• BIST 97.988
 • Altın 242,464
 • Dolar 6,2605
 • Euro 7,3554
 • İzmir 19 °C
 • İstanbul 22 °C
 • Antalya 21 °C
 • Ankara 11 °C
 • C1 Vizesi sözleşme ile devredilmiş , bizde ne durumda diye muhataplarına soruyoruz
 • TÜRSAB’ta neler oluyor? Neler olmuyor? ilk 7 Ayda Ne Oldu?
 • TÜRSAB 'ın hacizlik binası, depoda çıkan biletler ve çarpıcı açıklamalar
 • C1 Vizesi sözleşme ile devredilmiş , bizde ne durumda diye muhataplarına soruyoruz
 • TÜRSAB’ta neler oluyor? Neler olmuyor? ilk 7 Ayda Ne Oldu?
 • TÜRSAB 'ın hacizlik binası, depoda çıkan biletler ve çarpıcı açıklamalar

KUZEYİN VENEDİK'İ

HANDE KURT

2010  AVRUPA  YEŞİL BAŞKENTİ : STOCKHOLM

Geleneksel olarak “Kuzeyin Venedik'i “ olarak bilinen Stockholm ,2010'da ilk kez Avrupa'nın yeşil başkenti seçilerek ününe ün kattı.Rikard Lagerberg ve Emma Randecker'in “Sweden -Up North ,Down to Earth” kitabının İsveç Doğası bölümünde şöyle bir başlık var : “Our Cultural Heritage Is Nature” ( Bizim kültürel mirasımız doğadır.)

Mesela İsveç'in  Sami isimli yerli  halkı  kendilerini  güneşin ve rüzgârın  insanları olarak adlandırırlar.

Yazar  August Strindberg bir  keresinde İsveç bayrağının mavi ve sarı renkten  çok ,  yeşil ve kırmızı olması gerektiğini söylemiş. Yeşil, koyu yeşil çam ormanlarından ; kırmızı da kenarlarında yer alan parlak kırmızı kulübelerinden dolayı . Lifestyle -Tourism -Work&Live -Business-Education in Sweden Kitapçığı'nda “Doğada kaybolmanız çok kolay, doğa her zaman İsveç'in yanında ve bizi şekillendirir bundan dolayı çevre bilinci bizde var. Yürümeden önce geri dönüşümü öğrenmiş oluruz.” deniyor.

Doğaya ve yeşile bu kadar kıymet veren bir ülkenin başkenti ,Avrupa'nın ilk yeşil başkenti ünvanını aldı. İstanbul'un kültür başkenti olmasına nasıl hiç şaşırmıyorsam Stockholm'un de yeşil başkent oluşuna hiç şaşırmıyorum.


Her beş Avrupalı'dan dördü kasaba ve şehirlerde yaşadığından Avrupa bir şehir toplumudur.Karşılaşılan bir çok çevre sorunu da bu kentsel durumdan kaynaklanmakta. Avrupa Komisyonu, uzun zamandır yerel makamların çevrenin iyileştirilmesinde  oynayacağı önemli rolü  takdir etmiş. Avrupa Yeşil Başkenti Ödülü , bu çabalara ödül bir girişim olarak tasavvur edilmiş.

2010 yılından başlayarak, bir Avrupa kentinin  yılın “Avrupa Yeşil Başkenti” olarak her yıl seçilmesine karar verilmiş .Yüksek çevre standartlarına ulaşmak için tutarlı bir kayıt var mı ;daha fazla çevresel iyileştirme ve sürdürülebilir kalkınma için sürekli ve iddialı hedefler taahhüt edilmiş mi ;diğer kentlere ilham veren  ve diğer tüm Avrupa şehirleri için en iyi uygulamaları teşvik eden  bir rol model olarak hareket edebilir mi kriterlerinden yola çıkılarak 2010 'da ilk kez verilen ödülün sahibi Stockholm Şehri .

Ödül,  bir kentin  hem kendi vatandaşlarının yaşam kalitesini artırmak ve bir bütün olarak küresel çevre için sorunları çözme konusundaki yeteneğine  ve isteklerine  verilir diye ifade edilmiş.

Avrupa Yeşil Başkenti fikri ilk olarak Talin, Estonya toplantıda tasarlandı. Toplantı eski Belediye Başkanı  Jüri Ratas'ın  girişimiyle Mayıs 2006'da yapıldı. Ratas: "Bu ödülün  yeşil ve sürdürülebilir bir Avrupa halk sağlığı ve vatandaşlarımızın yaşam kalitesini artırmak için gerekli olduğuna inanıyorum.”diye belirtmiş.

Talin'de, 15 Avrupa şehri ve Estonya Şehirler Derneği ,Avrupa Yeşil Başkenti ödül düzeninin kurulmasını öneriyor ve  ortak bir mutabakat anlaşması imzalanıyor. Şu anda 21 AB başkenti de dahil olmak üzere 40'tan fazla büyük Avrupa şehri, girişimi destekliyor.AB'nin her yerinden büyük şehirler çevre tanınması için bu yarışta yer almaya hazırlanıyor.


Stockholm'de 2010 yılı boyunca konu ile ilgili  sayısız etkinlik ve konferans gerçekleştirildi. Bize örnek oluyorlar mı diye merak ediyorsanız. Örneğin  Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın ve ekibini kutlamak gerekiyor. Çünkü Stockholm Belediyesi  ile  birlikte  projeleri var. İsveç"in Stockholm Belediyesi ile işbirliği yapan Zeytinburnu Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü, geri dönüşüm uygulaması ile her ay yaklaşık 500 ton çöpü ekonomiye kazandırıyor.Çöp Kayıt Ayrışım Tesisleri"nin tam kapasiteyle çalışmaya başlaması ile birlikte bu oran daha da artacak.Umuyorumki Avrupa'nın  kültür başkenti ve yeşil başkentinin belediyleri arasındaki projelerin sayısı artar.Herkes kazanır.


Scott Ritcher, Amerikalı olarak İsveç'te yaşadıklarını anlattığı yazı dizisinde İsveçliler için  şu satırlara yer vermiş :
“İsveçliler , mükemmel İngilizce konuşur ama iyi olamadığı için özür diler. Onlar güzel ama korkuyormuş gibi  senin yüzüne  bakmaz. Onlar eğitimli ve komik ama endişelenerek yersiz konuşmak üzereyiz der. Onlar bir barda sarhoş  karaoke söylerken bile CD'deki  gibi  şarkı söyler...”

İsveçlilerden öğreneceğimiz daha çok şey var .

 

 

 

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Turizmin Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 216 481 51 21