• BIST 1.536
 • Altın 437,801
 • Dolar 7,3445
 • Euro 8,9402
 • İzmir 18 °C
 • İstanbul 14 °C
 • Antalya 14 °C
 • Ankara 11 °C
 • Turizmin Sesi Ocak 2021 23'ncü Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin Aralık sayısı yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin KASIM sayısı yayında
 • Turizmin Sesi Ocak 2021 23'ncü Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin Aralık sayısı yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin KASIM sayısı yayında

Allah Kimseyi İşsiz Bırakmasın

HAKAN EĞİNLİOĞLU

ALLAH KİMSEYİ İŞSİZ BIRAKMASIN, NAMERDE MUHTAÇ ETMESİN!
Hayatta en acı veren olaylardan biri, bir babanın, bir annenin evine ekmek getiremez duruma düşmesidir. Çocuklarına arzu ettikleri bir giysiyi, ayakkabıyı alamaması ve bunun için bin bir dereden su getirircesine, üstelik çocukların moralini bozmamaya özen göstererek bahane üretmesi, yalan söylemek zorunda kalmasıdır. Sınıfını başarı ile geçen çocuğuna beklediği ödülü alamamış insanların ruh halini düşünün. Okul taksitlerini, ev kirasını, bilumum faturalarını ödeyemeyen insanlarla dolu bir toplumun vicdanı yara almış demektir. Ne görmezden gelme, ne kulaklarınızı tıkama şansına sahip değilsiniz bir yurttaş olarak. Hele devletin karar mekanizmalarında yer alıyorsanız soruna eğilmeme, çözüm aramama gibi bir lüksünüz olamaz. Ama yine de, bu böyle olmuyor değil mi? Rahatsız olması beklenenlerde bir belirti yok sanki.

Hemen her sektörün, genel olarak ekonominin iyi gitmediği dönemler olur. Devlet ve sektör böyle dönemlerde mutlaka tedbirler alır. Sadece sermayeyi değil, emeği de, çalışanı da korumak zorundadır. Çağdaş demokratik ülkelerde, her kesimin yasal hakları, çıkarları koruma altındadır ve sosyal devlet ve hukuk devleti ilkeleri düzleminde gerekli iyileştirmeleri yapar. Turizm sektörünün bugün içinde bulunduğumuz koşullar, sektörün bugüne kadar yaşadığı sorunlu dönemlerin en kötüsü. Ancak, iyileştirme paketlerinde yukarıdan aşağıya, A’dan Z’ye her kesimi, grubu kapsayıcı bir özellik bulunmuyor. Devletin bir“tercihi” söz konusu sanki. Turizm sermaye kesiminin de bütününü değil, belli bir kesimini daha bir ayrı tutmuş. Örneğin “incoming kesimi” unutulmuş. Rehberler yok. Emekçiler yok.

Zaten, bu iyileştirme paketlerinde “olmayan” kesimler, işsizliği en derin biçimde yaşayan kesimler. Ülkeye, üstelik döviz girdisini sağlayan incoming acenteler iş kaybından dolayı, küçülmeye başladı. Elemanlar bir biri peşi sıra işten çıkartıldı. Çıkartılıyor. Vergiler, borçlar arttı. Birikimi olmayan, dayanamaz durumdaki acenteler de kapanmaya başladı. Yıllarca, bu acentelerde çalışmış, ter akıtmış nice çalışan şu an işsiz. Otellerin kimileri çalıştıracağı emekçilerin ücretlerini, vergilerini, giderlerini ödeyemeyeceği korkusundan kapalı durmayı tercih ediyor. Kısmi olarak faaliyet gösteren otel çok. Müşteri gelince, o da belli oranda adamla kısa süre çalışıp, tekrar faaliyetini kesme yoluna gidenler. Fiyatlar düşünce bu husus da doğrudan çalışana yansır. Genelde stajyerlerle işi kotarmak rağbet gören diğer bir yaklaşım. Otellerde sezonluk çalışma, eskiden beri vardı. Şimdi sezonu tarif etmek, belirlemek bile zor. Taşımacı acentelerde araçların önemli bir kısmı yatıyor. Şoförler işsiz. Çalışanlar en düşük ücretleri alıyor ve bazen ücretler ödenemiyor.

Benim de üyesi olmaktan onur duyduğum rehberlik mesleğine gelince; bu kadar kötü geçen bir dönemi hatırlamıyorum. Meslektaşların neredeyse %90’işsiz ya da çok seyrek tura çıkıyor. Yıllarca Türkçe rehber denilip durdu. İşte size yaklaşık On bin Türkçe rehber! Madem iç piyasa rağbet görüyor, canlandırılmak isteniyor, Bakanlık tarafından belirlenen taban yevmiye baz alınmak koşuluyla istediğiniz kadar rehber size. Gerek ingoing turlarda, gerekse de outgoing turlarda, lütfen sayın acente yetkilileri “sahte rehberler” kullanmayın. 30 – 40 kişilik otobüslerde bir rehber ücreti devede kulak. Ha, yıllarca yabancılarla çalışmış rehberler yerli operasyonlara intibak edemiyor diyorsanız, kolayı var, rehber meslek odaları ile birlikte hızlandırılmış eğitimler verelim. Deneyimli, donanımlı rehberlerin sahte, eğitimi belirsiz kişilerden ne kadar faydalı olacağını, hizmet kalitesini ne kadar yükselteceğini birlikte görelim. Yurtdışı turlarda ne denilirse denilsin tur lideri adı altında bile bir kişiyi görevlendirseniz, o kişinin gezinin başından beri yaptığı iş rehberliktir. Bir rehber, donanımı, bilgisi ve gruplarla iletişim kurma becerisi sayesinde hem acentenin organizasyonunu takipte, hem de bilgilendirme konusunda işini layıkıyla yaptığını aslında yakından biliyoruz.

Bu paragrafı da, belediyelerimize, okullarımıza ve kurumlara açmak istiyorum. Lütfen gezilerinizi bir acente ile ve çalışma kartı olan yasal bir rehber eşliğinde yapınız. İster promosyon olarak gezdirdiğiniz seçmenlerinize, ister öğrencilerinize, ister moral doping olarak gezdirdiğiniz çalışanlarınıza yaptığınız bu hizmeti en iyi biçimde ve yasalara uyarak gerçekleştirin. Çünkü onlar hizmetin en iyisine layıktır. Güvenlikleri ve alacakları bilgiler sizin sorumluluğunuz dahilindedir.Milli Eğitim Bakanlığının tüm okullara gönderdiği genelgenin gereğini yapmak zorunludur. Burada önemli bir olguya da işaret etmek istiyorum: Bir Orman Bakanlığının Turizme müdahale projesi olarak oluşturulan Alan Kılavuzları rehber değildir. Rehber olarak da istihdam edilemezler.

Ayrıca; sayın Kültür ve Turizm Bakanlığının değerli yetkilileri, sayın İl Müdürlüklerinin saygıdeğer temsilcileri siz turizm sektöründe herkese eşit mesafede olan, olması gereken, görevleri sabit, sorunları bilen insanlarsınız. Kaçak acenteleri de, kaçak rehberleri de denetlemekten hiçbir zaman imtina etmeyin. İşinizi canla başla yaptığınızı, sorunlara hakimiyetinizi biliyoruz ama rehber meslek odaları ve Tureb’in yaptığı denetimlere lütfen denetmenlerinizi gönderin. Bu yasal olarak göreviniz de ayrıca. Politikacıların da il Müdürlüğü yetkililerine baskı yapmamasını, tutulan tutanaklara karışmamasını bekliyoruz. Kaçak acente ve rehberliğin önlenmesinde Bakanlık, İl Müdürlükleri, TURSAB, TUREB ve Odalar arasında artık sağlam bir işbirliğinin şart olduğunu düşünüyorum. Denetimler istihdamın artmasında çok faydalıdır. Ve bu sabittir.

Son olarak da; Turist Rehberlerinin uluslararası fuarlarda ve ilgili tüm organizasyonlarda çok amaçlı değerlendirilmesini vurgulamak isterim. Kitle iletişim yeteneği, donanımı ve yabancı diliyle rehberlerin ne kadar faydalı işler çıkaracağı görülecektir. Ne diyeyim? Allah kimseyi işsiz bırakmasın, namerde muhtaç etmesin

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Turizmin Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 216 481 51 21