• BIST 97.988
 • Altın 242,464
 • Dolar 6,2605
 • Euro 7,3554
 • İzmir 19 °C
 • İstanbul 22 °C
 • Antalya 21 °C
 • Ankara 11 °C
 • C1 Vizesi sözleşme ile devredilmiş , bizde ne durumda diye muhataplarına soruyoruz
 • TÜRSAB’ta neler oluyor? Neler olmuyor? ilk 7 Ayda Ne Oldu?
 • TÜRSAB 'ın hacizlik binası, depoda çıkan biletler ve çarpıcı açıklamalar
 • C1 Vizesi sözleşme ile devredilmiş , bizde ne durumda diye muhataplarına soruyoruz
 • TÜRSAB’ta neler oluyor? Neler olmuyor? ilk 7 Ayda Ne Oldu?
 • TÜRSAB 'ın hacizlik binası, depoda çıkan biletler ve çarpıcı açıklamalar

YAHUDİ ZEKASI

HANDE KURT

DÜNYANIN  EN  ZEKİ  AZINLIĞI

Haldun Taner , Berlin Mektupları "nda  Yahudiler için bu başlığı kullanmış : Dünyanın en zeki azınlığı . Zamanında  Berlin Devlet Kütüphanesi"nin büyük  holünde gördüğü panolardan bahseder ; taçlı Prusya Kartalı ambleminin altında yedili İsrail Şamdanı amblemi görüp Prusya"da Yahudiler yazısını okuyup bilim alanında,teknik alanda, sanatta,felsefede evrensel boyutta isim yapmış Yahudileri görünce Alman toplumunda Hitler döneminde had şeklini alan Yahudi düşmanlığı"ndan bahseder.

Nietzsche"nin “ Nerde nüfuzlu bir yer varsa Yahudiler oraya gelmişlerdir. İyi ile kötüyüdaha ince bir şekilde ayırmasını ,daha keskin ahkâm çıkarmasını ,daha arı ve açık yazmasını insanlara göstermişlerdir.” lafına yer verir. Sonra saymaya başlar : Heinrich Heine, Sigmund Freud, Karl Marx , Franz Kafka, Chagall gibi isimleri ve şöyle bitirir : “Yahudiler olmasa idi Almanya belki yine güçlü ,belki yine disiplinli ve metodik ,belki teknikte ,sanayide en ilerilerde olurdu ,ama bütün bu nimetlerin ortasında zeki,ışıltılı,kıvılcımlı ,en olmayacak seçenekleri deneyici Yahudi zekasının cevherinden yoksun kalırdı.Alın Yahudi düşünürleri ,yazarları,sanatçıları Alman kültür hayatından,elbet çok şey kalırdı ,ama o çok şey hayli yavan kalırdı. “

Aziz Nesin,  hazırladığı Ustura isimli haftalık mizah dergisinin ilk sayılarında Yahudi zekasını anlatan fıkralara yer vermiştir. Bunlardan  biri Yahudilik sınavıdır. Bir Yahudi güzele aşık olan genç, dinini değiştirecektir.Haham , Yahudi düşünce tarzını kavrayabilecek misin der ve önce bir sınavdan geçirelim diye devam eder. Damda dolaşan iki Yahudi ,kaza ile bacadan içeri  düşerler .Biri kapkara diğeri ise temiz çıkar. Şimdi hangisi yıkanmalı diye sorar. Delikanlı ,elbette kapkara olanı diye cevap verince Haham ,bilemediniz ,mesele o kadar basit değil ,kapkara çıkan karşısındakini temiz görünce kendini de temiz sanacak ,temiz olan da kapkara olanı görünce kendini de öyle görüp  hemen yıkanmaya koşacak , işin içinden çıkamadınız, gidin çalışın bir ay sonra yine gelin.

Bir ay sonra gelen delikanlıya Haham gene aynı soruyu sorar , bu sefer delikanlı tabii temiz olan der. Haham içini çeker ve olmuyor olmuyor, anlayamadınız , temiz olan neden yıkansın ; temizlenmek için kirli olanın yıkanması gerekmez mi ? der. Daha pişmemişsiniz ,gidin bir ay daha çalışın der .

Bir ay sonra gene Haham sorar ve delikanlı her ikisi de der. Haham ,siz bu işi beceremeyeceksiniz ,bu durumda aramıza nasıl katılabilmeyi düşünüyorsunuz deyince delikanlı Haham Efendi aynı soruyu üç kez sordunuz biri mutlaka doğru olmalı çünkü başka ihtimal yok der. Haham , cevaplarınızdan hiçbiri doğru değil ,iyi bir Yahudi bunun cevabını şıp diye verir .Cevap şudur : Siz şimdiye kadar damda dolaşan Yahudi gördünüz mü ?

Efraim Kişon "un Yahudi Pokeri hikayesi de  böyledir :  İki arkadaş can sıkıntısından otururlarken biri poker oynayalım der, diğeri de kağıt oyunu sevmem der.Bu sefer kağıt lafı eden oldu mu, Yahudi pokeri oynayacağız der. Kuralları anlatır : Kağıtsız oynanırmış ,kafadan! Sen bir sayı tutacaksın ben bir sayı tutacağım ,kim daha yüksek sayıyı tutmuşsa o kazanır der. Küçük bir iddia  başlayan oyunun  sonunda , ortaya konan paranın miktarı artar ;artık sayı yerine blöf olarak söylenen kelimelerin oyun kuralı olduğunu anlatan  arkadaşı gibi yapan canı sıkılan hikaye kahramanı   kazanır ; çünkü oyunun kurallarını öğrenmiştir .
Dünyada %1' lik bir nüfusu bile temsil etmemelerine rağmen Nobel ödüllerinin;
Kimya dalında %19"u,
Ekonomi dalında %38"i,
Edebiyat dalında %13"ü
Barış ödülünün %10"u
Fizik dalında %26"sı
Tıp dalında %28"i
Yahudi kökenli insanlara ait…

Aralık sonunda The Economist Dergisi'nde  yer alan “Beyond the start-up nation” isimli yazıda İsraillilerin yüksek teknoloji mucizelerinden nasıl gurur duydukları ve hi-tech süper gücü  olarak yükselişleri anlatılıyordu.

Yaban çileğinin bir türünün  genomunu üretmek için 38 enstitüden 74 araştırmacı ve Weizmann Institute 'den bilim insanları bir araya gelmiş. Amaç yaban çileğinin kaybolan türlerini geri getirmek . İsrailli bilim insanları her konuda insanlık için çalışıyor.

Hele iki inek fıkrası bu aklın ticari yönünü de anlatır. İki ineği bir Amerikan şirketine verirsen birini satar; diğerinden 4 inek kadar süt sağar sonra ineğin öldüğüne şaşırma. Bir Fransız şirketine verirsen greve gider çünkü 3. ineği istiyordur. Alman şirketine verirsen, yeni bir ziraat buluşu ile yüz sene yaşar ve ayda bir yer ,kendi kendine süt verir. Ama bir Yahudiye iki inek verirsen sonunda  dondurma fabrikası kurar.

Haset etme,gıpta et derler.  Gıpta etmek :Bir insanın, diğer insanların üstün ve güzel meziyetlerine, özelliklerine ya da sahip olduklarına imrenmesidir, özenmesidir. Kendisinin de aynı güzelliklerinin olmasını isterken özenilen kişiyi takdir etmeyi de  içerir. Kendisinde olmasını isterken karşı tarafında bu özelliklerinin eksilmeden  devam etmesini temenni etme durumu için söylenmiş bir deyimdir.
Şimdi bilim üreten ve değer yaratanlara gıpta mı ediliyor ? Bir düşünün...

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Turizmin Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 216 481 51 21