• BIST 104.954
 • Altın 371,728
 • Dolar 6,7693
 • Euro 7,4308
 • İzmir 17 °C
 • İstanbul 16 °C
 • Antalya 22 °C
 • Ankara 25 °C
 • Turizmin Sesi Dergimizin MAYIS  Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin NİSAN  Sayısı Yayında  
 • Turizmin Sesi Dergimizin Mart  Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin MAYIS  Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin NİSAN  Sayısı Yayında  
 • Turizmin Sesi Dergimizin Mart  Sayısı Yayında 

COVID-19’ un turizm akademisine olası etkileri

CİHANGİR TEKLİ

Evet gündemimiz, tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19’ un turizm akademisine olası etkileri ve bu etkilerin sonuçları. Tüm akademi camiasında bir yoğun telaş, Covid’ den sonra ne olacak? Bu yazımda salgın döneminde, turizm akademisinde ne gibi değişiklikler olabileceği üzerine yapılan çalışma ve programalar sonucu olgunlaşan görüşlerimi sizlere aktaracağım.

Bence; 
İlk olarak Covid biz araştırmacılara kendinize o kadar güvenmeyin mesajını verdi ve sizleri ancak ben yönlendiririm, bu hızda bir şey fark edemezsiniz, fark edip kavrayabilmeniz için yavaşlamalı, anlamalı ve bağ kurmalısınız dedi.

Bu sürecin ne kadar süreceği şu an belli değil, fakat devam ettiği sürece eski alışkanlıklar terkedilecek, büyük olan her şey küçülecek, akademide 4 bin, 6 bin kişiyle yapılan anketler değerini kaybedecek, güvenirliliği son bulacak ve geçersizleşecektir. Tek insan üzerine yapılan çalışmalar gündeme gelecek, en az girdiyle en fazla çıktı alma gayesinde, emek sömüren kar odaklı işletmecilik ve araştırmalardaki anlamsız felsefeler yerini mantıklı görüşlere bırakacaktır. 

Covid sırf yayın yapmak için moda olan her konuyu tek defa çalışan tüm araştırmacılara siz uzman değilsiniz, yüzeysel tek seferlik yapılmış araştırmalar artık geçerli değil, sorunu çözmeyi amaç edinmiş, birbiriyle bağlantılı seri çalışmalar dönemi başlayacak dedi. Kısacası konu hakkında yapılan tek bir çalışma genelleştirilip, bu devamlı böyledir diye ahkam kesme dönemi bitebilir. “Evrensel genellenebilirlik” kanısının çürük olduğunu ortaya çıkaran Covid, bundan sonra hiçbir araştırmacının, benim sonuçlarım genellenebilir demesinin kolay olamayacağını bizlere gösterdi.

İyileşen hastada bile sonradan tekrar görülebilen, mutasyon üzerine mutasyona uğrayan Covid, homojenlik taslayan tüm turizm akademisyenlerine “her insan biriciktir, deneyimleri eşsizdir ve deneyimler aynen tekrarlanmaz” mesajını verdi. Yani tek tüze bilgi, doğrusal bir tutum tedavülden kalkabilir. Tüm yetkinliklere rağmen negatif sonrası pozitif çıkan test sonuçları “kesinlik” algısını yıktı. “Kesin” yargısına varmadan önce dikkat edilmesi gerektiğini, yoksa hata yapabileceğini gösterdi.

 Covid anlamadan sadece süslü ve kurmaca açıklama peşinde koşan tüm araştırmacılara uyarı verdi. Anlamadığınız için “biricik ve eşsiz olan gerçeği” süslü ve kurmaca açıklamalarla anlamlandıramazsınız dedi. 

Covid’ in gündem olmasıyla birlikte kendi prestij ve çıkarları için yayın yapmak isteyen araştırmacılara, kendi menfaatleriniz için verisini emdiğiniz, sonrasında başlarına neler geldiğini umursamadığınız insanları istismar etmekten, onlar üzerinden geçinmekten vazgeçin dedi.
Covid ile insanın sosyal ekolojik bir varlık olduğu ve her şeyden izole edilemeyeceği anlaşıldı. Bu süreç sonrasında yalıtılmış ortamda, masa başında yayın yapma dönemi bitebilir ve insan insana “vesile olur” dönemi başlayabilir.

Covid bizlere 21. Yüzyılın bilgi toplumu olacağı, home ofislerin cazip olacağını gösterdi.

Tüm akademilere hatta insanlığa “şüphe” kavramını tekrar hatırlattı. Test sonuçlarından, iyileştiğinden emin olamazsın, sürekli şüphe edeceksin dedi.

Herkese etki eden Covid tüm araştırmacıların eşit olduğunu gösterdi. Yani ne yayın ne de atıf sayısıyla diğerlerine üstünlüğe sağlamaya çalışmayın, geçerli olan şey fayda dedi. 

Beni ve tüm araştırmacıları eve hapseden Covid insanlığı şu mesajı verdi; kendini anlamadan diğerlerini anlayamazsın. Özetle ayar verme düşkünlüğünden mustarip, statikliği dinamizme yeğleyen, olaylara izleyici kalmayı tercih etmiş, kurmaca gerçek yaratan, memurlaşan, bilimden devrimciliği alıp onu sayısal kesinliğin kaderciliğine teslim eden, yarattığı azgın sayısal kesinlik canavarını çıktığı yere geri gönderemeyen, zihinsel anarşiden ve rastlantıdan her daim korkan, icatı “numaracı kesinlikle” geleceği sınırlandıran, “bilmek, önceden görebilmektir” diyerek sayısız olası geleceği tek numaracı kesinliğe indirgeyen bizlerde Covid sayesinde belki bir idrak değişikliği olabilir.
 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Turizmin Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 216 481 51 21