• BIST 97.988
 • Altın 242,791
 • Dolar 6,2610
 • Euro 7,3524
 • İzmir 20 °C
 • İstanbul 22 °C
 • Antalya 22 °C
 • Ankara 15 °C
 • C1 Vizesi sözleşme ile devredilmiş , bizde ne durumda diye muhataplarına soruyoruz
 • TÜRSAB’ta neler oluyor? Neler olmuyor? ilk 7 Ayda Ne Oldu?
 • TÜRSAB 'ın hacizlik binası, depoda çıkan biletler ve çarpıcı açıklamalar
 • C1 Vizesi sözleşme ile devredilmiş , bizde ne durumda diye muhataplarına soruyoruz
 • TÜRSAB’ta neler oluyor? Neler olmuyor? ilk 7 Ayda Ne Oldu?
 • TÜRSAB 'ın hacizlik binası, depoda çıkan biletler ve çarpıcı açıklamalar

İNSAN MÜHENDİSİ

HANDE KURT

Modern anlamda mühendis, bilim insanlarının ürettiği teorik bilgiyi tekniker ve teknisyenlerin uygulayabileceği pratik bilgiye dönüştüren kişidir.Tanım gereği analiz, tasarım dizayn ve uygulama metodolojilerini kullanan mühendisliğin en zor alanı insan mühendisliği olsa gerek .

 

 

Hayatımızın ilk insan mühendisleri anne ve babamız . İnsan mühendisliğini fiziki ve sosyal  olarak ikiye de ayırırsak genetik mühendisliği ilerledikçe artık onları da   bu kategoriye alabileceğiz . Ancak insan mühendisliği kategorisindeki ilklerden değil sosyal insan mühendislerinden bahsetmek istiyorum. Filozoflar,şairler,yazarlar, ressamlar,yönetmenler, siyasetçiler,iş adamları,kendinize örnek aldığınız Ali Amca, iş yerinizdeki bir arkadaşınız , eşiniz ya da sevgiliniz olabilir bu insan mühendisi. Koçluk ve mentörlük artık aldı başını gitti. Yönetici koçu, performans koçu, beceri geliştirme koçu, kariyer koçu, yaşam koçu vb. Bana göre insan mühendisliği ayrı bir yerde. Size favori insan mühendislerimden örnekler vermek istiyorum :

1- Nüvit Osmay :
İnsan mühendisliği konusu ile ilgili bir çok kitap var, özellikle yabancı değil Türk olarak ilk akla gelen isim. Nüvit Osmay'ın “İnsan Mühendisliği” isimli kitabından sevdiğim bir bölüm “En Önemli Kelime” aktarıyorum :
“En Önemli 6 kelime : “ Evet ben hata yaptığımı kabul ediyorum .”En Önemli 5 kelime :” Aferin iyi bir iş yaptınız.”En Önemli 4 kelime :”Bu hususta düşünceniz nedir?”En Önemli 3 kelime :” Eğer izin verirseniz ! “En Önemli 2 kelime:”Teşekkür ederim.”En Önemli 1 kelime:”Ben”En Önemli 1 kelime:”Biz” .  “
  Şimdi bu en önemli kelimeleri ne kadar sık kullanıyorsunuz ya da size ne kadar sık söyleniyor diye bir düşünün lütfen...

2- Jorge Luis Borges :
“ANLAR
Eğer, yeniden başlayabilseydim yaşamaya, İkincisinde, daha çok hata yapardım.
Kusursuz olmaya çalışmaz, sırt üstü yatardım.Neşeli olurdum, ilkinde olmadığım kadar, Çok az şeyi Ciddiyetle yapardım. Temizlik sorun bile olmazdı asla. Daha çok riske girerdim. Seyahat ederdim daha fazla. Daha çok güneş doğuşu izler,daha çok dağa tırmanır, daha çok nehirde yüzerdim.Görmediğim bir çok yere giderdim.Dondurma yerdim doyasıya ve daha az bezelye. Gerçek sorunlarım olurdu hayali olanların yerine.Yaşamın her anını gerçek ve verimli kılan insanlardandım ben. Yeniden başlayabilseydim eğer, yalnız mutlu anlarım olurdu. Farkında mısınız bilmem. Yaşam budur zaten.Anlar, sadece anlar. Siz de anı yaşayın. Hiçbir yere yanında termometre, su, şemsiye ve paraşüt almadan, Gitmeyen insanlardandım ben.Yeniden başlayabilseydim eğer, hiçbir şey taşımazdım. Eğer yeniden başlayabilseydim,İlkbaharda pabuçlarımı fırlatır atardım. Ve sonbahar bitene kadar yürürdüm çıplak ayaklarla.Bilinmeyen yollar keşfeder, güneşin tadına varır, Çocuklarla oynardım, bir şansım olsaydı eğer.Ama işte 85'indeyim ve biliyorum...ÖLÜYORUM... “

3- Ingmar Bergman :
Tercüme okumayı sevmem okuduğum  en iyi tercüme edilmiş kitaplardan biri Bergman'ın “İmgeler” idir.

“Şuna inanıyorum : İnsan,-kadın ya da erkek -kutsallığını kendi içinde taşır  ve bu kutsallık yaşadığımız dünyaya aittir.”

4- William Shakespeare :
Türkiye'de sanat adına yapılan güzel şeylerden biri Haluk Bilginer'in Oyun Atölyesi'nde sahnelenen “7 Şekspir” ve sonrasında “Macbeth” ile Türk halkına Shakespeare'i sevdirme çabası olduğunu düşünüyorum. İngilizce öğrenmeye başladığınızda size stage 'li kitaplar verirler 1,2,3 diye gider. Macbeth ,stage 1 haliyle babamın bana hediye ettiği bir kitaptı , küçük yaşımdan itibaren Shakespeare hayranlığım böyle başladı.

7 Şekspir Müzikali  : “ Şunlar kulağına küpe olsun.Ağzından çıkanı kulağın duysun. Olmayacak duaya amin deme. Samimi ol ama laubali olma.Her tanıştığını dost sanma. Dost olduklarını da yabana atma. Kavga etmekten sakın,ama kavga kaçınılmazsa .Gözünü budaktan sakınma ,Onlar Korksun senden,sen korkma.Eleştiriye kulak ver ama kendi fikrini de koru .İki dinle bir söyle, Bütçene göre giyin aşırıya kaçma ,Zevkli ol,rüküşlükten kaçın.Ne borç al, ne borç ver .Borç verme ,hem paradan hem dostundan olursun .Borç alma savurgan olursun. Kendine karşı dürüst olan sahtekarlık yapamaz başkasına. Hamlet ( Çev. Haluk Bilginer) “

5- Albert Camus :Alber Camus ve başkaldırma felsefesi . Başkaldıran İnsan eserinde “başkaldırıyorum öyleyse varız”cogitosu işlenir.”Gerçek başkaldırı, değerler yaratmada başarılı oldugu zaman başarılı ve anlamlıdır.Herşeyden umut kesmiş olanlara inanç verebilecek olan şey uslamlar degil,yanlız tutkudur.Dünyanın bütün bilimleri çocukların gözyaşlarına değmez.Kendine ve insana yapılmış adaletsizlige başkaldırır kişi.”

6- Charlie Chaplin :Charlie Chaplin,nam-ı diğer Şarlo; gerçek adıyla Charles Spenser. "
“Modern Zamanlar”: Endüstrinin, bireysel teşebbüsün, mutluluk peşinde koşan insanlığın öyküsü”…Hepimizin çarkların arasındaki Charlie Chaplin fotoğrafıyla hatırladığı film, modernleşen dünyaya ve insanın para için teknolojinin kölesi haline getirilip; makineleştirilmesine bir tepkidir.

7- Mevlâna Celalettin-i-Rumî  :“Aç gözlülüğü, kıskançlığı, ve nefreti at kalbinden.
Kötü düşünceler ve kızgınlık – bırak gitsinler.
İnkar et bunu ve kaybedersin, kes kayıplarını böylece.
İtiraf et bunu ve büyür kazançların süratle”(Çev: Vehbi Taşar )
“Kötülük insana tamahtan gelir. Kanaatten hiç kimse ölmedi, hırsla da hiç kimse padişah olmadı." “Kanat vardır Doğanı padişaha götürür;Kanat vardır Kuzgunu leşe götürür.”

Sevgiyle kalın

 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Turizmin Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 216 481 51 21