28 Mayıs 2017 Pazar  
ÇOK OKUNANLAR
FOTO GALERİ
LİNK BANKASI
GAZETE BAŞLIKLARI

PİYASALAR
IMKB
0.00
DOLAR
3,5801
EURO
4,0019
ALTıN
145,781
HAVA DURUMU
İzmir14 / 21 °C
İstanbul15 / 21 °C
Antalya16 / 23 °C
Ankara11 / 21 °C
MAİL LİST
Yazı boyutu 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Yaz Geliyor Tehlike Kapıda!!

Yaz Geliyor Tehlike Kapıda!!
Adli Bilimciler Derneği Başkanı Prof.Dr.İ.Hamit Hancı ve Adli Tıp Uzmanı Sündüz Adıyaman Baygut , Yazın gelmesiyle birlikte her yıl yaşadığımız ama kışın unuttuğumuz tehlikeye dikkat çekti.
07 Nisan 2017 / 10:06
TURİZMİN SESİ

“Çeken akıntılar, deniz dip yapısında kum tepeciklerinin olduğu bölgelerde görülen ve sığ sudan derin suya hareket eden oldukça kuvvetli ve tehlikeli akıntılardır. Kıyıya ulaşan dalgalara tepki olarak oluşur. Pek çok sahilde kıyıya dik olarak meydana gelir. Rüzgarlı havalarda kum tepesinde  kırılan dalgaların dalyan yani çukurluk bölgelerinden geriye doğru hareketi sonucu oluşan bu akıntılar, çok güçlü  bir yüzücünün dahi karşı koyamayacağı kadar güçlüdür.

İngilizce “Rip” akıntısı olarak da bilinen bu akıntı, ancak yüksekten dikkatle bakıldığında anlaşılabilir. Bu bölgedeki suyun rengi, etrafındaki suyun rengine göre daha koyudur ve bu bölgelerde derinlik artar. 
Çeken akıntılar rüzgarlı, fırtınalı ve dalgalı havalarda görülür. Dalga yüksekliği arttıkça çeken akıntının gücü de artar. Ülkemizde tüm Karadeniz sahillerinde görülebilir.Bu akıntılar, insanı kıyıdan uzaklaştırıp açığa doğru taşırlar. Güvenli sığ sulardan açığa doğru çekildiğini fark eden insanlar, korku ve panikle çırpınarak kıyıya dönmeye çabalar ve sonuçta yorgun düşerek boğulurlar.
 
Kıyıya doğru gelen dalgalarda bozulma ve düzensizlik görülüyorsa, düzenli bir biçimde denize doğru ilerleyen köpükler bulunuyorsa; o bölgede çeken akıntı görülme riski yüksektir.Çeken akıntı genelde 0.3 – 0.6 m/s arasında değişmektedir ancak 2.4 m/s hızında olan çeken akıntıya da rastlanmıştır. AFAD ında önerdiği gibi , Çeken Akıntıya Kapılmamak İçin; tek başınayken denize girilmemeli, dalgalı havalarda denize girmekten kaçınılmalı, denize girmek için cankurtaran ve sağlık ekibi bulunan sahil ve plajlar tercih edilmeli, çocuklar denizdeyken mutlaka gözlem altında tutulmalı, denize uygun kıyafetle girilmelidir .
 
Akıntıya kapılan bir kişi görüldüğünde, denizde su yüzeyinde kalmayı sağlayacak can yeleği, can simidi gibi can kurtarma malzemeleri kişiye doğru denize atılmalıdır. Akıntılar çok kuvvetli olduğundan, can kurtaranlardan yardım alınmalı, en kısa sürede sağlık ekiplerine haber verilmelidir. Çeken akıntıya kapılma durumunda halinde öncelikle sakin olunmalı, sahile doğru yüzmek yerine yanlara doğru yüzerek akıntıdan kurtulmaya ve su üzerinde kalmaya çalışılmalı, eller kaldırılarak yardım istenmelidir.                                                                      
Haber Kaynağı: 2

Etiket(ler): Adli Bilimciler Derneği Başkanı Prof.Dr.İ.Hamit Hancı,Adli Tıp Uzmanı Sündüz Adıyaman Baygut

Yorumlar
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
SİTE İÇİ ARAMA
YAZARLAR
RÖPORTAJ
ÖZEL HABER
VİDEO GALERİ
YORUMLAR
ANALİZ
ANKET
SİZİN ACENTANIZ HANGİSİ ?
SİZİN ACENTANIZ HANGİSİ ?
Turizm - Turizm Haberleri - Turizm Beldeleri - Tatil Köyleri - Oteller - Turizm Acenteleri
Turizm Haberleri