25 Haziran 2017 Pazar  
ÇOK OKUNANLAR
FOTO GALERİ
LİNK BANKASI
GAZETE BAŞLIKLARI

PİYASALAR
IMKB
0.00
DOLAR
3,5028
EURO
3,9236
ALTıN
141,794
HAVA DURUMU
İzmir20 / 36 °C
İstanbul21 / 32 °C
Antalya23 / 39 °C
Ankara15 / 30 °C
MAİL LİST
Yazı boyutu 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

WİLLİE WALSH, NOELDEN ÖNCE 30 HAVAYOLU HANGARLARINA KİLİT VURACAK

WİLLİE WALSH, NOELDEN ÖNCE 30 HAVAYOLU HANGARLARINA KİLİT VURACAK
İngiltere'de ülkenin üçüncü en büyük turizm firmasının iflas etmesi ve uçak filosunun kullanım dışı kalmasıyla birlikte 85 bin İngiliz turist ülkesine dönmek için çaba harcarken, bütün dünyada 30'dan fazla turizm ve havayolu firmasının da iflas etmesinin
14 Eylül 2008 / 17:11

TURİZMİN SESİ


Ülkenin en büyük havayolu şirketi olan ve bir anlamda İngiltere'nin milli havayolu şirketi olarak tanınan British Airways'in Genel Müdürü Willie Walsh, Noel'den önce bütün dünyada en az 30 havayolu şirketinin daha hangarlarının kapılarına kilit vurup, uçaklarını seferden çekmek zorunda kalacağını iddia etti.

Bir yandan XL adlı turizm firmasının halen İngiltere dışında bulunan 85 bin yolcusu için çeşitli ülkelere diğer firmaların uçaklarının gönderilmesi çabaları sürerken, diğer yandan diğer pek çok havayolu şirketinin de aslı nda giderek artan akaryakıt maliyetleriyle mücadele noktasında bulunduğunu belirten Walsh, küresel ekonomik krizin de İngiltere'de en çok turizm sektörünü vurduğunu belirtti.

"Sektörün kurulduğundan bu yana en zor şartları yaşamaktayız" diyen Walsh, önümüzdeki 3-4 ay içinde bütün dünyada en az 30 firmanın daha iflas noktasına geleceğini savundu.

Bilindiği gibi Willie Walsh'ın başında bulunduğu British Airways de dün ekonomik sıkıntıları gerekçe göstererek 1400 çalışanının i şine son verdi.
Sektör uzmanlarına göre iflaslardan en çok etkilenecekler küçük tur operatörleri ve havayolu şirketleri olacak. Bu nedenle yolcuları da uyaran uzmanlar, ileri ki tarihlere yaptırılacak rezervasyonlar için öncelikle iflas durumunda bilet paralarının geri ödeneceğinin garantisinin alınması gerektiği uyarısında bulundu.

Öte yandan dün iflasını ilan ederek 21 uçağını seferden çeken XL turizm firmasının, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 50 değişik ülkede ülkelerine geri götürülmeyi bekleyen 85 bin yolcusu için çabalar da başlatıldı. Sö z konusu yolcuların değişik havayolu firmaların ait uçaklarla İngiltere'ye getirilmeleri için 2 haftadan uzun bir süre gerektiği ve son 20 yılın bu en büyük "hava kurtarma operasyonu"nun 20 milyon sterline mal olacağı belirtiliyor.

Yorumlar
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
SİTE İÇİ ARAMA
YAZARLAR
RÖPORTAJ
ÖZEL HABER
VİDEO GALERİ
YORUMLAR
ANALİZ
ANKET
SİZİN ACENTANIZ HANGİSİ ?
SİZİN ACENTANIZ HANGİSİ ?
Turizm - Turizm Haberleri - Turizm Beldeleri - Tatil Köyleri - Oteller - Turizm Acenteleri
Turizm Haberleri