• BIST 2.458,63
 • Altın 964.455
 • Dolar 16.3933
 • Euro 17.5638
 • İzmir 33 °C
 • İstanbul 26 °C
 • Antalya 37 °C
 • Ankara 25 °C
 • Turizmin Sesi Dergimizin Mayıs 2022 39'nci Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin Nisan 2022 38'nci Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin Mart 2022  37'ncı Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin Mayıs 2022 39'nci Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin Nisan 2022 38'nci Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin Mart 2022  37'ncı Sayısı Yayında 

GENEL KURUL NEDEN ÖNEMLİ ?

HAKAN EĞİNLİOĞLU

Ülkemizde 13 rehber meslek odası ve bir de onların çatı kuruluşu olan Turist Rehber Odaları Birliği vardır. Tüm rehberler ile ilgili mevzuatı,  işlemleri bu meslek kuruluşları yürütür. Hak ve çıkarlarını korumak ve geliştirmek ile yükümlüdürler. Meslek kuruluşlarımıza her üç yılda bir genel kurullar yaparak bizi temsil etmesi için yöneticilerimizi seçeriz.  Herşey meslek yasamızın ve yönetmeliğimizin mevzuatına uygun olarak gerçekleşir.

Genel kurula kimler katılır oy kullanırsa o kadar üyenin iradesi tecelli eder. Bu sayı ister minimum, mesela 100 kişi olsun, ister daha fazla. Seçilen yönetimler en az katılımla da seçilse yasaldır. Üç yıl boyunca bu temsilcilerimiz artık meslek kuruluşlarımızı yönetecek ve hak, çıkarlarımız konusunda çalışacaklardır.

Genel kurula gelmeyip üç yıl boyunca eleştirsek de, şikayet etsek de o yönetimler ve yöneticiler görev süresi tamamlanıncaya kadar temsilcilerimiz olacaktır. Hangi adaylar daha örgütlü biçimde genel kurula katılırsa o adayların kazanması doğal bir sonuçtur. Bizi üç yıl boyunca o mentalite, o anlayış temsil edecektir.

× okulluların, y dilindekilerin, p acentesine çalışanların kısacası şu ya da bu biçimde aralarında dayanışma sağlayan grupların mutlak iradeleri genel kurula yansıyacaktır. Bu işler niye hep böyle oluyor, niye hep aynı kişiler seçiliyor, başarısız olduğu halde neden şu şu yöneticiler yıllardır yönetimde yer alıyor demek böyle bir durumda beyhude olacaktır. Çünkü siz şu ya da bu nedenle -geçerli bir nedeniniz hariç- genel kurullara katılmadığınız sürece bu devran hep bu şekilde dönecektir.

Somut örnek vereyim: mesela son iki IRO Genel Kurulu’na 630 - 680 arası üye katılmış. Yaklaşık 3800 seçme - seçilme hakkına sahip hazirunun bu %17'sini teşkil eder. Kazanan başkanlar ve yöneticiler ise yaklaşık 330 oy civarındadır. IRO'nun toplam 4500 civarı üyesinin yaklaşık 3700- 3800 oy kullanma hakkına sahip hazirununun sadece 630-680 üyesinin oy kullandığı ve yaklaşık 330 -370 oy alan yöneticileri tüm bu üyeleri üç yıl boyunca temsil edeceklerdir.

Seçilen temsilcilerimiz yasal olarak ve demokratik biçimde seçilmişlerdir. Demokratik sınır bizim tarafımızdan tayin edilir. Daha demokratik ve genelin iradesinin yansıması ancak bizim genel kurullara daha yoğun iştirak etmemiz ile mümkündür. Ve bunu yalnız öğleden sonra elimizdeki büyükçe oy pusulasını oy sandığına atarak değil, sabahtan itibaren sürecek programı takip ederek, adayların konuşmalarını dinleyerek, o anlarda yapılan açık oylamalara katılarak yerine getirmemiz bizim çıkarımıza hizmet edecektir.

Genel kurullara katılım arttıkça, aralarında yıllarca dayanışma içinde olan grupların etkinliği azalacak ve genelin iradesi yansıyacaktır.

GENEL KURULUN İŞLEYİŞİ

Meslek kuruluşları periyodik bir biçimde genel kurullarını yapar. Bütün genel kurullar o meslek kuruluşunun dahil olduğu özel ve genel yasa, kural ve prosedürler içinde gerçekleşir. Bizim meslek kuruluşlarımız da 6326 sayılı Turist Rehberliği Meslek Yasası’na uygun biçimde her üç senede bir tekrarlanır. Duruma göre ya eski başkan ve yönetim ya da teveccüh gören yeni bir başkan ve yöneticiler seçilir.

Genel kurul olarak değil de, biz  kestirmeden bu olayı "seçimler" diye hep isimlendiririz. Öğleden sonra gelir, imzamızı "hazirun" dediğimiz seçme -seçilme hakkına sahip kişilerin bulunduğu deftere atar, elimize tutuşturulan büyükçe bir oy pusulasında bir başkan, yasal sayıda yönetim kurulu üyesi, denetim kurulu üyesi ve delegeyi aday olanlar arasından seçerek işimizi tamamlarız.

Her rehber meslek odasında ilgili yerlere seçilecek temsilci sayısı, o odanın hazirun sayısına göre farklılık gösterir. İstanbul Rehberler Odası için bir başkan, en fazla sekiz yönetim kurulu üyesi, üç denetim kurulu üyesi ve tahminen 60- 70 arası delege seçme hakkımız bulunmaktadır. Kurullara istenilenden az seçebiliriz ama bir fazla seçildiğinde oy pusulası geçersiz sayılmaktadır. Ancak genel kurullar sadece bu safhadan ibaret değildir. 

Burada genel kurul konusunu anlaşılır ve basit biçimde vermeye çalışıyorum. Daha detaylı bilgilendirmeleri meslek yasası ve yönetmeliğinde bulabilirsiniz. Ayrıca size önerim "genelkurulkoordinasyon" instagram ve facebook hesaplarını takip etmeniz. Çünkü bu hesaplar genel kurul hakkında tüm bilgilendirmeleri özlü biçimde yapmaktadırlar ve zaten bu amaç için meslektaşlar tarafından açılmıştırlar.

Genel kurullar aslında sabah 9-10 gibi hazirun defterinin imzaya açılıp yeterli sayıda üyenin gelmesi halinde, İlçe Seçim Kurulu yetkilisinin onayı ve kontrolü ile başlar. İlk iş "divan başkanı" ve yardımcılarını seçmektir. Bu işlem tamamlandığında resmen genel kurul da başlamış olur. Ardından, daha önce o meslek odası tarafından yasal prosedüre göre, ilan edilen program takip edilir. Tüm işlemleri divan yürütür. Artık mevcut oda yönetiminin yetkisi ve görevi bitmiş, bu görev divana ve o salonda bulunan hazirun üyelerine geçmiştir. Sabah bölümündeki tüm oylamalar el kaldırma usulü ile açık oylama biçiminde gerçekleşir.

Oda genel kurullarının görev ve yetkisi meslek yasasının 10. Maddesi, 3.fıkrasında tarif edilir. Daha anlaşılır kılmak için,  mesela sabah bölümünde nelere açık oylama yoluyla karar verebiliriz?

- Başkanın maaşının, yöneticilerin huzur haklarının miktarına

- önergeler vererek meslektaşlar ve meslek odası için önem taşıyan kararlara

- mesela bir vakıf,  kooperatif vb. gibi bir kuruluş kurmaya ya da varolan birine katılmaya

- mesela odanın kendi mülkünün alınması için bir fon oluşturulmasına

- mesela kriz döneminde zor durumda olan meslektaşlara katkıda bulunmak amacıyla bir fon oluşturulmasına

Genel kurullarda alınan tüm kararları yeni seçilecek yönetim kurulu gerçekleştirmek zorundadır ve bu yasa gereğidir.

Çağrım tüm meslektaşlara, hangi oda üyesi olursa olunuz odalarınızın genel kurullarına lütfen katılın.

Üç yılda bir kez -çok zorunlu bir maniniz yoksa- lütfen sabah erken saatte genel kurulun yapılacağı mekanda hazır bulunun.

Daha güçlü bir örgüt daha güçlü bir katılımla sağlanır. Genelin iradesi katılım sayısı arttıkça meslek kuruluşlarımıza yansır. Biz büyük finans gücü olan bir sermaye grubu değiliz. Biz ancak üyelerinin dayanışması ile gücü artan bir emek grubuyuz. Sevgi, saygı ve dayanışma ile...

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 27 Şubat 2007 Turizmin Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 216 481 51 21