26 Haziran 2017 Pazartesi  
ÇOK OKUNANLAR
FOTO GALERİ
LİNK BANKASI
GAZETE BAŞLIKLARI

PİYASALAR
IMKB
0.00
DOLAR
3,5028
EURO
3,9236
ALTıN
141,708
HAVA DURUMU
İzmir20 / 36 °C
İstanbul21 / 32 °C
Antalya23 / 39 °C
Ankara15 / 30 °C
MAİL LİST
Ana Sayfaya Dön // BORA ÖZGEN
Yazı boyutu 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sokak Acenteleri her yerde

04 Haziran 2017 Pazar 11:11
Sağlık Turizminin mevsimi yok kaçak çok
Türkiye'de kaçak acente faaliyetleri önlenemez aşamaya geldi. Türkiye son yıllarda Sağlık Turizm yelpazesine Medikal Turizmi de ekleyince uluslararası pazarlarda Turizmin ana branşlarını çeşitlendirmeye başladı.
 
Sağlık turizmi için ülkeye gelen Turiste  Kültür Turu ve diğer alanlarda  gezme görme imkanı da sağlanıyor. Sağlık Turizmi (Medikal Turizm) için ülkeye gelen turist iştah kabartıyor. Sağlık Turizmi yıllık cirosu 10-12 milyar dolar civarında. Sağlık Turizm paketlerini Kültür turizm  paketleri ile birleştirerek turistin ülkemizden mutlu ayrılmasını sağlamak ve yurtdışındaki fuarlarda  tanıtım yaparak iş hacimlerini genişleterek kazançlarını arttırmak isteyen TÜRSAB’a bağlı acenteler, sağlık turizminde harekete geçen sokak acentelerine de pay vermeye başladı. 
 
Sorulduğunda biz biliyoruz ama ne yapalım dercesine kafalarını sallıyorlar. Kendi işinize sahip çıkacaksınız. Ortalığı ayağa kaldıracaksınız. Başkanınızın  kapısını aşındıracaksınız. Ekmeğimiz elden gidiyor diyerek yakınacaksınız değil mi? Yada eyvallah diyerek susacaksınız. Gelip bize yakınmayacaksınız. Türkiye’ye tur operatörleri turistleri gönderiyorlar.Tur operatörlerinin Türkiye’deki partnerleri incoming acenteleri ise gelen turistin uçağından konaklamasına, yiyecek ve içeceğinden gezisine kadar her türlü ihtiyacı ile ilgileniyorlar. Turistler sorun yaşadıklarında da sorumluluklarını üzerlerine acenteler alıyorlar. Doğrusu bu…
 
Peki sokak acenteleri ne yapıyor?
Sokak acentelerinin yani kaçak acentelerinin İstanbul Ticaret Odası'nda ticaret kaydı bulunuyor, ancak TÜRSAB'dan almak zorunda olduğu (Türkiye Seyahat Acentaları Birliği) işletme belgesi bulunmuyor. Merdiven altı çalışan birçok işletmenin kazancı devlete vergi olarak geri dönmüyor. Notere giderek Sağlık Turizmi ve Danışmanlık işletmesi açılışı gerçekleştirip, şirket kuruluyor. Yurt dışından genellikle Ortadoğu’dan hasta getirip, transferini, otelini kendi ayarlıyor.  Aslında Ticaret Odası- Noter - Vergi Dairesi  Sağlık Turizmi açılışı yapacak olan kişiden belgeler istemeli. Tüm belgelerin yerine getiren işletmelere açılış izni verilmeli.
 
İstanbul’da çok sık karşılaştığımız karşılaştığınız başı bantlı orta doğulu turistleri herkes görüyor. Dünya’dan Saç Ekimi ve Estetik için Türkiye’ye geliyorlar. Sokak Acenteleri yapmış olduğu tek sayfa internet siteleriyle bu Medikal Turizm için gelen hastaları ocağına düşürüyor.
 
Türkiye’de günde 1000 kişi ve üzeri saç ekimi gerçekleşiyor. Dünya Saç Ekimi ve Estetik için zaten Türkiye’yi tercih ediyor. Çünkü bir saç ekimi 6 ile 8 saat sürüyor. Bizde çalışma saati kavramı yok . Hastaneler vardiya sisteminde çalışıyor. Günde  bir Ameliyathane 2 kişi alabiliyor. Hastanelerde 10-12 ameliyathane olabiliyor. Buda günde 24 hastaya saç ekilebiliyor demek. Transferi konaklamayı  medikal servisle anlaşmayı yapan  sokak acenteleri daha  fazla indirim veriyor. Fiyat politikamız Avrupa’nın zaten altında seyrediyor. 
 
Sokak Acentesinde, Risk ÇOK - Belge YOK - İzin YOK
Sağlık Turizmi yıllık cirosu 10-12 milyar dolar civarında. Estetik Hastaneleri ise 3 Milyon USD sermaye ile açılırken 50 Bin TL ile açılan ofis ile rekabet etmek zorunda kalıyor. 
 
FULYA CİVARINDA NELER OLUYOR?
Bir Residence’de  en az 30 saç ekimi yeri ve 60-70 doktor bulunuyor. Bu doktorların içinde Plastik Cerrahlarda bulunuyor. Plastik Cerrahlarda sorun yok. Onlar hastanelerle anlaşmalı olarak çalışıyorlar. Hastaların anlaşmalı hastanelerde operasyonlarını yapıyorlar. Saç ekimi yapan yerlere kaçak acenteler gidiyor. Lüks Vip Araçlarla Transfer yapıyorlar. Sokak Acentesi gidiyor, hasta ve doktoru buluyor. Kendisine bu işi yapacak bir ekip ile anlaşıyor. Kazanılan gelir devlete ve ülkeye kâr olarak girmeden buharlaşıyor. 
 
KAÇAK ACENTELER FULYA’da CİRİT ATIYOR
TÜRSAB’ın komşusu olan Fulya’da takibe alınması gereken bir kompleks var. TÜRSAB çok uzağa gitmesine gerek yok… Yürüme mesafesindeki bu komplekse giderse tüm işletmelere kanunla yerine getirmesi gereken eksikliklerini yerinde tespit ederek bir taşla sürü halindeki Sokak Acentesine  cezai işlem yapacaktır. Biz bir Odada – Büroda yapılan sağlık girişimlerine, işlemlerine turiste sağlıksız hizmet sunanlara karşıyız. Yasal zeminde aynı işi yapmak zorunda kalan  Hastane ile  büro içinde hizmet veren aynı kefeye girmemeli. Herkes işini yapmayı bilecek. Devletimiz neyi ön gördüyse, kanunlar neyi işaret ediyorsa herkes ona uyacak.
 
NE YAPIYORUZ DİYORLAR
“Estetik Yüz Germe  - Burun Estetiği  -Liposuction  -Göz Kapağı Estetiği  -Göğüs Estetiği - Karın Germe - Jinekomasti (Erkeklerde Meme Küçültme)  - Ameliyatsız Yüz Dudak Dolgusu, Işık Dolgusu, Botoks – Fue, Saç Ekimi, Bıyık Ekimi, Kaş Ekimi” BURASI HASTANEMİ biz yetkililere soruyoruz? 
 
Sağlık Turizmi, Konaklama Hizmeti  -Havalimanı Transferi  - Yurt Dışı Hastalarımız için uygulanır demesi ise, TÜRSAB’ ı ilgilendiren bir durumdur. 
 
Acente olmadan yapılan faaliyetler yasak faaliyettir. Her isteyen ulaştırma,  nakil ve acente faaliyeti yapamaz TÜRSAB' a üye olmak zorunluluğu bulunmaktadır.  
 
Bu durum sadece TÜRSAB’ı da ilgilendirmiyor. Bu işin Sağlık Bakanlığı ve Sağlık İl Müdürlüklerini de ilgilendiriyor. Bizden söylemesi  yan yana sıralanmış omuz omuza duran  bu işhanı ve Residencelara bakmak lazım.  Biz baktık inceledik  siz de gidin görün istiyoruz.
 
Oturduğunuz yerden bilgisayarınızı da açın (SAÇ EKİMİ) yazın o adresler karşınıza sayfalarca dökülüyor. Adres belli  kendini de çok belli ediyor zaten.
 
Kapısında çok Lüks araçların trafiği kitlediği içinden inenlerin yarı Sosyete yarı Arap turist olduğu bir mekan…  
 
Gerisi sizde  biz işaret ettik.
 
Siz noktayı koyarmısınız bilemeyiz ama, bizden  sizlere kolay gelsin demek düşüyor …
 
 
 
 
 
 
 
 
Yorumlar
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
SİTE İÇİ ARAMA
YAZARLAR
RÖPORTAJ
ÖZEL HABER
VİDEO GALERİ
YORUMLAR
ANALİZ
ANKET
SİZİN ACENTANIZ HANGİSİ ?
SİZİN ACENTANIZ HANGİSİ ?
Turizm - Turizm Haberleri - Turizm Beldeleri - Tatil Köyleri - Oteller - Turizm Acenteleri
Turizm Haberleri