• BIST 115.147
 • Altın 164,243
 • Dolar 3,8058
 • Euro 4,6547
 • Ankara 5 °C
 • Antalya 14 °C
 • İstanbul 9 °C
 • İzmir 10 °C
 • ABD Ankara Büyükelçiliği yayımladığı açıklama ile Türkiye ile yaşanan vize krizinin çözüldüğünü açıkladı
 • Kültür ve Turizm Bakanlığı TÜRSAB'ı Genel Kurul'a kadar yönetecek üç kişiyi belirledi
 • Bisiklet Tutkunları Şubat Ayında Antalya’da Buluşacak
 • ABD Ankara Büyükelçiliği yayımladığı açıklama ile Türkiye ile yaşanan vize krizinin çözüldüğünü açıkladı
 • Kültür ve Turizm Bakanlığı TÜRSAB'ı Genel Kurul'a kadar yönetecek üç kişiyi belirledi
 • Bisiklet Tutkunları Şubat Ayında Antalya’da Buluşacak

Batman’da Turizm Nasıl Gelişir?

HÜSEYİN ASLAN

Bırakın turizmi yapmayı turizmi yazarken dahi makro düşünmek gerekiyor. Batman turizmini Türkiye’nin stratejik turizm hedeflerinden ayrı tutmak imkansız. Kısacası Batman demek Türkiye turizminin büyük bir parçası demek Gerek sahip olduğumuz doğa, kültürel ve tarihi miras gerekse genç, dinamik ve aktif yapımız bizi sürdürülebilir turizm olgusunu vazgeçilmez parçası kılıyor. Nasıl ki küresel ekonomik görünümü ve ülkemiz ekonomisinin mevcut durumu turizmi önemli kılıyorsa sürdürebilir turizm olgusu yaratılması da Türkiye turizminin geleceği için olmaz çok önemlidir. 

Sürdürebilir turizm olgusunun yaratılmasında ise Anadolu da oluşturulacak yeni turizm destinasyonları ön plana çıkıyor. Bu destinasyonların başında bir Batmanlı olarak Batman’ı çok önemli bir konumda görüyorum.  Küresel ekonomideki son gelişmeler turizm ve ülke ekonomisini önemli kılarken Batman’ı da ülke turizminin önemli bir paydaşı durumuna getiriyor. 

Güneydoğu Anadolu bölgesinin en büyük 4.kenti olarak gerek bölgenin gerekse ülkemiz ekonomisinin gelişimi için Batman da turizmi geliştirmek zorundayız.

Turizmin gelişimi için ise; öncelikle mikro düşünmekten vazgeçip makro stratejik hedefler belirlemeli ve çalışmalarımızı bu doğrultuda yürütmeliyiz

Bu stratejik hedefleri Türkiye 2023 vizyonu paralelinde aşağıdaki başlıklar dahilinde yürütebiliriz.

Batman’da kaliteli otelcilik hizmeti veren konforlu otellerimizin sayısı hızla artmaktadır.
Aynı paralelde bu tesislerde istihdam edilen iş gücü turizm ve otelcilik eğitimi almış ve turizm tecrübesine sahip iş görenlerden oluşturulmalıdır. 

Ulusal ve uluslararası turizm fuarlarını ve etkinliklerini katılarak proaktif bir çalışma ile şehrimizin tanıtımı sağlanmalıdır. 
Fuarlarda mevcut tanıtım stratejisi stabil bir yaklaşım sergilemektedir

Mülki idare başta olmak üzere şehrimizin tüm turizm dinamikleri bir araya getirilmeli şehrimizin turizmde tanıtımı takım ruhu anlayışında bir bütün olarak gerçekleştirilmelidir.

Türkiye turizm stratejisinin en büyük dinamiği olan sürdürülebilir turizm olgusunu Batman’da da faaliyete geçirilmesi amacıyla alternatif turizm türlerine ve bölgelerinin tanıtımına önem verilmelidir.

1 trilyon dolara yaklaşan dünya turizm pastasından pay alabilmek için şehrimizin daha güçlü bir ekonomik yapıya daha huzurlu bir ortama kavuşması bizlerin hedefi ve arzusudur.
Bu nedenle Batmanı ziyaret eden ya da etmeyi planlayan potansiyel kitleden bizi anlamasını beklemek yerine biz Batman’ı anlatmalı ve turizm sinerjisini oluşturmalıyız.

Kısacası güvenli ve huzurlu kent algısını mutlaka oluşturmalıyız.

Batman’ı marka kent yapabilmek için gerekli olan tanıtım pazarlama ve PR faaliyetlerine hız kesmeden devam etmeli markalaşmak istediğimiz ürünler ile markette rekabet etmeliyiz.

Tüm kentin turizm olgusu etrafında toplanmasını sağlamalı “turizmde marka kent “ olmayı hedef olarak belirlemeliyiz. 

Şehrimizde turizm alt yapısını iyileştirmeli ve altyapı eksikliklerimizi ivedilikle gidermeliyiz.
Batman üniversitesi ile profesyonel konaklama hizmeti sunan turizm işletmelerimiz sektörde özel sektör ile akademik iş birliğinde birlik içinde olmalıdır.

Şehrimiz ivedi olarak uluslararası ölçekte bir fuar ve kongre merkezine kavuşturulmalı 

Tüm şehir ve turizm dinamiklerimiz bir araya geldiğinde Batman’ın turizmde hak ettiği yere geleceğine canı gönülden inanıyorum
 . 
Birlik beraberlik içinde olarak Batman’ın ve Batman turizminin gelişimi için çalışmalıyız.. Bu bağlamda Batman Turizm dinamiklerini oluşturan başta mülki idare olmak üzere tüm kamu kurum ve kuruluşlarını, özel sektör temsilcilerini ve tüm sivil toplum kuruluşlarına teşekkür ediyorum . Fakat turizmde başarılı olmak için kat etmek zorunda olduğumuz çok uzun bir yol olduğunu hatırlatmadan geçemeyeceğim.
 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Turizmin Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 216 481 51 21