23 Haziran 2017 Cuma  
ÇOK OKUNANLAR
FOTO GALERİ
LİNK BANKASI
GAZETE BAŞLIKLARI

PİYASALAR
IMKB
0.00
DOLAR
3,5028
EURO
3,9236
ALTıN
141,435
HAVA DURUMU
İzmir19 / 35 °C
İstanbul22 / 29 °C
Antalya22 / 34 °C
Ankara13 / 29 °C
MAİL LİST
Yazı boyutu 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Tatile çıkmak güzel, fakat fazla ağır bavullar sorun!

Tatile çıkmak güzel, fakat fazla ağır bavullar sorun!
Seyahat sitesi momondo, Türkiye dahil, farklı ülkelerdeki seyahat severlerin ekstra bagaj ücreti uygulamasına yaklaşımlarını inceledi
16 Mayıs 2017 / 12:48
TURİZMİN SESİ

Buna göre Türklerin yarısından fazlası azami ağırlık sınırını aşmamaya özen gösteriyor, yüzde 23’ü ise ekstra bagaj ücreti uygulamasının doğru bulmuyor. Yaz kapıda, pek çok kişi çoktan tatil planları yaptı bile. Tatile çıkmak güzel olsa da bagajlar, daha doğrusu fazla ağır bavullar sorun olabiliyor. Seyahat sitesi momondo, Türkiye, İspanya, İtalya, İngiltere ve Portekiz’deki gezginlerin bavullarını ne kadar doldurduklarını araştırdı. 
 
Araştırmaya göre, Türklerin yüzde 55’i şimdiye dek hiç hava yolu şirketlerinin izin verdiği azami bagaj ağırlığını aşmamış, bu nedenle de hiç ekstra bagaj ücreti ödemek zorunda kalmamış. Yüzde 33’ü bir iki kez böyle bir durumla karşılaştıklarını söylerken, yüzde 10’luk bir kesim sık sık bunu yaşadıklarını itiraf ediyor.  Ancak bu konuda Türklerden daha titiz davrananlar var. Portekizlilerin yüzde 69’u, İtalyanların yüzde 65’i, İspanyolların ise yüzde 59’u hava yolu şirketlerinin belirledikleri azami ağırlık sınırını aşmıyor. Sadece İngilizler (yüzde 53) bu konuda Türklerden daha düşük bir performans sergiliyor. 
 
TÜRKLERİN YÜZDE 29’U MAKUL MEBLAĞLAR ÖDEMEYE RAZI
Peki Türkler ekstra bagaj ücreti ödemeye nasıl bakıyor? Araştırmaya göre Türklerin yüzde 29’u, makul bir meblağ olduğu sürece ekstra bagaj ücreti ödemeye razı. Türklerin yüzde 21’i ise, öncesinde ekstra bagaj ücreti hakkında bilgilendirildikleri takdirde, bu parayı ödeyeceklerini belirtiyor. Ancak yüzde 23’lük bir kesim, zaten uçak bileti için para ödediklerinden ekstra bagaj ücreti alınmaması gerektiğini düşünüyor. Nitekim momondo’nun araştırmasına göre, hava yolu şirketlerinin ekstra bagaj ücreti talep etmelerinin doğru olmadığını düşünenler arasında Türkler başı çekiyor. Türkleri yüzde 21 ile Portekizliler ve İngilizler, yüzde 19 ile İspanyollar ve yüzde 17 ile İtalyanlar takip ediyor. 
 
EKTSRA BAGAJ ÜCRETİ HAVA YOLU TERCİHİNİ ETKİLEMİYOR
momondo Türkiye sözcüsü Serpil Öztürk şöyle dedi: “Uçuş planlaması sadece bilet satın almaktan oluşmuyor. Bu süreçte tüketicilerin karşısına birçok ekstra masraf çıkabiliyor. Kullanıcılarımıza sunduğumuz “Yaklaşık ek ücret” ürünü ile bu masrafları öngörebilme imkanı sunuyoruz. Seyahat severlerin karşılaştıkları en önemli sorunlardan biri, bavulları fazla ağır olduğu için ekstra bagaj ücreti ödemek zorunda kalmaları. momondo olarak, Türkiye dahil, farklı ülkelerdeki seyahat severlerin bu konuya nasıl yaklaştıklarını araştırdık. Buna göre Türkiye’de neredeyse her iki kişiden biri (yüzde 33) hayatında en az bir kere ekstra bagaj ücreti ödemiş. Bununla birlikte, ücretsiz bagaj hakkının olmaması, hava yolu şirketini seçerken belirleyici bir faktör değil. Tüm ülkelerdeki seyahat severlerin yaklaşık yüzde 90'ı, ücretsiz ekstra bagaj hakkının tercihlerini etkilemediğini söylüyor."
 
Haber Kaynağı: 2
Yorumlar
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
SİTE İÇİ ARAMA
YAZARLAR
RÖPORTAJ
ÖZEL HABER
VİDEO GALERİ
YORUMLAR
ANALİZ
ANKET
SİZİN ACENTANIZ HANGİSİ ?
SİZİN ACENTANIZ HANGİSİ ?
Turizm - Turizm Haberleri - Turizm Beldeleri - Tatil Köyleri - Oteller - Turizm Acenteleri
Turizm Haberleri