30 Mart 2017 Perşembe  
ÇOK OKUNANLAR
FOTO GALERİ
LİNK BANKASI
GAZETE BAŞLIKLARI

PİYASALAR
IMKB
0.00
DOLAR
3,6363
EURO
3,8917
ALTıN
145,513
HAVA DURUMU
İzmir10 / 22 °C
İstanbul8 / 22 °C
Antalya11 / 23 °C
Ankara8 / 20 °C
MAİL LİST
Yazı boyutu 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

GİACOMO DE STEFANO İSTANBUL’DA

GİACOMO DE STEFANO İSTANBUL’DA
Yaşamın kaynağı olan sulara, su kaynaklarına dikkat çekmek için yola çıkan, yeni dünya gezgini Giacomo de Stefano’nun rotasında son durak İstanbul oldu
28 Eylül 2012 / 07:00

TURİZMİN SESİ


Kimi zaman rüzgar eşliğinde, kimi zaman da kürekleri ile Avrupa nehirlerini aşan, su kaynaklarının sesine kulak veren ‘Man on the River / Nehir Gezgini’ , Giacomo de Stefano, son olarak Rahmi M. Koç Müzesi’nde demirledi.Rahmi M. Koç Müzesi, kendini ‘yeni dünya gezgini’ olarak tanımlayan Giacomo de Stefano’yu misafir ediyor. Eşsiz doğal güzellikler ve hayat veren su kaynakları, yol hikayeleri ve anılar; hepsini gerçek bir maceraperest videoları fotoğrafları ile aktarıyor.  Londra’dan İstanbul’a uzanan 6 aylık seyahati boyunca 12 ülkeyi kapsayan bu deneyimi paylaşmak isteyenler, “Londra’dan İstanbul’a 2012” başlıklı seyahatin bütün belgeleri ve tabii ki gezginin mütevazı teknesi “Clodia” yılsonuna kadar müzede görebilecekler. 

nehir-gezgini,-rahmi-m.-koc-muzesi,rahmi-m.-koc-muzesi-3.jpg

Nehir gezilerinin başlangıcı
Çin’de turizm sektörünün yarattığı olumsuz etkileri konu alan belgesel çekimleri Giacomo de Stefano’nun hayata bakışını değiştirmiş. 20 bin km ve 4 ay boyunca süren çekimlerin ardından hayatın sürdürülebilirliği temelinde, doğal kaynaklara zarar vermeden gezmek hakkında düşünmeye başlamış. “Londra’dan İstanbul’a ” başlıklı proje böylece ortaya çıkmış. Giacomo de Stefano, yaptığı nehir gezileri ile tüketim toplumunun dikkatini bu konulara çekmek istiyor. İnsanların verdikleri kararlar ve yaptıkları seçimler ile doğal çevre üzerinde ne kadar büyük etki yarattıklarını fark etmelerini istiyor.

nehir-gezgini,-rahmi-m.-koc-muzesi,rahmi-m.-koc-muzesi-1.jpg

Yeni dünya gezgini
Eski Dünya’nın nehirlerinde doğaya dönen bir adam, ona kucak açan doğa; belki de insanın özüne dönüşü sayesinde ortaya çıkacak ‘yeni bir insan’… Bir başka deyişle, sürdürülebilir hayat için duyarlı turizm… İşte bu felsefe ile Giacomo de Stefano, kendisini ‘yeni dünya gezgini’ olarak nitelendirmeyi tercih ediyor.Yolculuk için tercih ettiği, sadece yelkeni ve kürekleri olan tekne de bu felsefenin bir parçası. İşin özü ‘az’ ile yetinmek, ‘az’dan faydalanarak, az tüketerek çok şeye, çok yere, çok insana ulaşmak. Aynı çerçevede bütçesi de olmayan proje, hediye ekonomisi sayesinde, destekçilerin katkıları ile tamamlandı.


nehir-gezgini,-rahmi-m.-koc-muzesi,rahmi-m.-koc-muzesi-6.jpg

İstanbul’u hedefledi
Giacomo de Stefano, nehirleri aşan yolculuğu boyunca 12 ülkeye uğradı, 5200 km yol aldı; en önemlisi geride minimum düzeyde ‘karbon ayak izi’ bıraktı.Nehir Gezgini’nin rotasında yer alan bazı yerler: Londra Thames Nehri, İngiliz Kanalı, Fransa su kanalları ile Strasbourg, Rhine nehri üzerinde seyahat ile Nürnberg, Tuna Nehri, Viyana, Bratislava, Budapeşte, Belgrad, Romanya, Bulgaristan. “Londra’dan İstanbul’a 2012” başlıklı seyahatin bütün belgeleri ve gezginin mütevazı teknesi “Clodia” yılsonuna kadar Rahmi M. Koç Müzesi’nde görülebilir.


nehir-gezgini,-rahmi-m.-koc-muzesi,rahmi-m.-koc-muzesi-5.jpg

Rahmi M. Koç Müzesi hakkında:
Rahmi M. Koç Müzesi Türkiye'de Ulaşım, Endüstri ve İletişim tarihine adanmış ilk önemli müzedir. Lengerhane binası ve Hasköy Tersanesi olmak üzere iki tarihi bina ile hali hazırda 11.250 m2'lik kapalı alana sahiptir. Müze, 1991 yılında alınan Lengerhane Binasında kurulmuş; binanın restorasyonu Garanti Koza firması tarafından yapılmıştır. Aralık 1994'de açılan müzenin ilk bölümünün süratle büyümesi ile 1996 yılında Haliç'in kıyısında, Hasköy Tersanesi alınmıştır. 14 terk edilmiş bina ve tarihi kızak orijinaline sadık kalınarak restore edilmiş, müzenin ikinci kısmı Temmuz 2001'de açılmıştır. Müzenin koleksiyonu, gramofon iğnesinden gerçek boyutlarda gemilere ve uçaklara kadar uzanan binlerce objeyi içermektedir. Yaklaşık 17 bin metrekarelik açık alanda ise Fenerbahçe Vapuru, Liman II buharlı römorkör, Kont Ostrorog teknesi, Tekel 15 takası, Hasköy-Sütlüce Demiryolu ve İstasyonu, Elmalı Barajı buharlı pompa motorları, B-24 uçak ‘Hadley’s Harem’, Turgut Alp Maçunası, Jet Provost T3A küçük yolcu uçağı, DC 3 yolcu uçağı, çift katlı otobüs double decker 1962 AEC Routemaster–Londra ve atlıkarınca ile çocuk oyun alanı bulunmaktadır. Ziyaretçiler, Fenerbahçe Vapuru Büfesi, Coca Cola Büfesi, Demlik Kafe, Café du Levant ve Halat Restaurant’ta yemek yiyebilir. Rahmi M. Koç Müzesi, pazartesi hariç her gün, hafta içi 10.00-17.00, hafta sonu ve resmi tatillerde ise (1 Ekim - 31 Mart) 10.00-18.00 (1 Nisan - 30 Eylül) 10.00-20.00.Müzeye giriş yetişkin için 12,5 TL, öğrenci için ise 6 TL’dır.


Nehir Gezgini Projesi hakkında:
London to Istanbul 2012 / Man on the River / www.manontheriver.com

Etiket(ler): Nehir Gezgini’ , Giacomo de Stefano,Nehir Gezgini, Rahmi M. Koç Müzesi,Rahmi M. Koç Müzesi

Yorumlar
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
SİTE İÇİ ARAMA
YAZARLAR
RÖPORTAJ
ÖZEL HABER
VİDEO GALERİ
YORUMLAR
ANALİZ
ANKET
SİZİN ACENTANIZ HANGİSİ ?
SİZİN ACENTANIZ HANGİSİ ?
Turizm - Turizm Haberleri - Turizm Beldeleri - Tatil Köyleri - Oteller - Turizm Acenteleri
Turizm Haberleri