• BIST 98.317
 • Altın 239,423
 • Dolar 6,2099
 • Euro 7,2991
 • İzmir 31 °C
 • İstanbul 25 °C
 • Antalya 31 °C
 • Ankara 31 °C
 • C1 Vizesi sözleşme ile devredilmiş , bizde ne durumda diye muhataplarına soruyoruz
 • TÜRSAB’ta neler oluyor? Neler olmuyor? ilk 7 Ayda Ne Oldu?
 • TÜRSAB 'ın hacizlik binası, depoda çıkan biletler ve çarpıcı açıklamalar
 • C1 Vizesi sözleşme ile devredilmiş , bizde ne durumda diye muhataplarına soruyoruz
 • TÜRSAB’ta neler oluyor? Neler olmuyor? ilk 7 Ayda Ne Oldu?
 • TÜRSAB 'ın hacizlik binası, depoda çıkan biletler ve çarpıcı açıklamalar

İNAN GÜNEY İLE SOHBET

HANDE KURT

İNAN GÜNEY CHP BEYOĞLU  İLÇE BAŞKANI

Sizi kısaca tanıyabilir miyiz ?

İnan Güney :
1977 İstanbul doğumluyum aslen Sivas Zara nüfusuna kayıtlıyım.Uludağ Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunuyum. Marmara Üniversitesi"nde Yerel Yönetimler üzerine master yaptım. Mali müşavirim aynı zamanda ticaretle uğraşıyorum. Evliyim, iki kız çocuğum var.

18 yaşından beri CHP"de siyaset yapıyoruz. Aileden geliyor. CHP"li  olarak doğdum CHP"li olarak öleceğiz.Doğma büyüme Örnektepe"de ikamet ediyorum.2011 Ocak ayında ilçe başkanı oldum.

Seçimlere az bir zaman kaldı ? Bu süreçte neler yapacaksınız ?

İnan Güney :
Biz 25 Mart Kongresinde belediyeyi almak için geliyoruz dedik. O iddiayı koyduk. Başaramayacağımız noktada görevi bırakacağımızı söyledik. O yüzden biz iddialıyız. Hem kendimize hem örgütümüze güveniyoruz. Hem de genelde ve yerelde AKP uygulamaları vatandaşı bezdirdi.

Bu baskı ortamını biz sokaklarda görüyoruz. Bu yaşanan baskı ortamı bize umut veriyor. İnsanlar yeter atık diyor; biz de bunu sandıkta CHP eğilimine taşıyabilirsek eğer kazanmamamız için hiçbir neden yok.

Yönetiminizi belirlerken kriterleriniz ne oldu ?

İnan Güney :

Yönetimimiz 16 + 1 başkan "dan oluşuyor.Kriterlerimiz Beyoğlu"nun gerçeklikleri.  Beyoğlu"nun en büyük gerçekliği kentsel dönüşüm ! Kapalı odalarda maşa başlarında hazırlanıyor ve insanlara dayatılıyor. Ya uyacaksın ya evin yıkılacak ! Başbakanımızın da söylemi zaten zorluk çıkarmayın evinizi yıkalım biz bu şehircilik bakanlığını bunun için kurduk.

Ama insanlara da sormak lazım. Kentsel dönüşüm ,Beyoğlu gerçekliği olduğu için iki mimar arkadaşı yönetimimize  aldık ve kentsel dönüşümle ilgili çalışmalar yapacaklar. Ok Meydanı Güzelleştirme Derneği , bu manada belediyeye muhalif anlamda  yoğun çabaları oldu. Doğruyu aramak için ama  muhalefet etti. Doğruyu aramak için kimse bu arkadaşların yanında olmuyor .Ters bir soruda sen siyasi üslupla soru soruyorsun çık dışarıya deniyor ve zabıta ile dışarıya attırılıyor. O soruları soran arkadaşlardan  yönetimimize aldık artık siyasi parti çatısı altında o soruları soracaklar. Artık onları toplantılardan çıkaramayacaklar.

Esnaflar çok dertli masa sandalye konusunda Beyoğlu Eğlence Yerleri Derneği Eş Başkanı Tahir Bey "i yönetimimize aldık. Çünkü beyler bu işin bayrağını taşıdı. Buyrun dedik beraber bu siyasi mücadeleyi  beraber yapalım. Mahallelerde çok büyük çaba harcamız arkadaşlarımız var.Keçecipiri"nde,Halıcıoğlu"nda,Fetihtepe"de örgütü hareketlendirdiler.Kapı kapı dolaştılar. Ödüllendirmek anlamında yönetime taşıdık. Diğer arkadaşlara da örnek olsun istedik. Çalışmanın bedeli yöneticiliktir. Yönetimde bunlar kriterlerimizdi. Eş dost akrabalık değildi; CHP"de olmaz. Bunlara dayanarak iddialı konuşuyorum. Biz 2014"te belediyeyi alacağız. Benim bir hayalim var dedim. Genel Başkanımı ,6. Dairenin merdivenlerinden çıkarıp anahtarı teslim edeceğiz. O gün de bizim için en mutlu olduğumuz gün olacak.

Her mahallede yeniden bir örgütlenme mi yapacaksınız ?

İnan Güney :

45 mahalle var ancak bazı mahallelerde 80 , bazı mahallelerde 300, kimi küçük kimi büyük. Biz mahalleye giderek bunu mahallelilerle birlikte yapacağız. Gönüllülük esası ile mahalle temsilciliğini belirleyeceğiz ve yanındaki ekibine bu temsili vereceğiz. Gönüllü bulamadığımız mahalle olursa ilçe olarak gidip gönüllü arayacağız ki o mahallede bizim partimizin  bayrağını dalgalandırsın. Mahalle temsilcimizi ve yönetimimizi , mahalleliye seçtireceğiz.

Beyoğlu"nda ne kadar üyeniz var ?

İnan Güney :

Şu an 3.950 kayıtlı üyemiz var. Normalde 6000"e yakın üyemiz vardı. Adrese dayalı sisteme geçildiği için 2000 partilimiz diğer ilçelerimize dağıldı. Bu konuda hedefimiz en az  10.000 üyedir. Mahallelere üye formları yolladık. Nicelikten çok nitelik arıyoruz. Yoksa 15.000 üye de yaparız. Partimizin bayrağını taşıyabilecek nitelikliklere sahip olsun. Parti politikalarını bilsin, onu  insanlara aktarabilecek çapı ve kapasitesi olsun. Derdimiz nitelik. 3.950 sayısı yetersiz ama onun içinde değerli  siyasetçiler var , eski milletvekilleri, belediye başkanları  var. 10.000 yaparsak mahalle komitelerimizle en az bir yıl kala belediye başkan adayımızı belirleyip mahallelerde çalışmalarımıza daha da hız vererek yerel seçimler için çalışacağız. Şu an bütün mahallelerde düğünlere,derneklere,cenazelere gidiyoruz. Bir yıldır siyaseti  ilçede kapanıp  değil de mahalleden yürütüyoruz. Örgütümüz bunu gördü ama  biz Beyoğlu halkı görsün istiyoruz. Çabamız bu yönde.


Belediye Meclisi"nden 1 / 5000 "likler  geçti .Şimdi 1 / 1000 "lik çalışmalar yapılıyor. Belediyenin tapu verme ile ilgili çalışmaları için bir politikanız var mı ?

İnan Güney :

1/ 5000"likler bizim muhalefet şerhimizle geçti ; oy birliği ile geçmedi. Süreci çok kapalı götürdünüz dedik. 3-4 kişi ile 80 bin kişi ile ilgili plan yaptınız dedik. Belediye Başkanı Ahmet Misbah Bey ,Büyükşehir Meclis Grubu"na geldiğinde çıktı planı anlattı oy birliği ile geçsin diye  ve oradaki arkadaşlarımız  çıkın kürsüye 100 metrekare dairesi  olan arkadaşımıza 100 metrekare daire vereceğiz deyin dediler. Ahmet Misbah Bey , bunu çıkıp söyleyemedi.

Küçük plan notlarını halen çıkarmadılar .  Bilinçli  olarak çıkarmadıklarını düşünüyoruz. O plan notları olmadan görünen gayet güzel parklar, caddeler, peyzajlar vs… 80 bin kişi bu planların neresinde ,bizi ikna edici açıklamalar yapamadınız dedik. İnsanların dükkanları var yapılan bloklarda görülmüyor. Mini mini avmler var. Kime verilecek hangi yöntemlerle satılacak. İnşaatları hangi usül ile  ihale edeceksiniz.Bir sürü soru yığını. Kendi belediye meclisi üyelerine de soruyoruz .Onlar da  cevapları veremiyorlar. Şu an ucuz siyaset yapıyorlar. Tapularınızı verecektik CHP muhalefet etti. Bu ucuz siyaset tutmaz artık.

Biz de kentsel dönüşümden yanayız. Ama kapalı yapılmasına karşıyız. Halkla birlikte  iç içe yapın dedik.  CHP"den,MHP"den, Saadet"ten arkadaşları  mecliste olmasalar da katın dedik. Bir nevi anayasa çalışması gibi. Sonuçta Beyoğlu"nun kaderini ilgilendiren bir konudur.

İkinci bölgede 10-11 tane Alevi tekkesi var. Bunların üzerine ev yapılmış bilerek yok ediliyor. Camilerimiz ihya ediliyor. Biz çok mutlu oluyoruz .Eski Osmanlı eserleri ihya ediliyor. Mutlu oluyoruz. Aynı duyarlılığı Alevi tekkeleri için de göstermek zorundalar. Bakın zorundalar diyorum. 20 milyonluk bir kitleyi , Beyoğlu"ndaki 250 bin nüfusunda 80 bine  yakına hitap eden bir nüfusu küçük ve dar düşüncelerle yok sayamazsınız. İkinci bölgede bir Cem Evi yapın dedik. Yer bulun yapalım. İşin ucuzu. Bütün Beyoğlu"nu yıkıyorsun blok koyuyorsun, aş evi , hastane koyuyorsun ,bir cem evi koyamıyor musun ? O niyet yok. Biz arkadaşlarda o niyeti göremedik.

Anlatmak istediğim 1 / 1000 "liklerin planları kapalı kapılar ardında  yapılacak , yarın bir gün  gelip oy birliği ile geçirin denecek, ucuz siyaset yapılacak ama artık insanların buna karnı doydu gibime geliyor.


İlave etmek istediğiniz başka bir konu var mı ?

İnan Güney :

Beyoğlu İlçesi , Pera , 6. Daire, Cumhuriyetin ilk belediyesi,Türkiye"nin ilk belediyesi  hak edilmeyen bir zihniyet tarafından yönetiliyor. Ehli olmayan insanların elinde ve Pera"dan intikam alınıyor. Pera, bir eğlence ve kültür merkezidir. Pera"yı bu kimliğinden arındıramazsınız. Şu an eğlence sektörüne savaş açılmış . Kültür –sanat merkezlerine mahalle baskısı var. İşte Tophane"deki saldırılar ortada. O yüzden  Pera"yı bu zihniyetten kurtaracağız.
Pera"yı sosyal demokrat sol bir düşünce ile yöneten kadrolara  teslim edeceğiz. Gerekirse biz Beyoğlu"nda kapı kapı dolaşıp bunu Beyoğlu insanlarına anlatacağız. Esnaf zaten muzdarip. Esnaf ,sandık gelse de bu arkadaşları sandığa gömsek derdinde . Bu nedenle bizim için önemli olan mahalleler. Kentsel dönüşüm de dediğim gibi insanların aklında çok büyük sorular var. 30 yılını vermiş insan alın teri emek bir göz ev sahibi olmuş, şu an bilmiyorlar boşaltsa bir dert boşaltmasa bir dert. Tarlabaşında bir görüntü var ama 1/ 5000"lik planlarda, irdelenmesi gereken  o planlarda kimlerin alın teri , gözyaşı çöpe atılıyor. Talimhane"de arsanın metrekaresi 6.000 dolar, yüz metrekare 6 milyon dolar. Tarlabaşında adamın 2-3 dönüm arazisini 3 trilyona alıyorlar. Bu gasptır.

Çok teşekkür ediyoruz.

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Turizmin Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 216 481 51 21