25 Haziran 2017 Pazar  
ÇOK OKUNANLAR
FOTO GALERİ
LİNK BANKASI
GAZETE BAŞLIKLARI

PİYASALAR
IMKB
0.00
DOLAR
3,5028
EURO
3,9236
ALTıN
141,794
HAVA DURUMU
İzmir21 / 37 °C
İstanbul21 / 31 °C
Antalya23 / 38 °C
Ankara15 / 31 °C
MAİL LİST
Yazı boyutu 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

‘Turnalar Hep Uçsun’ projesi 3.yılını tamamladı

‘Turnalar Hep Uçsun’ projesi 3.yılını tamamladı
Brisa ve WWF-Türkiye iş birliği ile yürütülen ‘Turnalar Hep Uçsun’ projesi 3.yılını tamamladı
13 Ocak 2017 / 18:28
TURİZMİN SESİ

Türkiye’deki turnaları korumak amacıyla gerçekleştirilen ‘Turnalar Hep Uçsun’ projesinde gözlem çalışmaları ile turnaların güncel durumu hakkında önemli bilgiler elde edildi. Proje kapsamında 2013 yılından bu yana 21 bin km yol kat eden araştırmacılar, yaklaşık 10 bin turnanın Çukurova Havzası’nda kışladığını tespit etti. 
 
brisa-ve-wwf-turkiye-is-birligi-,cukurova-deltasi,turnalar,-001.jpg
 
WWF-Türkiye ve Brisa iş birliği ile tehdit altındaki biyoçeşitliliği korumak için başlatılan ‘Turnalar Hep Uçsun’ projesi 3. yılını tamamladı. 2013 yılından bu yana Çukurova Deltası’nda turnaların uyuma ve beslenme alanlarında sayımlarını yapabilmek için 21 bin km yol kat edildi. Yapılan gözlemlerde yaklaşık 10 bin turnanın bölgede kışladığı tespit edildi. Turnaların güncel durumunu saptayan proje ekibi aynı zamanda Türkiye’deki popülasyonu tehdit altında olan bu türün korunması için de bir dizi etkinlik gerçekleştirdi.‘Turnalar Hep Uçsun’ projesi kapsamında bölgede 30 köy ziyaret edildi, 2 bin adet turna eğitim kitapçığı ilköğretim öğrencileriyle paylaşıldı. Yöredeki okullarda, avcı derneklerinde ve köy kahvelerinde bilgilendirme çalışmaları yapıldı. Proje ekibi, kamu görevlileri, avcılar, çiftçiler ve çocuklarla düzenli bir şekilde bir araya gelerek turnaların korunması için görüşmeler yapmaya, turnaları korumak için onlara destek vermeye devam ediyor.   
 
brisa-ve-wwf-turkiye-is-birligi-,cukurova-deltasi,turnalar,-002.jpg
 
Çukurova Deltası Türkiye’de üreyen turnalar için de vazgeçilmez bir bölge 
 
Çukurova Deltası, Türkiye üzerinden göç eden turnaların kışı geçirmek için uğradığı en önemli duraklardan biri olma özelliğine sahip. Lagünler, turna sürüleri için geniş ve güvenli geceleme alanları sunarken, tarım alanları ise göç sırasında ihtiyaç duyulan besin kaynaklarını sağlıyor. Turnalara yönelik tehditlerin başında, türün uyuma ve dinlenme için kullandığı yerlerde otlatma yapılması, balıkçılık, su rejimine müdahale edilmesi ve yasadışı avcılık gibi faaliyetler geliyor.
 
Proje kapsamında şimdiye dek elde edilen bilgiler ve yapılan çalışmalar ise şunlar;
  • Dünyadaki 500 bin turnanın kullandığı ana göç yollarından biri Çukurova Deltası ve her yıl bu göç yolundan yaklaşık 80 bin turna geçiyor. 
  • Türkiye’de kışı geçiren yaklaşık 10 bin turna Çukurova Deltası’nda barınıyor.
  • Çukurova Deltası’nda turnalar kasım-aralık aylarında uyuma noktalarına yakın bölgelerde (7 km) beslenirken, ocak-şubat aylarında kuş uçuşu 100 km’ye yakın mesafe kat ediyor ve fıstık, pamuk, mısır, buğday tarlalarından besleniyorlar.
Haber Kaynağı: 2

Etiket(ler): Brisa ve WWF-Türkiye, Çukurova Deltası,Turnalar Hep Uçsun’ projesi,

Yorumlar
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
SİTE İÇİ ARAMA
YAZARLAR
RÖPORTAJ
ÖZEL HABER
VİDEO GALERİ
YORUMLAR
ANALİZ
ANKET
SİZİN ACENTANIZ HANGİSİ ?
SİZİN ACENTANIZ HANGİSİ ?
Turizm - Turizm Haberleri - Turizm Beldeleri - Tatil Köyleri - Oteller - Turizm Acenteleri
Turizm Haberleri