• BIST 1.536
 • Altın 437,393
 • Dolar 7,3378
 • Euro 8,9268
 • İzmir 17 °C
 • İstanbul 14 °C
 • Antalya 15 °C
 • Ankara 10 °C
 • Turizmin Sesi Ocak 2021 23'ncü Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin Aralık sayısı yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin KASIM sayısı yayında
 • Turizmin Sesi Ocak 2021 23'ncü Sayısı Yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin Aralık sayısı yayında 
 • Turizmin Sesi Dergimizin KASIM sayısı yayında

Adaylığımı Açıklıyorum

HAKAN EĞİNLİOĞLU

Sevgili Arkadaşlar, Değerli Meslektaşlarım, 2015 aralık– 2018 yılları arasında İRO ‘na Yönetim Kurulu Başkanlığı yapma onurunu bana yaşattığınız için teşekkür ederek başlamak isterim. Bu dönem yakında tamamlanacak ve biz yeni bir genel kurulda yeniden bir araya geleceğiz ve önümüzdeki üç yılın başkan, yönetim ve delegelerini seçeceğiz. Yasamız bir başkanın, seçilirse, en fazla, iki dönem başkanlık yapmasına olanak veriyor. Bence de bu durum çok olumlu. Hiçbir meslek yıllarca aynı kişi ve ekiplere mahkum edilmemeli. En fazla iki dönemden sonra başkanlar değişmeli yeni yüzlere, genç insanlara olanak tanınmalıdır. Bu düşünce ve kararlılıkla, en deneyimli ve verimli dönemimde, ikinci kez İRO Yönetim Kurulu Başkanlığına adaylığımı açıklıyorum. Seçilir ve layıkıyla, alnımın akıyla bu dönemi de tamamladıktan sonra, görev sürem boyunca, etik olmadığı için bir kenara bıraktığım kişisel projelerimi hayata geçirip, aileme daha fazla zaman ayırma olanağını bulacağım.

Açıklamamı biraz risk teşkil etse de, uzun yapmak zorunda kaldım. Ancak bu açıklamamın bir bütün teşkil ettiğini, seçeceğiniz adayı daha iyi tanımayı, seçim yapmanızda yardımcı olacağını düşündüğüm için kısa tutamadım. Yönetim, denetim kurulu ve delege listemi de en kısa zamanda ilginize sunacağım.
 
Kısaca, bugüne kadar mesleğimiz adına neler yaptım?
2007’de, ilk rehber taban inisiyatiflerinin kurulmasında yer alarak başladığım mesleki mücadeleme, 2011’de TUREV’in başına geçen ve atıl vaziyette bulunan vakıfı tekrar canlandırma başarısını elde eden ekibin içinde yer alarak devam ettim. Rehberler Vakfında yöneticilik ve başkan yardımcılığı yaptım.  2013’de meslek yasamızın çıkmasından sonra, ilk TUREB Genel Kurulunda, yönetim kuruluna tüm odaların delegelerinden en fazla oyu alan yönetici olarak seçildim ve göreve başladım. Sıfırdan, kasası, ofisi olmayan bir kurumu yönetici arkadaşlarımla birlikte, yeri geldi otel lobilerinde çalışarak bugünkü işlevsel yapısına kavuşturduk. TUREB’ de üç yıl Başkan Yardımcılığı yaptım. Önerimle  “ferdi kaza sigortası” TUREB Yönetim Kurulunda kabul edilerek, tüm rehberlere uygulanmaya başladı. 2015’de de İRO Genel Kurulunda, 13 sene yönetimde yer alan ekibi geçerek, İRO’ da yeni bir dönemin başlamasını sağladık.
 
GÖREV SÜREMİZDE NELER YAPTIK?
Meslektaşlarımızı seçimden seçime hatırlayan bir yönetim olmadık. Ayırım gözetmeksizin meslektaşlarımızın yaşadığı her sorunda, haksızlık karşısında ve Allah kimseye göstermesin kazalarda yanlarında olduk, ötekileştiren bir dil kullanmadık, Avukatımız vasıtasıyla hukuki danışmanlık hizmetinde bulunduk. Tüm başkanlarımıza, o zaman sağ olan rahmetli Biçen Oral başkanımız dahil, sayın Tolon Sökmen’e, Ahmet Şensılay’a, Şerif Yenen’e, Sedat Bornovalı’ya şükran plaketi sunduk. İlk 21 Şubat Dünya Rehberler Gününde Tolon ve Ahmet Başkanlarımız da yer aldı ve birer konuşma yaptılar.
 
Göreve başladığımızda İRO kasasında 2400 tl nakit, 5500 tl borç vardı. En önemlisi, hemen ocak ayında Sultanahmet’te başlayan bombalı menfur saldırıyı, ülke genelinde bombalı eylemler, katliamlar ve bir askeri kalkışma izledi. Devlet içinde ve dışında tüm kurum ve kuruluşlarında tutuklanmalar, görevden alınmalar başlamıştı. Turizmimiz ülke tarihindeki en kötü dönemini yaşıyordu. Batılı turistler gelmemeye başlayınca, bu dillerde çalışan rehberler işsiz kaldı. Çok zor günler yaşanıyordu. Bu durum, hem bize moralsizlik vermişti, hem de işsizlik yüzünden eylemli rehber sayısı yarı yarıya inmişti. Bu da İRO için de büyük bir gelir kaybı demekti. Ve de bizden önceki İRO yönetiminin TUREB’e vermesi gereken katkı paylarının ödenmemesinden dolayı TUREB tarafından dava edilmesi bizim dönemimizde TUREB lehine sonuçlanınca, bu ödeme de bizim dönemimize denk geldi. Tüm bu olumsuzluklara rağmen, üyelerimiz meslektaşlarımızın ödediği her aidat ve geliri kuruşuna kadar özen göstererek, oda giderlerini mümkün olduğu kadar idareli kullanarak, israfa mani olarak kasamızda yaklaşık 700 000 ile görev süremizi tamamlamış bulunuyoruz.

Geldiğimiz andan itibaren yaklaşık her üç ayda bir faaliyet ve bütçe raporlarımızı siz meslektaşlarımızla paylaştık. TUREB’in bizde açık yakalamak için, üstelik,  kılı kırk yaparak kendi hizmet aldığı mali müşavirine yaptırdığı incelemenin raporunu istisnasız tüm üyelerimizle paylaştık. Şeffaflığın ve başarılı bir bütçe yönetiminin nasıl olması gerektiğini gösterdiğimizi düşünüyorum.

AR GE, Gastronomi ve Doğa/ Yürüyüş Rehberliği Komisyonları İRO bünyesinde özerk biçimde çalışarak proje ve eğitim programları yapmaya başladılar. Bu alanlarda rehber eğitimine ve uzmanlığına katkıda bulunacak çalışmalar teorik ve uygulamalı biçimde bizzat bu komisyonlarda görev alan meslektaşlarımız tarafından gerçekleştirilmektedir. Katılımcılık ilkesini somut hale getirip yaşama geçirdiğimiz düşüncesindeyim.

TUREB delegelerimizden oluşan İRO Danışma Kurulunu daha önceki dönemde olduğu gibi sadece TUREB Genel Kuruluna kadar değil, işlevsel biçimde üç yıl boyunca defalarca toplayarak görüş

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Turizmin Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 216 481 51 21