçebe Oyunları, üç kez bu ülkede gerçekleştirildikten sonra bu yıl Türkiye’de yapıldı. Kovid-19 salgını nedeniyle 2 yıl ertelenen 4. Dünya Göçebe Oyunları, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile devlet ve hükümet başkanlarının katılımıyla başladı. 4. Dünya Göçebe Oyunları spordan sanata, gastronomiden geleneksel sporları deneyimlemeye kadar birçok etkinliği içerisinde barındıran, geleneksel spor dallarında dünyada tek ve ilk olma özelliğine sahip.

AMAÇ KÜLTÜREL VE TARİHİ MİRASI KORUMAK

4. Dünya Göçebe Oyunları; dünyanın dört bir yanından halkların kültürel ve tarihi mirasını korumayı, kültürlerarası iletişimi, dostluk ve uyumu güçlendirmeyi hedefliyor. Çok yoğun ve olağanüstü gayretle gerçekleştirilen hazırlık çalışmalarının ardından başlayan oyunlarda atlı oyunlardan ulusal güreşlere, okçuluktan gastronomiye, geleneksel sanatlardan sahne sanatlarına, çocuk oyun alanlarından etno pazara kadar farklı etkinlikler gerçekleştirildi. 102 ülkeden 3000’den fazla sporcunun katıldığı etkinlik aynı zamanda Türkiye’nin kültürel diplomasisinin güçlenmesine, Bursa ve İznik'in daha iyi tanınmasına ve dünya çapında hak ettiği şöhreti kazanmasına da katkı sağladı.

AÇILIŞI CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN YAPTI

4. Dünya Göçebe Oyunları’nın açılış törenine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov, KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ve Kazakistan Meclis Başkanı Yerlan Koşanov, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan, 4. Dünya Göçebe Oyunları Organizasyon Komitesi Başkanı Hakan Kazancı, 4. Dünya Göçebe Oyunları Organizasyon Komitesi Başkanvekili Abdülhadi Turus ile yerli ve yabancı çok sayıda yönetici katıldı. Yurt içi ve yurt dışından 500’ün üzerinde gazetecinin takip ettiği etkinlikte konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "4. Dünya Göçebe Oyunları dolayısıyla katılımcılar arasında gelişen pozitif enerjinin hepimize yeni bir kültürel diplomasi kapısı açacağını düşünüyorum" ifadesini kullandı. Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle: “Ülkemizin mavi incisi İznik'ten spora, sanata, kültüre ortak geleceğimize gönül veren tüm kardeşlerime selamlarımı gönderiyorum. Göçebe Oyunları'nın ilki 2014'te Kırgızistan'da yapılmıştı. Sonraki iki oyun 2016 ve 2018'de Kırgızistan ev sahipliğinde düzenlendi. Her 2 yılda bir düzenlenen oyunların 4.sünde İznik'teyiz. 2020 yılında gerçekleştirilecekti. Ülkemizi de etkilen Covid -19 salgını nedeniyle ertelemek zorunda kaldık. İnsan toplulukları, binlerce yıl boyunca bulundukları yerden ayrılarak yeni hayat aramışlardır. Sürekli veya mevsime göre değiştirerek, hayatlarını sürdüren topluluklar da vardır. Bu yolculuklarda birbirini etkilemişlerdir. Bugün hala kültürün ve insani ilişkilerin taşıyıcısı göçlerdir.”

iznik-goludunya-gocebe-oyunlari-001.jpg

"GÖÇEBE KÜLTÜRÜNÜN YİTİP GİTMESİNE RIZA GÖSTEREMEYİZ"

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasına şu şekilde devam etti: “İnsanlığın binlerce yılına damga vuran kültürün yitip gitmesine rıza gösteremeyiz. Göçebe kültürünün yaşatılmasında fayda görüyoruz. İstiklalimizin güvencesi olarak Toros dağlarında dumanı tüten yörük çadırını ifade ediyoruz. Pek çok deneyimi gençlerimize ve misafirlerimize yaşatacak olan oyunları düzenleyenleri tebrik ediyorum. Katılımcılara başarılar diliyorum. Dostlarımıza da teşekkür ediyorum. Bölgemizin krizlerle kavrulduğu bu dönemde, barışı yardımlaşmayı esas olan bu oyunları özgür bir işbirliği platformu olduğuna inanıyorum. Oyunlara katılan ülkelerle kurduğumuz münasebetlerin yeni bir kültürel diplomasi kapısı açacağını düşünüyorum. 102 ülkeden, 3 binden fazla sporcunun katılması bu umudumuzu yeşertiyor. Gastronomi programlarında 20 ayrı ülkenin mutfak lezzetleri katılımcılarla kavuşacak.” Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasının ardından vatandaşlar, katılımcı ülkelerden gelen sporcular ile geleneksel dansçıların muhteşem görsel şovunu ve havai fişek gösterilerini izlediler.

iznik-goludunya-gocebe-oyunlari-002.jpg

HEM DENEYİMLEDİLER HEM EĞLENDİLER

Takip eden günlerde de oyunlar için hazırlanan alanda el sanatları atölyeleri, yöresel tanıtım çadırları ile uygulamalı atölyelerde vatandaşlar, kültür ve sanat alanında farklı deneyimler yaşadı. Gastronomi bölümünde evrensel tatları deneyimleyen misafirler, yöresel ikramların yanı sıra İznik Köylü Pazarı'ndan da alışveriş yapma imkanı buldu. Alana gelen misafirler ve çocuklar binicilik, okçuluk, geleneksel çocuk oyunları, çocuk obası sanat atölyeleri, izcilik ve hippoterapi (Atlı terapi) alanlarında eğlenceli anlar yaşadı. Bilhassa çocuklar, yapılan etkinliklerde ok atmadan at binmeye, aşık oyunundan Anadolu Masalları’na kadar birçok alanda doyasıya eğlendi. Çocuk Obası'nda çocuklara Anadolu Masalları anlatılırken diğer taraftan da at binme imkanı sunuldu. Tamamen çocuklara özel olarak hazırlanan alanda ise ok atmayı öğrendiler. Etkinlikler boyunca ziyaretçiler Kıraç, Mustafa Ceceli ve Arslanbek Sultanbekov gibi ünlü sanatçıların konserlerini izleyerek keyifli anlar yaşadılar.

TBMM BAŞKANI ŞENTOP ZİYARET ETTİ

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu ile Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Necmettin Bilal Erdoğan’ın tamamına nezaret ettiği Dünya Göçebe Oyunları alanı TBMM Başkanı Mustafa Şentop tarafından da ziyaret edildi. Yerli ve yabancı misafirlerle tek tek ilgilenen ve daha sonra alanı gezen Meclis Başkanı Şentop, alanla ilgili Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan ile Dünya Göçebe Oyunları Komite Başkanı Hakan Kazancı ve heyetten bilgi aldı. Şentop, renkli görüntülere sahne olan ve katılımcıların yoğun ilgi gösterdiği stantları da tek tek ziyaret etti.

GÖRKEMLİ KAPANIŞ TÖRENİ

4. Dünya Göçebe Oyunları’nın son gününde, sponsorlar için tören düzenlendi. Törene Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu ile Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan’ın yanı sıra Kırgızistan Kültür, Enformasyon, Spor ve Gençlik Politikası Bakanı Azamat Zhamankulov, Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Hamza Yerlikaya, Bursa Valisi Yakup Canbolat, TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyon Başkanı ve AK Parti Milletvekili Hakan Çavuşoğlu, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Dünya Göçebe Oyunları Organizasyon Komitesi ve Türkiye Geleneksel Spor Dalları Federasyonu Başkanı Hakan Kazancı, Dünya Göçebe Oyunları Hazırlık Komitesi Başkanvekili Abdulhadi Turus ile sporcular katıldı.

KASAPOĞLU: ÇITAYI ÇOK FARKLI BİR NOKTAYA TAŞIDIK

Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu törende yaptığı konuşmada, Göçebe Oyunları'nı bu yıl farklı bir noktaya taşıdıklarını belirterek organizasyonda emeği geçenleri tebrik etti.

Seyircilere de teşekkür eden Kasapoğlu şunları söyledi:“Bu geleneksel oyunların bundan sonra daha güçlü bir ivmeyle, bu özel emanetin yarınlara daha güçlü bir şekilde taşınacağının başlangıcıydı ve ülke olarak Göçebe Oyunları tarihinde bu çıtayı çok farklı bir noktaya taşıdık. İşte bu çıtanın bu noktaya taşınmasında elbette halkımızın, milletimizin ilgisi bambaşkaydı ama bununla birlikte işte burada görmüş olduğunuz paydaşlarımızın katkısı, bu anlamdaki özverileri apayrı bir tarih yazdı. Ben her birini özellikle tebrik ediyorum. İnşallah bundan sonra daha güçlü bir şekilde tıpkı diğer branşlarda olduğu gibi geleneksel branşlarda da gelenekten geleceğe 'bir' olarak devam edeceğimizi özellikle belirtiyorum. Bu oyunların kazananı kardeşlik, sevgi, saygı, birlik ve beraberliktir."

BİLAL ERDOĞAN’DAN TEŞEKKÜR

Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan da organizasyona destek olanlara teşekkür etti. Organizasyonun düzenlenmesinde Bursa Büyükşehir ve İznik belediyeleri ile kamu kurum ve kuruluşlarının katkıları olduğunu aktaran Bilal Erdoğan, "Geleneksel sporların arkasında diğer alışılagelmiş spor endüstrisinin arkasındaki sponsor desteği henüz yok. Onun için işte halkımızın bu kadar teveccühüne ulaşan, bu kadar teveccühünü karşılayan geleneksel sporlarımızı ve oyunlarımızı, kendi kültürümüzü desteklemekte öncü olan bu kurumlarımız için ayrıca bir alkış istiyorum. Oyunlar vesilesiyle Bursa'dan tüm dünyaya barış ve birlik mesajı verdik" ifadelerini kullandı.

BAYRAK KAZAKİSTAN'A DEVREDİLDİ

Konuşmaların ardından 5. Dünya Göçebe Oyunları'nı düzenleyecek Kazakistan'a devir teslim töreni yapıldı. Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu, bir sonraki oyunları düzenleyecek Kazakistan Kültür ve Spor Bakanı Dauren Abayev'e içinde su bulunan çini işlemeli ibrik verdi. Bakan Kasapoğlu'nun verdiği ibriği sahneye oyunların maskotu olan yavru kurt "Ötüken" getirdi.

TÜRK SPORCULAR 23 MADALYA İLE BİRİNCİ OLDU

Dünya Göçebe Oyunları’nda Türkiye 23 madalya ile birinci olurken Kırgızistan 11 madalya ile ikinci oldu. İranlı sporcular 5 madalya ile 3. olurken onları 4’er madalya ile Özbekistan ve Moğolistan takip etti. Azerbaycan ve Kazakistan’dan gelen sporcular ise 3’er madalya kazanırken Türkmenistan, Gagavuzya, Gürcistan, Moldova, Kanada, Macaristan ve Slovakya’dan katılan sporcular 1’er madalya kazandı.

Müsabakaların ardından sporcuların elde ettikleri birincilik dereceleri şöyle:

- Aşırtmalı Aba Güreşi

65 kilo: İbrahim Kar,
70 kilo: Nikov Tchikadze (Gürcistan)
75 kilo: Burak Sönmez
80 kilo: Gerogo Robu (Moldova)
90 kilo: Muharrem Aslan
90+ kilo: Barış Güngör
- Kapışmalı Aba Güreşi

65 kilo: Fatih Önalan
70 kilo: Sabriyan Kazakbaev (Özbekistan)
75 kilo: Manas Usanov (Kırgızistan)
80 kilo: Hasan Kaya
90 kilo: Ivan Khizli (Gagavuzya)
90+ kilo: Aslan Arkatoğlu (Azerbaycan)
- Şalvar güreşi

65 kilo: Hamza Alaca
70 kilo: Haydar Yavuz
75 kilo: Selahattin Kılıçsallayan
80 kilo: Musa Gürbüz
90 kilo: Osman Göçen
90+ kilo: Rıza Yıldırım
- Pehlivani

70 kilo: Abulfaz Nasirov (Azerbaycan)
80 kilo: Hamed Elahiyan (İran)
90+ kilo: Amir Mohammadi (İran)
- Kuraş

Kadın 63 kilo: Pardeyeva Kamila (Türkmenistan)
Kadın 78 kilo: Ece Zurnacı
Kadın 78+ kilo: Rakiyeva Yuldosova (Özbekistan)
Erkek 81 kilo: Muhammed Mohammedi (İran)
Erkek 90 kilo: Erkin Kozotov (Özbekistan)
Erkek 90+ kilo: Javad Merodi (İran)
- Atlı okçuluk

Tabla Parkuru: Abdullah İdris
Kule Parkuru: Battulga Otgon Ulzil (Moğolistan)
Kabak Parkuru: Ahmet Sağbilge
Genel Klasman: Ahmet Sağbilge
- Geleneksel Okçuluk

Hedef okçuluğu erkek: Oğuz Okçu
Hedef okçuluğu kadın: Bayarmaa Seree (Moğolistan)
Menzil okçuluğu erkek: İbrahim Balaban
Menzil okçuluğu kadın: Şebnem Saliha Çakıroğlu
Organik Yay Menzil Okçuluğu: Adam Karpowicz (Kanada)
- Mas Güreşi

Erkek 70 kilo: Asanov Azamat (Kırgızistan)
Erkek 80 kilo: Tashtanbekov Azat (Macaristan)
Erkek 110 kilo: Ataibek Uulu Keldibek (Kırgızistan)
Erkek 116 kilo: Ghitasi Reza (Kırgızistan)
Kadın 75 kilo: İmankanova Dilbara Aida (Kırgızistan)
Kadın 75+ kilo: Vaskova Jana (Slovakya)
- Kazak Güreşi

Kadın 55 kilo: Gambolt Gantsetbek (Moğolistan)
Kadın 65 kilo: Saripova Zarina (Kazakistan)
Kadın 65+ kilo: Yuldosova Rakima (Özbekistan)
Erkek 60 kilo: Nikmetullayev Marat (Kazakistan)
Erkek 80 kilo: Hasanov Emil (Azerbaycan)
Erkek 100+ kilo: Byeredmurad Syerik (Moğolistan)
- Alış Güreşi

Serbest erkek 60 kilo: Kaimov Kolysbek (Kırgızistan)
Serbest kadın 55 kilo: Monuazhenova Elzada (Kırgızistan)
Serbest kadın 75+ kilo: Sarbosova Megira (Kırgızistan)
Klasik erkek 60 kilo: Saparov Roman (Kırgızistan)
Klasik erkek 80 kilo: Kudaiberdiyev Esenbek (Kırgızistan)
Klasik erkek 90 kilo: Kamalov Oibek (Kırgızistan)
- Kökpar

Kazakistan Milli Takımı
- Yağlı Güreş

Başpehlivan: İsmail Balaban
Başaltı: Emirhan Ergin
Büyükorta: Alparslan Termen
Küçükorta büyükboy: Emre Ayyıldız
- Büyük Güreş

Emin Muhammedi (İran)
29 Eylül’de görkemli bir açılışla başlayan 4. Dünya Göçebe Oyunları nefes kesen müsabakaların tamamlanmasının ardından 2 Ekim’de yapılan kapanış programıyla son erdi.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 27 Şubat 2007 Turizmin Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 216 481 51 21