• BIST 1.552
 • Altın 443,278
 • Dolar 7,3665
 • Euro 8,9421
 • İzmir 6 °C
 • İstanbul 7 °C
 • Antalya 4 °C
 • Ankara -7 °C
 • Turizmin Sesi Ocak 2021 23'ncü Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin Aralık sayısı yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin KASIM sayısı yayında
 • Turizmin Sesi Ocak 2021 23'ncü Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin Aralık sayısı yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin KASIM sayısı yayında

ÖNÜNE GELEN REHBER

HAKAN EĞİNLİOĞLU
BU MEMLEKETTE ÖNÜNE GELEN REHBER MAŞALLAH!
Yabancı dil öğrenmeye yeni başlamış çocuklar, turisti mağazaya çekmek için promosyon rehberlik yapan hanutçular, sadece turiste çalışan taksiciler, internette bir araya gelip gezi kulübü kuran uyanık gençler, bilgisayar kursunun yanına hizmet olarak bir de rehberlik kursu açan belediyeler, kurum ve kuruluşlar, kendi ideolojileri doğrultusunda rehber yaratmaya çalışan stklar, üniversiteden aldığı maaşlarla yetinmeyen hocalar, emekli tarih öğretmenleri, devletin, politikacıların koruyuculuğunu arkalarına almış memurlar, iş bilenler, Orman Bakanlığına bağlı, Orman Korucusu olacak yerde açıkça rehberlik yapan Alan Kılavuzları, host kadrosundan acentelere rehberlik yapan gençler, önüne gelen rehber bu memlekette.
 
Kapalıçarşıda turiste sattığı ayıplı mallarla kazık atan adamın adı rehber olarak lanse edilir. Bilmem hangi tv dizisinin sanat danışmanıdır, hangi kitabın yazarıdır. En iyi o bilir rehberliği. İşbilir acenteler “bilmem kimin danışmanlığında” diye turlar düzenler, Devlet gerçek rehberler dururken, istihdam açar, adı “turizm elçisi” olur. Serserinin biri turisti taciz eder, yaptığı iş rehberlik olarak yazılır.
 
Tüm bu kaçak ve yasa dışı faaliyetlerin arkasında yatan sebepler bellidir. Rant, politik güdüler, istihdam.  Ancak, bu yapılan tüm kaçak, yasa dışı faaliyetler “kayıt dışı ekonominin” artmasına, yayılmasına neden olmaktadır. Devlet yapması gereken denetimleri yapmadığı gibi, meslek kuruluşlarının yapmasına da engeller çıkarmaktadır. Bir taraftan “kayıt dışı” üzerine giden devlet, diğer taraftan yapmadığı denetimler yüzünden, kayıt dışlılığı,  istemeden de olsa özendirmektedir.
 
Turizm bir hizmet sektörüdür. Yerli ya da yabancı turist “alıcı” olarak, kaçak, sahte,  ayıplı hizmete mahkum edilerek, “tüketiciyi koruma yasası” çerçevesinde de suç işlenmiş olmaktadır. Bir diğer önemli husus da; ülkenin, tarihinin, sanatının, kültürünün, dininin, değerlerinin ehil olmayan, kim olduğu bilinmeyen, ne anlattığı takip edilemeyen kişilere terk edilmesidir.
 
Rehberlik önüne gelen herkesin yapamayacağı, buna izin verilmemesi gereken ciddi bir iştir. Rehberlik bir “meslektir”. 6326 sayılı Rehberlik Meslek Kanunu, 1618 sayılı Acenteler Kanunu, Tüketiciyi Koruma Kanunu gibi kanunlarla tarif edilmekte ve korunmaktadır. Gerçek, profesyonel rehber olmayan kişilerin yaptığı iş yasa dışıdır, suçtur.
 
Rehberlik uzunca bir dönem, devletin, Kültür ve Turizm Bakanlığının himayesinde, onun açmış olduğu sınav ve kurslarla önceleri yapılmaktaydı. Karşılıklı sohbet esnasında kişinin tavrı, konuşması, yapısı ölçülür, o sınavı geçenler genel kültür sınavına alınır, daha sonra sırasıyla, talep ettiği dilde konuşması sözlü bir sınavla değerlendirilir, son olarak da yabancı dilden Türkçeye, Türkçeden o yabancı dile yazılı çeviri sınavına girilir;  tüm aşamaları kazananlar kursa alınırdı. Kursta, mitoloji, sanat tarihi, tarih, coğrafya, arkeoloji, psikoloji, din kültürü ve bunun gibi 0nlarca ders verilir, kurs bitiminde tüm bu derslerden ayrı ayrı sınavlara girerlerdi. Ardından “rehber hocalar” eşliğinde bir ay boyunca tüm Türkiye gezilirdi. Gezi bitiminde,  girdikleri yabancı dillerden sözlü ve yazılı sınavlardan geçenler rehber olmaya hak kazanırdı. Her sene rehberlerin vizesi yatırılır. Adli sicil kayıtları adliyeden istenir. Daha sonra, ülkemizin pek çok üniversitesinde Rehberlik Bölümleri açılmaya başladı. Rehberlik bir bilim disiplini olarak üniversitelere girdi. 2012’de Meslek Yasası çıktıktan sonra da, rehberlik mesleği, Kültür Ve Turizm Bakanlığının gözetiminde bağımsız bir mesleki yapılanmaya girmiş, artık üniversitelerden mezun olan gençler devletin yada Turist Rehberleri Birliği’nin açmış olduğu yabancı dil seviye tespit sınavlarını bitirerek rehber olabilmektedirler. Bakanlığın verdiği ruhsatnameye ve Meslek Kuruluşunun verdiği “çalışma kartına” sahip olmayan hiç kimse rehberlik yapamamaktadır.
 
Rehber sadece ören yerinde, müzede grubunu bilgilendirmez. Saatlerce süren yollarda her konuda, tarihten, dine, folklordan edebiyata her konuda turistlerin sorularını yanıtlar. Uzun anlatımlarda bulunur. Rehber grubunun algı kapasitesini, yapısını çok kısa zamanda sezinleyerek grubun anlayacağı, ilgisinin kaybolmayacağı seviyede bilgisini verir. Sorunlu durumlarda soğukkanlılığı ve yaklaşımı ile olaya müdahale eder. Bir acentenin hesabına çalışır. O acentenin organizasyonunu tatbik eder. Otellerde, restoranlarda, yolda oluşabilecek organizasyonla ilgili her türlü sıkıntıyı acente adına çözen kişidir. Grubunun güvenliğinden sorumludur. Gecenin bilmem kaçında uyandırılarak hastalanan turistine doktor bulan, aralarındaki iletişimi sağlayan kişidir rehber.
 
Diplomatlar doğrudan devlet erkanıyla ülkenin tanıtımını yapar, sanatçılar eserleri ile buluşan kitleyle, sporcular oyunlarını takip edenlerle, oysa rehber doğrudan, karşılıklı yakın temasla yabancı halk ile iletişime geçen kişidir. Etkisi sözle tanımlanamaz.
 
Bu kadar önemli bir mesleği, dünyaca kalitesi ve donanımı kabul edilmiş,  ülkemizin turist rehberleri ile değil de sahte rehberlerle, yasa dışı biçimde yapılmasına devletin de, turizm sektörünün de, kamuoyunun da izin vermemesi gerekir. Tatile çıkacak yurttaşlarımız satın aldıkları tur programı kadar, rehberinin de yasal olmasına lütfen dikkat etsin. Devletimiz de, rehberine sahip çıksın. Ve elbette,, rehber mesleğine, meslek kuruluşu da meslektaşına  sahip çıksın.
 
Hakan Eğinlioğlu
 • Yorumlar 3
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Turizmin Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 216 481 51 21