• BIST 9818.2
 • Altın 2444.687
 • Dolar 32.2107
 • Euro 34.9831
 • İzmir 23 °C
 • İstanbul 20 °C
 • Antalya 26 °C
 • Ankara 20 °C
 • Turizmin Sesi Dergimizin Mart 2024 61'nci Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin Şubat 2024 60'ncı Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin Ocak 2024 59'ncu Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin Mart 2024 61'nci Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin Şubat 2024 60'ncı Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin Ocak 2024 59'ncu Sayısı Yayında 
» »

TATİL SEPETİ’NDEN TURİZMİNSESİ.COM’A ÖZEL RÖPORTAJ

TATİL SEPETİ’NDEN TURİZMİNSESİ.COM’A ÖZEL RÖPORTAJ
Tatil Sepeti Genel Müdürü Koray Küçükyılmaz ve Tatilsepeti Pazarlama Direktörü Canan Demir ile Turizm, Erken rezervasyon ve Tatilsepeti’nin hayata geçirdiği proje…

Tatil Sepeti Genel Müdürü Koray Küçükyılmaz ve Tatilsepeti Pazarlama Direktörü Canan Demir ile Turizm, Erken rezervasyon ve Tatilsepeti’nin hayata geçirdiği “Tatilsepeti Influencer’larını Arıyor! Projesi” hakkında TurizminSesi.com ekibimizle özel bir röportaj gerçekleştirdik. Keyifli okumalar dileriz!

1)Pandemi tüm dünyayı etkiledi. Turizm zor dönemden geçiyor. Tatil Sepeti olarak yeni dönem ile ilgili öngörüleriniz nelerdir?

Tatil Sepeti Genel Müdürü Koray Küçükyılmaz; “Geçen yıl Mart ayı ile ülkemizde ilk Covid 19 vakaların görülmesiyle birlikte, oldukça zorlu geçen bir dönemin içine girdik. Pandemi, maalesef halen tüm dünyada devam ediyor. Aşılamanın yaygınlaşmasıyla birlikte, kısıtlamalar da yavaş yavaş kalkıyor. Ocak – Mart döneminde kış rezervasyonlarında önemli bir hareketlilik gördük. Erken rezervasyon taleplerinde de her ay artan bir talep olduğunu görüyoruz. Ramazan Bayramı taleplerini de, yoğunluklu olarak almayı beklediğimiz Nisan ayından itibaren talebin daha da yukarı çıkmasını bekliyoruz. Bütün dünyada olduğu gibi, belirsizlik döneminde, rezervasyon yapmak istemeyen ve bu sürecin iyileşmesini bekleyen misafirlerden kaynaklı, son dakika satışlarının daha yoğun olacağı bir dönem olacağa benziyor.

tatil-sepeti-tatil-sepeti-genel-muduru-koray-kucukyilmaztatilsepeti-pazarlama-direktoru-canan-demir-001.jpgPandemi döneminin etkisi ile tüm iç pazarda ciddi bir küçülme oldu. 2020 yılında, iç pazardaki rezervasyon sayılarının bir önceki yıla göre %50-60 oranında daraldığını düşünüyoruz.  Beklentimiz ise, 2021’de 2019 yılı rakamlarımıza yeniden ulaşmak. 2020 yılı, sektörün kayıp yılı oldu ve bu sene öncelikli hedef toparlanmak. 2022 yılı hedefi ise, yeniden büyümeye geçmek.”

2) Bayram tatilleri yakınlaşıyor, insanların tatil fikrine yaklaşımı nasıl, gözlemlerinizi öğrenebilir miyim?

Tatil Sepeti Genel Müdürü Koray Küçükyılmaz, “2021 sezonunda da yurt dışı seyahatlerinin toparlanmasını beklemiyoruz. Ülkelerin uyguladıkları sağlık politikaları nedeni ile yurtdışı seyahatlerinin planlanması çok zor oluyor. 2021 güz döneminde yurt dışı için düzelmeler bekleyebiliriz. Bu konuda azalan talebin de, yerli turistleri yurt içi tatile daha da çok yönlendireceğini düşünüyoruz. Gezmeyi ve yeni yerler görmeyi seven kitle, kültür turlarına daha fazla ilgi gösterecektir. Her zaman olduğu gibi, en büyük payı yine her şey dâhil sisteminde hizmet veren ve güvenli tatil sertifikalı otellerimiz alacak; Antalya, Bodrum, Çeşme, Kuşadası, Fethiye gibi destinasyonlar ilgi görmeye devam edecektir. Pandemi döneminde villa kiralama, karavan, çadır, yayla tatili gibi seçenekler de aranmaya başlandı. Daha az insan ile temas halinde olmak isteyenler, aynı zamanda küçük butik otel tercihlerine yöneldi. 2021 yılında, bu talebin yine devam edeceğini ve hatta artacağını düşünüyoruz. 

tatil-sepeti-tatil-sepeti-genel-muduru-koray-kucukyilmaztatilsepeti-pazarlama-direktoru-canan-demir.jpg

Pandemi döneminde, misafirler artık “Sağlıklı Turizm Sertifikası” olan otelleri tercih ediyor. Her türlü tedbirini almış ve güvenli tatil sunan oteller, tercih için en önemli kriter halini almış durumda. Sertifika alan oteller, belirli periyotlarda denetleniyor. Sertifika alan otel sayısı arttıkça, bu destinasyonlarda misafirlerin tercih edeceği alternatifler de artmış oldu. Tatilsepeti ailesi olarak, misafirlerimizin gönül rahatlığı ile tatil planı yapması, sağlıkla, unutulmaz anılar biriktirmesi için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz.” 

3) Erken rezervasyon kampanyanız hakkında bilgi alabilir miyiz? Tüketiciye sunduğunuz fırsatlar ve yeni uygulamalarınız nelerdir?

Tatil Sepeti Genel Müdürü Koray Küçükyılmaz; “Erken rezervasyonlu otellerde 50’ye varan indirimlerin yanı sıra, misafirlerimize rezervasyon esnasında ön ödemeli kampanya imkânı sunuyoruz. Kampanyaya dâhil olan otellerde, ön ödemeli kampanya seçilerek yapılan rezervasyonlarda, otele giriş gününe 72 saat kalaya kadar, iptal ve iade koşulu ile %25 ön ödeme gerçekleştirip tatile 3 gün kala geri kalan %75 ödemeyi yapabilmek mümkün. Ayrıca, ön ödeme kampanyası ile yapılan rezervasyonları, sözleşmeye bağlı kalarak konaklama tarihinden önce iptal edebilme olanağı da mevcut. Bir diğer kampanyamız ise, 3 gece kal 2 gece öde yahut 4 gece kal 3 gece fiyatı öde. Bu kampanya doğrultusunda, 1 gece konaklama Tatilsepeti’nden misafirlerine hediye oluyor. Ayrıca, farklı bankalar ile yaptığımız kampanyalar ile şimdi alıp 4 ay sonra ödemeye başlayacağı kampanyalarımız da mevcut. Yani, müşterilerimiz için hiç çekinmeden bütçelerine göre ödeme opsiyonlarını seçerek yüksek indirimlerden yararlanabilecekleri ve 72 saate kadar da kesintisiz iptal hakkına sahip oldukları kampanyalar sunuyoruz.” 

tatil-sepeti-tatil-sepeti-genel-muduru-koray-kucukyilmaztatilsepeti-pazarlama-direktoru-canan-demir-002.jpg

4)Influencer Academy nedir? 

Tatilsepeti Pazarlama Direktörü Canan Demir; “Influencer Academy, influencer olmak isteyen kişilere ücretsiz eğitimler sunan, bir Tatilsepeti projesidir. Sosyal medya, artık iletişimin ve markaların pazarlama stratejilerinin en önemli parçalarından biri haline gelmiş durumda. Sosyal medyada fenomen olan influencer’lar tarafından atılan bir tweet, paylaşılan bir fotoğraf, bir video ya da yazılan metinler, gündemi belirleyebiliyor. Sosyal medyanın ve fikir liderlerinin bu denli güçlü olduğu bir dönemde, bizler de Tatilsepeti ailesi olarak yararlı bir proje başlatmak istedik. Bu kapsamda planladığımız “Influencer Academy”, influencer olmayı arzu edenler ve kendini sosyal medya kapsamında geliştirmek isteyenler için sunduğumuz bir program.”

5)Program neyi amaçlamaktadır? 

Tatilsepeti Pazarlama Direktörü Canan Demir; “Bu programdaki en büyük hedefimiz, seyahat etmeyi sevip kendini fotoğrafçılık, video ve blog yazarlığı gibi alanlarda yetiştirmek isteyen kişiler ile konusunda uzman profesyonellerin bir araya gelebilecekleri bir gelişim platformu oluşturmaktı. Bununla birlikte, online ders anlatımlarının yanı sıra, aralarında Genel Müdürümüz Koray Küçükyılmaz’ın da yer aldığı, iletişim ve sosyal medya dünyası konusunda uzman, birbirinden başarılı konuşmacıların tecrübeleri ile bu işe heves duyan herkesin yoluna küçük de olsa bir ışık tutmayı amaçlıyoruz.” 

6)Hangi tarihlerde gerçekleşecek? Devamlılığı var mı?

Tatilsepeti Pazarlama Direktörü Canan Demir; ““Influencer Academy” programı, 8 Mart’ta başladı. Programımızın 7 Mayıs’a kadar devam etmesini planlıyoruz. Gelecek dönem için de, projemize devam etmek gibi bir hedefimiz var; ancak kesin bir şey söylemek için erken.” 

7)Kimler katılabiliyor, katıldı? Kriterler nelerdir? 

Tatilsepeti Pazarlama Direktörü Canan Demir; “Programa 10.000’a yakın başvuru aldık. Seyahat etmeyi sevip kendini fotoğrafçılık, video ve blog yazarlığı gibi alanlarda yetiştirmek isteyen katılımcıları programımıza kabul ettik. 7 Mayıs’a kadar sürecek eğitim için ise, micro influencer’ları, gezmek, yeni yerler keşfetmek, fotoğraf çekmek konusunda meraklı ve en önemlisi Tatilsepeti DNA’sına sahip, istekli kişilerin katılımını hedefliyoruz.”

8)Markanızın yüzü olan Influencer’ların Takipçilerine indirim sağlanacak mı?

Tatilsepeti Pazarlama Direktörü Canan Demir; “Henüz böyle bir planlamamız yok; ancak gelecek dönemler için düşünülebilir. Şu an düzenlediğimiz programda, her ay belirlenen rotalara gitme şansı kazanan 4 adayın, otel ve ulaşım ücretleri Tatilsepeti tarafından karşılanacaktır. Katılımcılardan bu rotalarda içerik üretmesi, Tatilsepeti’nin güncel kampanyasını duyurmasını ve doğal etkileşim sağlaması istenecektir. 7 Mayıs’a kadar sürecek eğitimi en başarılı şekilde tamamlayarak jüri tarafından seçilen 3 kişi, eğitim sonunda “Tatilsepeti Influencer”ı olmaya hakkı kazanacak. Her tematik haftanın ardından verilen ödevler için hazırlanan içerikler, resmi sosyal medya hesaplarımız ve Tatilsepeti bloğumuzda da paylaşılacaktır. Bu sebeple her ayın sonunda katılımcılar, o ay işlenen konular hakkında pratik yapmalarını sağlayacakları tatil fırsatının yanı sıra, tüm katılımcılarımız için bu proje; Tatilsepeti sosyal medya hesapları tarafından bilinirliklerinin arttırılması yönünde de önemli bir destek sağlayacaktır.”

9)Program kapsamında kimler konuşmacı olarak eğitim veriyor? Eğitimler ne kadar sürüyor?

Tatilsepeti Pazarlama Direktörü Canan Demir; “Önceliğimiz alanında örnek olacak başarılı isimleri ve uzman kişileri davet etmek oldu. Konuşmacılar arasında, sektörden ContactPlus’tan Orkide Gökhan, Onedio CCO&Co-Founder Türkü Oktay, H2O United Ajans Başkanı Şebnem Tanyaş Şekerlisoy, Bahçeşehir Ünv. İletişim Fakültesi Dekan Yard. Dr. Öğr. Üyesi Şafak Şahin, Gezimanya Managing Partner Murat Zafer Özbilgi, Founder of Uzakrota Travel Summit Gökhan Erdoğan ve dahası kıymetli çok sayıda isim yer alıyor. Sosyal medya dünyasından ise, Yoldaolmak Kemal Kaya, ucakyolcusutr Influencer Onur Ziya Demir, Gezgin Gurme Ozan Aras, Barkın Laçin Özdemir ve dahası fikir lideri isimler bulunuyor. Konuşmacıların içeriklerine göre süre belirlenmekle beraber, minimum her konuşmacı için birer saatlik oturumlar şeklinde, her hafta Çarşamba ve Cuma günleri eğitimlerimizi gerçekleştiriyoruz. Hatta, şimdiye kadar olan sunumların devam seanslarının bile düzenlenmesi istendi. Bu talepler üzerine, bazı eğitmenlerimizle program içerisinde ikinci seanslarımızı da gerçekleştiriyor olacağız.”

10)Günümüzde Influencer Marketing neden önemli?

Tatilsepeti Pazarlama Direktörü Canan Demir; “Dünya pazarı artık sosyal medya üzerinden dönüyor. Influencer’lar blogger, Youtuber, traveller, fenomen ve Youtube vlogger gibi farklı şekillerde tanımlanabilir. Onları, yetenekleri çerçevesinde sadık bir takipçi kitlesi yaratan, oluşturdukları güven duygusu ile hitap ettikleri kitle üzerinde büyük bir etkiye sahip kişiler olarak ifade etmek de yanlış olmayacaktır. Günümüzde influencer topluluğu, marka ve firmaya dair farkındalığını arttırarak marka ve firmanın savunucuları haline dönüşmüş durumda. Sosyal medyada gücünü kanıtlamış influencer’lar, markanın hedef kitlesine doğrudan erişmesine imkân sağlamanın yanı sıra, marka ve müşteri arasında canlı ve interaktif bir iletişim ağı kuruyor. Tüm bunlar ise, hem sosyal medyada hem de pazarlamada güçlü bir etki alanı yaratıyor.”

11)Bu programı yapan ilk firma siz misiniz? Daha önce benzer projeler yapıldı mı?

Tatilsepeti Pazarlama Direktörü Canan Demir; “Benzeri projeler mutlaka yapılmıştır; ancak turizm sektöründe sosyal medya eğitimine yönelik ilk proje, Tatilsepeti imzası taşıyor. Sektörün deneyimli oyuncularından biri olarak, “Influencer Academy” programı ile sektörde bir ilke ev sahipliği yapmaktan gurur duyuyoruz.” 
 


WEB MEDYA - Turizmin Sesi tarafından üretilen, http://www.turizminsesi.com/ sitesinde yer alan bütün yazılar, materyaller, resimler, ses dosyaları, animasyonlar, videolar, dizayn, tasarım ve düzenlemelerimizin sitemizin yazılı izni olmaksızın ticari olarak herhangi bir şekilde kopyalanamaz, dağıtılamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz. İzinsiz kullanım yapılamaz. Aksi taktirde ADA Hukuk Bürosu yetkilidir.

İzlenme: 6791
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu videoya henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 27 Şubat 2007 Turizmin Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 216 481 51 21