• BIST 1.531
 • Altın 411,389
 • Dolar 7,4248
 • Euro 8,9666
 • İzmir 7 °C
 • İstanbul 5 °C
 • Antalya 11 °C
 • Ankara -1 °C
 • Turizmin Sesi Mart 2021 25'nci Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Şubat 2021 24'ncü Sayısı Yayında  
 • Turizmin Sesi Ocak 2021 23'ncü Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Mart 2021 25'nci Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Şubat 2021 24'ncü Sayısı Yayında  
 • Turizmin Sesi Ocak 2021 23'ncü Sayısı Yayında 

TURİZM VE TURİZMCİ DESTEKLENMELİ

HAKAN EĞİNLİOĞLU

Bir ülkede ekonomik ya da siyasi bir kriz çıktığında ilk etkilenen sektörün turizm olduğunu biliyoruz. Ve yine biliyoruz ki, işler düzelir düzelmez ilk atak yapacak sektör de turizm. Körfez savaşları, iki bin başlarındaki mali kriz, 99 krizi derken 2016 Ocağında patlayan bombalar ile başlayan süreç sonunda menfur bir darbe kalkışması ile sonuçlanmış ve turizm sektörünün yaşadığı en zorlu ve kötü dönemi geçirmiştik. Tam işler düzeliyor derken, bu kez de, covid 19 salgını çıktı. 

 

Pandemi sadece ülkemizi değil, doğal olarak, tüm dünyayı vurdu. Türkiye turizm sektörünün tüm bileşenleri, patronları ve emek kesimi için olay dünyadakinden daha fazla bizi karamsarlığa ve çaresizliğe sürükledi. Çünkü uzun bir süre devam eden kriz dönemleri sektörü mali ve moral yünden çok olumsuz etkilemiş, pek çok insan borçlanmış ya da birikimlerini eritmişlerdi. Üstelik yıllardan sonra, bu yıl umut veriyor ve herkes bir an önce çalışmayı iple çekiyordu.

Olmadı

Pandemi tüm sektörleri, yukarıdan aşağıya herkesi sarsmış durumda. Sadece bireyin ekonomik yaşamını değil ülke ekonomisini de olumsuz etkilemekte. Bir iki ay daha hijyen ve karantina dönemi sürecek olursa, ekonomik, sosyal ve psikolojik açıdan kimse bu krizi sağlıklı atlatamaz kanısındayım. Bu durum tüm dünyada böyle değerlendirildi ki, aşağı yukarı pek çok ülke riskleri görmekle birlikte çalışma hayatını kademeli olarak tekrar işler kılacak yol haritalarını oluşturmaya başladılar. Kültür ve Turizm Bakanı sayın Ersoy da bu bağlamda açıklamalarını yaptı ve haziran ayından itibaren kontrollü başlayacak turizm alanındaki önlemleri kamuoyu ile paylaştı.

Tabi avmler ve konaklama tesisleri açısından netleşti. Sektörün diğer bileşenleri için konu belirsizliğini koruyor. Turizmin ana dinamiklerinden seyahat acenteleri ne yapacak, bunu henüz bilemiyoruz. İptal edilen turlar, borçlar, giderler ve sıfır iş hacmi ile olası çıkış yolları aranacak kuşkusuz. Olası ikili anlaşmalar ile incoming, outgoing denemeleri olur mu olmaz mı her şey belirsiz. Olursa nasıl olacak, hangi tedbirler alınacak, herhangi bir sorunda hangi yasal prosedürler geçerli olacak tüm bunlar şu an için bilinmezler arasında. 

Turizm sektörünün her zaman olduğu gibi en son akla gelen kesimi de tabi ki, rehberler ve emek kesimi. Rehberler biraz daha şanslı. Çünkü mesleki yapılanması, kurumları, iyi kötü bir örgütlülüğü var. Turizm emekçileri ise çok kötü durumda. Turizm emekçilerinin 12 Eylül kanunlarının iş hayatında halen süren olumsuzlukları yüzünden, güçlü bir sendikaya sahip olunamaması ve emek kesiminin sektörde mesleki örgütlülüğüne engeller teşkil edilmesi, geliyor kriz dönemlerinde çalışan kesimi olumsuz bir şekilde vuruyor. 

Rehberlere de turizm sektörüne açıklanan ekonomik paketten çıka çıka sadece ödemede kolaylık sağlanan düşük limitte kredi yardımı çıkıyor. Devletin mali durumu ortada. Bu yardım bile eğer mesleki kuruluşlar bastırmamış olsa çıkamazdı. Bence devletin tüm rehberlerin iki yıllık aidat tutarlarını rehber meslek kuruluşlarına ödemesi sosyal devlet anlamında çok büyük destek olacaktır.

Hem rehberi, hem de meslek kuruluşlarını kollayan bir yanı olacaktır bu yardımın. Gerek rehberlik bölümlerinden, gerekse de geçmişte farklı disiplinlerden gelip hem dil olarak hem bilgi olarak sürekli kendisine yatırım yapan, devletin milyon paralar harcayarak yaptığı ülke tanıtımını ve hizmeti süreç içinde yüz yüze turistlerle bir arada layıkıyla yerine getiren ve sağlam geri dönüşler sağlayan bir meslek grubundan bahsediyoruz. Dövize en çok ihtiyaç duyduğumuz bu dönemde turizm sektörünün A”dan Z’ ye, yukarıdan aşağıya desteklenmesi lazım. 
 

 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Turizmin Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 216 481 51 21