• BIST 103.408
 • Altın 230,010
 • Dolar 5,4731
 • Euro 6,2133
 • İzmir 9 °C
 • İstanbul 7 °C
 • Antalya 14 °C
 • Ankara 3 °C
 • Bursa ve İzmir’de düzenlenen iş geliştirme gezilerinin 3’üncü durağı Antalya oldu
 • Türkiye’nin en büyük yeşil enerji kredisini alan Akfen Yenilenebilir Enerji’ye iki ödül
 • “Sabancı Vakfı Mentorluk Programı” Eski Ve Yeni Bursiyerler Arasında Köprü Olacak
 • Bursa ve İzmir’de düzenlenen iş geliştirme gezilerinin 3’üncü durağı Antalya oldu
 • Türkiye’nin en büyük yeşil enerji kredisini alan Akfen Yenilenebilir Enerji’ye iki ödül
 • “Sabancı Vakfı Mentorluk Programı” Eski Ve Yeni Bursiyerler Arasında Köprü Olacak

BERLİN'DE DANS

HANDE KURT

Tanz der Kulturen Berlin e. V.

Mehmet  Ballıkaya  ile   Tanz  der  Kulturen Berlin e. V. üzerine konuştuk. Berlin"de dans projelerini birbiri ardına  hayata geçiren derneğin düzenlediği dans haftalarına ve workshop"larına yolunuz Berlin"e düştüğünde katılmanızı da tavsiye ediyoruz .

H.Kurt : -Mehmet Bey, bize öncelikle kendinizi kısaca tanıtabilir misiniz ?

M. Ballıkaya : - Çok büyük bir tesadüf sonucu ve aynı zamanda ailem ve kız kardeşlerimin yönlendirmesiyle kendimi dans dünyasının içinde buluverdim. Eğitime Türkiye"de başladım Almanya"da da devam ettim. 1996 sonundan beri Berlin"de yaşamaktayım. Evli ve iki çocuk babasıyım. Dansla bütünleşince, ister istemez yaşamın merkezine dansı yerleştirdim. Bu bağlamda da  dansla ilgili bütün meslekleri de paralellinde yaptım. Bunların bir kısmını Türkiye"de bir kısmını  da Almanya"da yaptım.

 H.Kurt : - Tanz der Kulturen Berlin e. V.  nasıl kuruldu ?

M. Ballıkaya : - Almanya´da yapmış olduğum festival bir şekilde hızlı bir biçimde büyüyüp gelişmekteydi. Bu gelişmeler kurumlaşmayı da birlikte getirdi. Birlikte çalıştığım arkadaşlar, birbirlerinden çok farklı uluslardan ve kültürlerden gelen  insanlar. Bir kamuoyu yoklaması yaptılar. Bu araştırmanın sonucunda ortaya çıkan sonuç bizi dernekleştirmeye götürdü. Böylece daha  fazla proje  ile daha çok ön plana çıkarken  daha da önemsenmeye başlandı.

Almanya"da  sivil toplum örgütleri demokrasinin ana noktası olarak algılandığı için, dernekleşen her proje, kurum ya da insiyatif  farklı bir misyon yükleniyor. Biz de dans ve sanat alanında misyon yüklenmek istediğimiz için, dernekleşmeye gidildi.

H.Kurt : - Kültürler arası diyalogda dansın rolü hakkında ne düşünüyorsunuz ?

M. Ballıkaya : -  Ben olaya iki boyutlu yaklaşmaktayım. Bir işin iletişim boyutu , sosyal içeriği. İkincisi ise sanatsal boyutu , üretimde estetik.

İnsanlar dans ederken düşünmüyor, çünkü eylem içersindeler, dans  aynı zamanda hormonları aktifleştiriyor, daha doğrusu mutluluk hormununun hızlı bir şekilde salgılanmasını sağlıyor. Böylece dans eden kişiler yaşama pozitif bir şekilde yaklaşmaktalar. Bu iletişimi kolaylaştırmaktadır. Dans, vücud dilidir. Genelde insanlar arası iletişime baktığımızda vücud dilinin % 80 oranında belirleyici olduğunu  bir başka deyişle insanlar arasındaki iletişimde vücud  dilinin  ana köprü rolünü  oynamakta olduğunu görmekteyiz.

İletişimin sağlıklı  olduğu yerde sosyal yaşam bir boyutuyla daha pozitifleşir. Böylece vücud ve beyin arasındaki iletişim dansla gelişip güçlenir. Kendisiyle iletişime geçen birey, dış  ilişkilerini  daha sağlıklı bir şekilde yürütür. Bunu şu şekilde örnekleyebilirm. İleri ve geri hareket eden  bireylerde öğrenme güdüsü gelişirken sağa ve sola doğru olan hareketler sosyal davranışları  güçlendirir, bireyin  yaşamda tutunmasını sağlar. Bir de şunu eklemek isterim. Dansla insanlar negatif enerjisini harcarken, vücudunu pozitif enerjiyle doldurur.

 

 


Sanatsal boyutuna gelince de  burada bir yaratıcılık söz konusudur; çünkü insanlar nerede, hangi koşullarda yaşarsa yaşasın iki şey üretmekle meşguller :Bundan biri ekonomik ihtiyaçlarını gidermek için mal ve hizmet üretirken sosyal yaşamını güzelleştirmek için de sosyal değerler üretmişlerdir. Bu sosyal değerlere gelince resim, müzik, heykel ve dans vb.

Bu iki bağlamda bakıldığında sorulan soruya verilecek cevap  kendiliğinden geliyor. Dans iletişim aracıdır, kültürler arası diyaloğu dans, vücud diliyle pozitif ,anlaşılır, önyargıdan uzak bir şekilde yaklaştırır, birleştirir ve bütünleştirir, çünkü dans dili yoktur. Dansın kendisi ortak dildir.


H.Kurt :- Aktivitelerinize katılmak isteyenler nereye başvurmalı?

M. Ballıkaya : -  Aktivitelerimize katılmak isteyenler bize çok yönlü ulaşabilirler. Bunlardan en önemlisi bizim www.tanzderkulturen.org, Facebook ta, Xing´te ve twitter  da  olmak üzere oluşturduğumuz gruplar  ile bize çok rahat ve hızlı sekilde ulaşabilirler. Onun dışında mektup adresimiz: Haus der Demokratie und Menschenrechten  Greifswalder Str. 4 10405 Berlin.

H.Kurt : -Çok teşekkürler .

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Turizmin Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 216 481 51 21