• BIST 97.988
 • Altın 242,791
 • Dolar 6,2605
 • Euro 7,3554
 • İzmir 33 °C
 • İstanbul 25 °C
 • Antalya 32 °C
 • Ankara 29 °C
 • C1 Vizesi sözleşme ile devredilmiş , bizde ne durumda diye muhataplarına soruyoruz
 • TÜRSAB’ta neler oluyor? Neler olmuyor? ilk 7 Ayda Ne Oldu?
 • TÜRSAB 'ın hacizlik binası, depoda çıkan biletler ve çarpıcı açıklamalar
 • C1 Vizesi sözleşme ile devredilmiş , bizde ne durumda diye muhataplarına soruyoruz
 • TÜRSAB’ta neler oluyor? Neler olmuyor? ilk 7 Ayda Ne Oldu?
 • TÜRSAB 'ın hacizlik binası, depoda çıkan biletler ve çarpıcı açıklamalar

EN ANTİK BATILI

HANDE KURT

PERA PALACE HOTEL  : DÜNÜ BUGÜNDE YAŞATAN VE YARINA YANSITAN BİR EFSANE

Pera Palace, İstanbul"un incisi olarak Türkye"nin en antik Batılı  oteli ünvanını elinde tutuyor. Misafirperverliğin ikonu bu otel ,Haldun Taner"e göre “ sosyetenin ve Orient Express yolcularının sevgili oteli” idi. 

    

Pera Palace Oteli"nin yapımı 1881 "de başlamış , otel 1892 Ekimi"nde kuruluş çalışmaları başlamış.1895"te ilk açılış balosu gerçekleştirilmiş. Fransız Mimar Vallaury" nin tasarımına göre inşa edilen otel ,İstanbul"a Orient Express ile gelen yolcuların Jak Deleon"un tabiriyle konukevi .Kuruluşundan günümüze siyasal olaylara dekor işlevi görmekten geri durmamış . Pera Palace,  1932 yılında Londra"da gerçekleştirilen “Uluslararası Genel Ticaret ve Modern Evler Sergisi “nde jüri tarafından  şeref diploması ve bir madalya ile de ödüllendirilmiş.

Jak Deleon, Eski İstanbul"un (Yaşayan) Tadı isimli kitabında Pera Palace ile ilgili ilginç bilgilere yer veriyor .Kurulduğunda İstanbul"daki ilk elektrikli asansöre sahip olan otel , Niğde Rumlarından Mersin"de değirmencilik yapan Petros Bodosaki otelde kalmak istediğinde pejmürde kılığından dolayı geri çevrilmesine öfkeleniyor ve oteli satın alıveriyor. Daha sonra Bodosaki"nin oğlu maliyeye olan borcunu ödeyemediğinden otel haciz altına alınıyor ve otel açık arttırma ile satılamayınca devlet eliyle 30 Kasım 1923"de işletmeye açılıyor.  O tarihten günümüze ilginç ve özel bir tarihi var Pera Palace Oteli"nin.

Pera Palace  koridorlarında siyasetçiler, sanatçılar, yazarlar kadar, krallar, kraliçeler de yürüdü; Kral VIII. Edward, Kraliçe II. Elizabeth, Franz Joseph bu konuklardan bazılarıydı. Mustafa Kemal Atatürk, İsmet İnönü, Celal Bayar, Fahri Korutürk, Adnan Menderes, Falih Rıfkı Atay, Yakup Kadri Karaosmanoğlu, Adile Osmanoğlu, Refik Saydam gibi değerli isimlerin yanı sıra, Amiral Edmund Poe, Makedonya Prensi Ferdinand, Bulgaristan Kralı I. Ferdinand, Cicero, Arnavutluk Kralı Ahmet Zogo, Romanya Kralı II. Carol, Mısır Başbakanı Hamado Pasha Kral Mahmoud Abbas, Franz Von Papen, Josip Broz Tito, İran Şahı Rıza Pehlevi, Zsa Zsa Gabor, Greta Garbo, Sarah Bernhardt, Alfred Hitchcock, Pierre Loti, Jacqueline Kennedy Onasis, Mata Hari, Edouard Herriot, Vasa Prihoda, Ninette de Valois, Leon Trotsky, Gulbenkian, Mikis Theodorakis, Sheikh Sunusi, Josephine Baker, Eric Ambler, Joseph Brodsky, Valéry Giscard d'Estaing, Julio Iglesias, Maharani Bubiyya, Inge Meysel, Lord Kinross, Manuel Rivas Vacuna da, otelin diğer ünlü konuklarından.

        İşte bu ünlü konuklardan bazı  ilginç anekdotlar aktaralım :

 1918 sonbaharında  Pera Palace Otel tarihinin en ilginç olaylarından biri gerçekleşiyor. İstanbul işgal altındadır ve otelde kalan  işgal orduları komutanı General Harrington yaverleriyle birlikte yemek yemektedir. Az öte masasındaki adama gözü takılır ve garsona sorar :”Kim bu zat?”.Garson yanıtlar : “Çanakkale galibi Mustafa Kemal Paşa” General ,şef garsona “Lütfen söyleyiniz, masamızı onurlandırsınlar ,kahve içelim.” Bu isteği şef garson Mustafa Kemal Paşa"ya iletir. Paşa"nın cevabı nettir : “Kendilerine söyleyin,  bizim geleneklerimize göre daveti ev sahibi yapar ! Onlar her ne kadar işgal kuvvetleri komutanı iseler de, ne de olsa misafirlerimizdir ! Günün birinde gideceklerdir! Benimle kahve içmek istiyorlarsa ,benim masama gelsinler !” Sonuçta her iki tarafta yerinden kımıldamaz. 
 
Önce Mustafa Kemal"in sonra Atatürk"ün yaşamında çok önemli bir mekan olmuştur Pera Palace Oteli, siyasal kararlar aldığı bir merkezden cumhuriyetten sonra nezih bir eğlence yeri ve keyif noktası olarak. 
    
Charles Bukowski"nin ,”Hamsun okumayan roman okudum” demesin ; James Goldwasser"in “ Açlık romanını okuyan herkes neden ona Nobel verildiğini kolayca anlar.” dediği Nobel edebiyat ödüllü yazar, Knut Hamsun (asıl ismi ile Knud Pedersen), Norveçliler tarafından  Nazi sempatizanlığı yüzünden hiç affedilmedi.

  1890"larda İstanbul, genç şairler için egzotik bölgeler arasında iken Knut Hamsun, Türkiye"yi ziyaret etmenin hayallerini kuruyordu . Arkadaşı  Caroline  Neeraas"a : “Tanrı biliyor, Türkiye"ye gitmek için sabırsızlanıyorum , bilinmeyen ,tuhaf bir yer, beni heyecanlandırıyor!…“diye yazmıştı. Ancak ekonomik nedenlerle o yıllarda bir türlü  gerçekleşmeyen bu isteğinin 1899"da,Istanbul"un sadece dönüş yolunda bir durak  olmasından  biraz sönmüş olduğunu da anlıyoruz.Ancak  O da bir Pera Palace  misafiri olarak otel tarihinde yerini aldı. Great  Garbo , Hollywood'un sessiz film döneminde ikonlaşan İsveçli aktris.

Garbo, "unutulmaz sahne performansları için" 1955 Akademi Onur Ödülü'nü almış ve Amerikan Film Enstitüsü tarafından hazırlanan "En Önemli 50 Beyaz Perde Efsanesi" listesinde en önemli beşinci kadın yıldız olarak yer almıştır.  Robert E. Sherwood : “ O, bu olağanüstü çağın en hayranlık uyandıran, şaşırtıcı, kışkırtıcı karakterlerinden  biridir. O ,kesinlikle 20. yüzyılda ait değildir. O,  bu dünyaya bile ait değil. " demiş. Bu sıra dışı Hollywood starı da İstanbul"u ziyaret etmiş ve Pera Palace 103 No"lu odada  kalmıştır.

Greta Garbo "nun, Photoplay Dergisi  Mayıs 1928 sayısında kendisi ile yapılmış olan röportajda  İstanbul hakkında izlenimlerini  de öğrenme fırsatı buluyoruz  : "İstanbul , nasıl açıklarım  bilmiyorum. İnsanların söyledikleri gibi değil. Çok yaşlı  Türkler dışında, onlar Avrupalı insanlar gibi giyiniyor.Sokakları dar,pis küçük dükkanlar var .Yağlı yiyecek dolu pis  kafeler var  Tembel Türkler - onlar büyüleyici.”

“Ben İstanbul'da yalnız olmayı seviyorum. Pazarlara gittim. Yanımda bir rehber vardı. Evet, ben İstanbul'a dönmek istiyorum. Ama orada yaşamak istemem. O ülkenin renkleri. Onları tarif edemem. Ama, onları tekrar görmek istiyorum ancak  orada bir aydan fazla kalamam.”

2006 yılında Beşiktaş Deniz ve Turizm Yatırımları Sanayi A.Ş. tarafından üst kullanım hakkı alınan Pera Palace Otel'de tarihinin en büyük renovasyon ve restorasyon projesi başlatıldı.Pera Palace Hotel ,1 Eylül 2010 tarihinde konukları ve müdavimleriyle yeniden buluştu.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Turizmin Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 216 481 51 21