25 Haziran 2017 Pazar  
ÇOK OKUNANLAR
FOTO GALERİ
LİNK BANKASI
GAZETE BAŞLIKLARI

PİYASALAR
IMKB
0.00
DOLAR
3,5028
EURO
3,9236
ALTıN
141,794
HAVA DURUMU
İzmir20 / 36 °C
İstanbul21 / 32 °C
Antalya23 / 39 °C
Ankara15 / 30 °C
MAİL LİST
Yazı boyutu 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ZEUGMA ANTİK KENTİ İLE RUMKALE ARASINDA GEMİ TURLARI HERGÜN ARTIYOR

ZEUGMA  ANTİK KENTİ İLE  RUMKALE  ARASINDA GEMİ TURLARI HERGÜN ARTIYOR
ZEUGMA ANTİK KENTİ İLE RUMKALE ARASINDA GEMİ TURLARI HERGÜN ARTIYOR
17 Ağustos 2008 / 12:07

Turizmin Sesi


Kumla Vapuru ile daha önce haftada bir kez düzenlenen turlar, cumartesi ve pazar günlerinin yanı sıra hafta içinde de gerçekleştiriliyor. Yerli ve yabancı binlerce turist, Kumla ile Zeugma, Gümüşgün, Erenköy, Halfeti ve Rumkale'yi su üstünden keşfe çıkıyor.

Gaziantep'in Nizip ilçesi yakınlarında bulunan Zeugma Antik Kenti ile Rumkale arasında Kumla Vapuru ile gerçekleştirilen turlara yerli ve yabancı misafirler yoğun ilgi gösteriyor.

Her mevsim ayrı güzelliklere yelken açılan Fırat Vadisi'nde, bugünlerde Antep fıstığı toplayan çiftçileri ve fıstık bahçeleri görebilmek mümkün.

Vadinin gizli hazinelerini keşfe açılanlar seyahatleri boyunca, Urartu, Babil, Sümer, Selçuklu ve Osmanlı gibi birçok medeniyetin izlerini taşıyan yapıların yanı sıra suya gömülmüş ve sadece minareleri dışarıda kalan iki cami, bir döneme damgasını vuran Rumkale, eşsiz mozaikleri dünyanın gündemine oturan Çingene Kız'ın kenti Zeugma Antik Kenti ve Fırat'ın incisi Halfeti'yi görme fırsatı buluyor.

Zeugma ile Rumkale arasındaki 40 kilometrelik mesafe, çok güzel tarihi ve doğal güzellikleri barındırıyor.Turlara katılanlar, Fırat Havzası'na adeta hayran kalıyor. Yaz dönemi olmasına ve sıcaklığın 40 dereceyi bulmasına rağmen özellikle İstanbul, Ankara ve İzmir gibi batı illerden turlara yoğun bir talep var.

Bu talep üzerine, bir süre önce Kumla'nın bağlı bulunduğu iskelenin yerinin değiştirilmesi ve 2. bir tekne ile tur sayısının arttırılması için çalışma başlatılmıştı.

Zeugma Antik Kenti'nin hemen yanına inşa edilen iskele, Demiryolları Limanlar ve Hava Meydanları İnşaatı Genel Müdürlüğü (DLH) tarafından yaptırılıyor.

Yavuzeli Kaymakamlığı'nca, Türkiye-Suriye Bölgelerarası İşbirliği Programı çerçevesinde hazırladığı proje kapsamında satın alınan ve saatte 17-18 mil hız yapan 17 kişilik bir tekne, hafta içinde Birecik Baraj Gölü'ne indirilecek.

Dayanıklı fiber malzemeden özel yapılan ve Kumla'dan daha süratli bu tekne ile tur ve turist sayısının artırılması amaçlanıyor.

Yorumlar
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
SİTE İÇİ ARAMA
YAZARLAR
RÖPORTAJ
ÖZEL HABER
VİDEO GALERİ
YORUMLAR
ANALİZ
ANKET
SİZİN ACENTANIZ HANGİSİ ?
SİZİN ACENTANIZ HANGİSİ ?
Turizm - Turizm Haberleri - Turizm Beldeleri - Tatil Köyleri - Oteller - Turizm Acenteleri
Turizm Haberleri