• BIST 94.887
 • Altın 245,468
 • Dolar 6,3495
 • Euro 7,4057
 • İzmir 28 °C
 • İstanbul 22 °C
 • Antalya 29 °C
 • Ankara 22 °C
 • C1 Vizesi sözleşme ile devredilmiş , bizde ne durumda diye muhataplarına soruyoruz
 • TÜRSAB’ta neler oluyor? Neler olmuyor? ilk 7 Ayda Ne Oldu?
 • TÜRSAB 'ın hacizlik binası, depoda çıkan biletler ve çarpıcı açıklamalar
 • C1 Vizesi sözleşme ile devredilmiş , bizde ne durumda diye muhataplarına soruyoruz
 • TÜRSAB’ta neler oluyor? Neler olmuyor? ilk 7 Ayda Ne Oldu?
 • TÜRSAB 'ın hacizlik binası, depoda çıkan biletler ve çarpıcı açıklamalar

ÇVENEBURİ KÜLTÜR EVİ

HANDE KURT

“ÇVENEBURİ (GÜRCÜ) KÜLTÜR EVİ” İSTANBUL"DA KURULDU
5 Eylül 2000 yılından beri faaliyet gösteren Chveneburi.Net (www.chveneburi.net) gönüllülerinin oluşturduğu Gürcü (Çveneburi) Kültür Evi Derneği, 5 Kasım 2010 tarihinde resmi kuruluş işlemlerini tamamladı. Çveneburi Kültür Evi"nin merkezi İstanbul-Mecidiyeköy"de.

 “Çveneburi” adını ve kültürel etkinliklerini, “kültür evi” adı altında taçlandırmayı amaçlayan derneksel kuruluşun başlıca amaçları arasında şunlar yer almaktadır:

Gürcü dili ve kültürüne ait değerleri incelemek, korumak, bu dile ve kültüre ait her türlü zenginliği tanıtmak... Toplumda dostluğun ve işbirliğin yaygınlaşmasına katkıda bulunmak… İnsan haklarının ulusal ve uluslararası düzeyde gelişmesine katkı sağlamak ve eğitim, kültür, sanat, turizm, sağlık, spor, ekonomi, çevre ve diğer alanlarda yol gösterici bir rol üstlenerek sosyal, ekonomik ve kültürel gelişmeye katkıda bulunmak... Bu doğrultuda çözümler aramak, toplantılar yolu ile projeler üretmek, bu projeleri yaşama geçirmek… Kültürel, eğitsel ve sosyal alanlarda Türkiye ile Gürcüstan arasındaki ilişkilerin etkinleştirilmesine ve geliştirilmesine katkıda bulunmak ve bu konuda çalışmalar yapan kişi ve kuruluşlara işbirliği yapmak... Türk-Gürcü ilişkilerinin gelişip kaynaşması ile ilgili projeler hazırlayıp bu projeleri uygulamaya yönelik her türlü faaliyetlerde bulunmak… Dil, kültür, mimari, el sanatları, müzik, halk dansları gibi sanatsal ve kültürel alanların farklı disiplinlerinde atölye çalışmaları yapmak, eğitici çalışmalar, toplantılar, sergiler düzenlemek ve yayınlar hazırlamak...

Çveneburi Kültür Evi, Onur Kurulu, Danışma Kurulu, Fahri Temsilci ve Gönüllü Üye gibi ihtiyari organları oluşturarak, Türkiye"nin değişik yerleşim yerlerinde yaşayan Gürcü ve Gürcü dostlarının katılımı ile ortak bir sinerji yaratma hedefini taşıyor. Bu ihtiyarı organlarını tüzüğünde belirten Çveneburi Kültür Evi, İstanbul dışında şubeler açılabilecek.

Onur Kurulu: Çveneburi Kültür Evi"ne maddi ve manevi bakımdan önemli destek sağlamış bulunanlar Yönetim Kurulu kararı ile Onur Kurulu üyeliğine kabul edilebilmektedir.

Danışma Kurulu: Yönetim Kurulu ihtiyaç duyduğunda istişare amaçlı ihtiyaç duyulan konu ile ilgili konusunda uzman kişilerden Danışma Kurulu üyelerini seçecek. Danışma Kurulu, Yönetim Kurulu tarafından toplantıya çağırarak Derneğin faaliyetleri hususunda Yönetim Kurulu"na tavsiyelerde bulunabilecek.

Fahri Temsilci: Yönetim Kurulu kararı ile yaşadıkları yerlerde Çveneburi Kültür Evi"ni temsil edebilecek kişileri seçebilecek.

Gönüllü Üye: Yine Yönetim Kurulu kararı ile Çveneburi Kültür Evi"nin bazı çalışmalarına destek verenleri Gönüllü Üye seçebilecek.

İlk Genel Kurul"da Çveneburi Kültür Evi"nin organları oluşturulana kadar, Kültür Evi"ni temsil edecek ve Kültür Evi ilgili iş ve işlemleri yürütecek olan kurucu geçici Yönetim Kurulu üyeleri:

1- Erdal KÜÇÜK (Başkan)
2- Osman Nuri ANAR (Bşk. Yrd.)
3- Sefa SEZAİ (Bşk. Yrd.)
4- Duygu Yazıcı ÖZGEN (Genel Sekreter)
5- Ali Turay ATABEY (Genel Sayman)
6- Hasan YİĞİT (Üye)
7- Bülent ÖZGEN (Üye)
Çveneburi Kültür Evi
Adres: Selahattin Pınar Cd. Mevlüt Çavuş Sk. No:4/5 Mecidiyeköy-İstanbul
Telefon: 0533 293 96 98 - 0212 212 98 14
E-Posta: cke@chveneburi.net
Web Adresi: www.chveneburi.net

 

 • Yorumlar 2
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Turizmin Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 216 481 51 21