• BIST 1.557
 • Altın 441,956
 • Dolar 7,4740
 • Euro 9,0282
 • İzmir 4 °C
 • İstanbul 1 °C
 • Antalya 6 °C
 • Ankara -7 °C
 • Turizmin Sesi Ocak 2021 23'ncü Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin Aralık sayısı yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin KASIM sayısı yayında
 • Turizmin Sesi Ocak 2021 23'ncü Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin Aralık sayısı yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin KASIM sayısı yayında

SEKTÖRE BAKIŞ

HAKAN EĞİNLİOĞLU
Rehberler Gözüyle Turizm Sektöründeki Sıkıntılara Bakış
Turizmde 2015 senesi çok kötü geçmişti. Otellerinden acentelerine, rehberlerinden, turizm emekçilerine kadar Sektörün tüm bileşenleri için tablo iç açıcı değildi. 2016’da ise görüntü daha da olumsuz bir duruma düşmüş olduğumuzu gösteriyor. Bir sene sonrasının rezervasyonları ve iş anlaşmaları bir sene öncesinden yapıldığı için, bu gidişatın çok daha kötü günlere gebe olacağını şimdiden söylemek kahin olmayı gerektirmiyor.
 
Yani, bu şekilde gidilirse, sıkıntılara neden olan sorunlar çözüme ulaşamazsa, 2017’de pek çok otelin, acentenin, iş yerlerinin kapanabileceği,  sektörün yetiştirmiş olduğu çok sayıda deneyimli, görgülü, birikimli çalışanların iş bırakmak zorunda kalacağı ya da işten çıkartılacağı, sektörde artan girdilere karşın emek gücünün, ücretlerin, tüm ürün ve hizmetlerdeki ederin düşeceği aşikardır. Zaten bu süreç bir süreden beri, yaşanmaktadır. Gelecek günler, turizmde kalitesizliğe doğru tehlike sinyalleri vermektedir.
 
İşte, böyle bir tabloda, devletimizin sorunlara el atmak istemesi son derece doğal ve yerindedir. Turizm destekleme paketlerine ihtiyaç kuşkusuz vardı. Ancak, bu destek paketleri turizmin bu kötü gidişatını değiştirecek özellikte ne yazık ki değildir. Çünkü, başta güvenlik sorunu olmak üzere, ülkemize karşı uygulanan turist ambargoları tamamen politik arenada çözülecek konulardır. Terör dünyanın her yerinde oluyor artık. Paris’in göbeğinde, Londra’da, New York’ta her yerde. Ancak, doğrudan turistler ve turistik yerler hedef alınarak yapılan eylemler bir ilki teşkil ediyor. Düşündürüyor. Konu tekrar ediyorum, öncelikle politik alanda çözülecek bir husustur. Biz turizm sektörü olarak ülkemizi tanıtmaya, dışarıdaki olumsuz yaklaşımları yumuşatmaya devam edeceğiz.
 
Bu durumda, turizm destek paketleri daha ziyade, sektörü rahatlatma, koruma amaçlı olacaktı ve öyle de oldu. Genel anlamda, sektör “olumlu ama yeterli değil” diye yorumladı.Ben kendi mesleğim, temsil ettiğim meslektaşlarım açısından bu paketlere baktığımda, aynı şeyi ne yazık ki, söyleyemeyeceğiz. Keşke; “olumlu ama yeterli değil” diyebilseydim. Çünkü, paketlerde rehberler adına hiçbir şey yok. Birinci pakette, acentelerin rehber sgk primlerinin ertelenmesi gibi bir ifade var. O da doğrudan işvereni ilgilendirmekte. Peki, rehberler adına Allah aşkına bu paketlerde ne gibi bir koruyucu, iyileştirici madde var? Meslektaşlarımızın neredeyse %95’i işsiz. Tek tük çalışan arkadaşlarımız ise şimdilik çok şanslı ama önümüzü göremiyoruz.
 
Bir rehberin yasal mevzuatlar dahilinde ve yaşam mücadelesinde giderleri artarken, gelirleri sıfır noktasına indi. Tam da, bu esnada, 1200 “Turizm Elçisi” adıyla, yabancı dil bilen asgari ücretle çalışacak, ücretleri devlet garantisinde olan bir grup havaalanı, müze ve ören yerlerinde turistlere “yol gösterici, yönlendirici” olarak işe alınacak. Eğitimleri de “iş verenleri” tarafından yapılacak bu kişiler için ayrılan fon 14,5 milyon tl. Ortada turist yok. Tabela, broşür, enformasyon masaları yerine, bu görevi insanlar üstleniyor ve dışarıdan istihdam sağlanıyor. Turizmdeki sıkıntılar göz önüne alındığında, bu konu ne derece acildir? Neden sorunların hallinde sektörün içindeki çalışanlardan yararlanılmıyor? Sektör çalışanları işlerini kaybetme, iş yapamaz haline geldiği bir sırada, ileride hukuki kazanımları olacak, sektörel mesleki karışıklıklara neden olacak bir oluşumun yeniden gözden geçirilmesi gerekir diye düşünüyorum.
 
Hele hele Alan Kılavuzluğu gibi bir sorun halen yaşanmaktayken. Bir diğer konu da, turizm sektöründe yabancı çalışanlara getirilen kolaylıklar ki, bu da, pek çok turizm emekçisini ve yine turlarda kaçak olarak çalıştırılan sahte rehberler yüzünden iş kaybına uğrayan rehberi yakından ilgilendiriyor. Turizm sektöründeki sorunlara, gittikçe çalışma koşulları zorlaşan ve daralan rehberlerin sorunlarına değinmeye devam edeceğim. Ülkemizin turizm alanında hak ettiği yeri alacağına, insan emeğinin en değerli gücümüz olduğuna inanıyorum.
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Turizmin Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 216 481 51 21