• BIST 1.419,430
 • Altın 487,78
 • Dolar 8,6130
 • Euro 10,0900
 • İzmir 31 °C
 • İstanbul 26 °C
 • Antalya 30 °C
 • Ankara 23 °C
 • Turizmin Sesi Eylül 2021 31'inci Sayısı Yayında
 • Turizmin Sesi Ağustos 2021 30'uncu Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Temmuz 2021 29'ncı Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Eylül 2021 31'inci Sayısı Yayında
 • Turizmin Sesi Ağustos 2021 30'uncu Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Temmuz 2021 29'ncı Sayısı Yayında 

Başarılı Liderlik

AYŞEN LAÇİNEL

Liderlerin ve Yöneticilerin Başarısında, OTANTİK LİDERLİK VE DUYGUSAL ZEKANIN ÖNEMİ

Hayat yolculuğumuzun en farklı dönemecinden geçiyoruz.

Bu keskin virajın adı PANDEMİ.

Herbirimizin kendine ve birbirine ve birlikte saygı, sevgi, sakinlikle, iyilikle hayata liderlik etmesi gerekiyor.
Herşey geçer, bu da geçecek.

Gündemimizi varolmaya varetmeye yoğunlaşarak umutla çalışarak geçirmekte ısrarlı olmalıyız. Liderlik kendine liderlik etmekle başladığı gibi konulara, olaylara liderlik etmeyi gerektiriyor. Sonrasında iletişimde ve etkileşimde olduğumuz diğer bireylere liderlik ederiz.

Liderlerin, yöneticilerin başarısında otantik liderlik ve duygusal bağ arasında ilişki, etkileşim vardır. Duygusal zeka; bireylerin kendi duygularının ve iletişimde olduklarının duygularının farkında olması, yaşamdaki farklı durumlarda karşılaşabilecekleri baskılara karşı mücadele etme istek ve enerjisi ,kısa vadeli ve uzun vadeli hedefleri için çabalama, kendisinden farklı bireylerin ihtiyaç, beklenti ve hedeflerinin farkında olma ve olumlu kişilik özelliklerini barındırmasıdır.

Otantik Liderlik; otantik kelimesi psikoloji alanında, kişisel özellikler ve kimlik ile ilişkilidir.
İş yaşamında, çalışanların daha etkili hizmet verebilmeleri daha mutlu çalışmalarına bağlıdır.

Çalışanları anlayan kendi değerleri ve duygularını bilen ve kendi değerleri ile liderlik eden, davranışlarını sağlam değerlere dayanan, çalışanlarla liderlik ettiği kitle ile güçlü ilişkiler kuran sevgi saygı ve güvenlerini kazanan öz disiplini sağlayan liderler, otantik lider tanımına girmektedir.

Covid 19’da ismini başarılarla hep önde gördüğümüz kimi liderler ve şirketler başarı merdivenlerinde yerlerini koruyamadı.

Onlar yeniyi görmeyerek ve geleceği okuyamayarak insana değer vermeyi siteme ve günün çıkarlarına verdiğinden daha fazla önem vermeyi bilmeyerek yerlerini kaybetti.

Oysa ki günümüzün en acil ihtiyacı insana değer vermek insanın değerini bilmek, hissettirmek ve operasyonu bu farkındalıkla, duygulara dokunarak ve geleceği iyi okuyarak yönetebilmektir.

Psikolojik danışmanlık ve rehberlik yüksek lisans tezimi de bu konu üzerinde yapmıştım.

Tez konum: Yöneticilerde ve liderlerde duygusal zeka ve otantik liderlik arasında ilişki başlığıydı. 500 liderle anketler, focus gruplar ve görüşmeler yaparak araştırmamı tamamlamıştım. Bugün pandemide de her daim değerli olanı yani insanı en üst öneme koymak kârlılık ve sürdürülebilir başarı için önemli.

Duyguları gören okuyan toplum değerlerinin farkında olan ihtiyacı hızlı anlayıp hızlı aksiyon alan, acele değil akılla ve hızla harekete geçen ve ekibini kitleleri motive eden liderler şirketleri iyi yönetiyor, devlet yönetiminde de otantik liderlik ve duygusal zeka kapasitesini kullananlar hızla krizleri atlatıyor eksiyi artıya çeviriyor.  İşten çıkışlarda da çalışanı ile görüşen açıklama yapan haklarını veren ve referans olan insan kaynakları yönetimi değer veren yaklaşımını davranışa yansıtıyor.

Tezimde de yazdığım analizler şunu gösteriyor

1) Duygusallık, duyguları yönetmede otantik liderlik ve duygusal zeka arasında doğrudan ilişki vardır.

2)Sosyallikte, duygusal zeka ve otantik liderlik arasında doğrudan ilişki vardır.
Bugünün ihtiyacı da güler yüzlü, çözüm odaklı, insana değer veren, moral veren, yeni yollar arayan bulan, geleceği okuyabilen, aksiyon alan, yapabileceğini söyleyen söylediğini yapan liderler, yöneticilerdir. İşi, unvanı, sektörü ne olursa olsun liderlik farkındalıktır ve önce iyi insan olmayı gerektirir. Duygusal zeka kapasitesi  kullanıldıkça artar; otantik liderlik kendinin toplumun değerleri ile duyguları anlamakla güçlenir.
 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Turizmin Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 216 481 51 21