25 Haziran 2017 Pazar  
ÇOK OKUNANLAR
FOTO GALERİ
LİNK BANKASI
GAZETE BAŞLIKLARI

PİYASALAR
IMKB
0.00
DOLAR
3,5028
EURO
3,9236
ALTıN
141,794
HAVA DURUMU
İzmir21 / 37 °C
İstanbul21 / 31 °C
Antalya23 / 38 °C
Ankara15 / 31 °C
MAİL LİST
Yazı boyutu 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Tarihi mezarlar Mardin turizmi için önemli

Tarihi mezarlar Mardin turizmi için önemli
Nusaybin yolu üzerinde bulunan 5. yüz yıla ait tarihi Dara Harabeleri'nde bulunan Babil ve Pers krallığına ait tarihi mezarlar gün yüzüne çıkartılıyor
24 Haziran 2008 / 23:41
Mardin'in Nusaybin yolu üzerinde bulunan 5. yüz yıla ait tarihi Dara Harabeleri'nde bulunan Babil ve Pers krallığına ait tarihi mezarlar gün yüzüne çıkartılıyor.

M.Ö- 491- 518 yıllarında İran Hükümdarı Yuvanişin tarafından askeri karargâh olarak kurulan Dara'da bulunan Babil ve Pers krallığına ait yeraltında bulunan tarihi mezarlar gün ışığına çıkartılması için çalışmalara başlandı.

Çalışmanın Mardin için çok önemli olduğunu belirten Vali Mehmet Kılıçlar, Babil ve Pers imparatorluğuna karargâh olan Dara harabelerinde bulunan tarihi mezarların ortaya çıkartılması için 100 bin YTL tutarında bir ödenek ayrıldığını söyledi.

Önümüzdeki günlerde arkeologlar nezdinde kazı çalışmalarını başlatacaklarını ifade eden Kılıçlar, "Burada bulunan yüzlerce tarihi mezarlar Mardin turizmi için çok önemli. Geçtiğimiz yıl yapılan çalışmalarla ortaya çıkarılan tarihi mozaiklerden sonra şimdi de mezarları gün yüzüne çıkartıyoruz. Burada tarihi hazineleri toprak altından çıkarıp dünyaya tanıtacağız.

Havaların sıcak olması nedeniyle kazı çalışmaları önümüzdeki günlerde başlayacaktır." dedi. Dara'nın İran Hükümdarı Dara Yuvanişin tarafından inşaa ettirildiğini vurgulayan Kılıçlar, "Şehir miladın ilk asırlarına kadar İranlılar ile Romalılar arasında el değiştirmiştir. 7. yüzyılda Arapların eline geçen şehir, 15. yüzyıla kadar yerel beylik ve devletler tarafından yönetilmiş, 15. yüzyıldan sonra da Osmanlıların himayesine girmiştir." diye konuştu.

Vali Kılıçlar, harabelere ve kalıntılar arasında ara sıra bulunan paralara bakıldığında Dara'nın tarihte büyük ve muhteşem saraylara, köprülere, su kemerlerine ve daha birçok yapılara sahip zengin bir şehir olduğunun anlaşıldığını kaydetti.

Şehrin kurucusu Dara tarafından yaptırılan muhteşem zindanın bugünde bütün heybeti ile ayakta durduğunu aktaran Kılışlar, "Şehir iki bölüme ayrılmaktadır. Biz yeraltında bulunan tarihi güzellikleri de ortaya çıkartıp. Dünya turizmine kazandırmak istiyoruz. Her geçen gün artan turizm potansiyelimizi tarihi ve turistik yerlerimizle daha da zenginleştirmek istiyoruz." dedi.
Yorumlar
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
SİTE İÇİ ARAMA
YAZARLAR
RÖPORTAJ
ÖZEL HABER
VİDEO GALERİ
YORUMLAR
ANALİZ
ANKET
SİZİN ACENTANIZ HANGİSİ ?
SİZİN ACENTANIZ HANGİSİ ?
Turizm - Turizm Haberleri - Turizm Beldeleri - Tatil Köyleri - Oteller - Turizm Acenteleri
Turizm Haberleri