26 Haziran 2017 Pazartesi  
ÇOK OKUNANLAR
FOTO GALERİ
LİNK BANKASI
GAZETE BAŞLIKLARI

PİYASALAR
IMKB
0.00
DOLAR
3,5032
EURO
3,9191
ALTıN
139,878
HAVA DURUMU
İzmir20 / 35 °C
İstanbul19 / 30 °C
Antalya21 / 36 °C
Ankara17 / 32 °C
MAİL LİST
Yazı boyutu 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

SİVAS'ta ANTEP FISTIĞI YETİŞECEK

SİVAS'ta ANTEP FISTIĞI YETİŞECEK
Sivas Valisi Veysel Dalmaz, Antep fıstık üretimi için Özel İdare bütçesinden destek vereceklerini belirterek, "Günlüce köyünde, yaklaşık 2 bin adet Menengiç ağacı aşılaması yaptık. Buda köylümüze çok büyük katkılar sağlayacaktır.
09 Temmuz 2008 / 23:27
Önümüzdeki yıl Özel İdare bütçesine ödenek koyarak, Antep fıstığı yetiştiriciliğini bu bölgede geliştireceğiz, önümüzdeki yıl yaklaşık 10 bin menengiç ağacını aşılatarak daha geniş kapsamlı Antep fıstık üreticiliği yapmak için gayret göstereceğiz" dedi.

Sivas Valisi Veysel Dalmaz, Bereket Enerji Anonim Şirketi tarafından yapılan Koyulhisar Hidroelektrik Santrali'nin (HES) DSİ Genel Müdürlüğü Konferans Salonu'nda telekonferans sistemiyle yapılan törenine canlı bağlantı ile katıldıktan sonra Suşehri ilçesine geçti.

Buradan Günlüce köyüne geçen Dalmaz, burada köylüler tarafından köy girişinde davul zurna ile karşılandı. Köyde Antep fıstık üretimi yapan üreticilerden bilgi alan Dalmaz, Antep fıstık üretimi için Özel İdare bütçesinden destek vereceklerini söyledi. Bölgede Antep fıstık üretimini artıracaklarını belirten Dalmaz, şöyle dedi:

"ANTEP FISTIĞI YETİŞTİRİCİLİĞİNİ BÖLGEDE GELİŞTİRECEĞİZ"

"Devlet olarak bize düşen, çiftçimizin yanında olmak. Günlüce köyünde, yaklaşık olarak 2 bin adet Menengiç ağacı aşılaması yaptık. Buda köylümüze çok büyük katkılar sağlayacaktır. Ama bunu kamu oyuna çok iyi duyurmamız gerekiyor. Önümüzdeki yıl Özel İdare bütçesine ödenek koyarak, Antep fıstığı yetiştiriciliğini bu bölgede geliştireceğiz.

Bu bölgede, önümüzdeki yıl yaklaşık 10 bin menengiç ağacını aşılatarak daha geniş kapsamlı Antep fıstık üreticiliği yapmak için gayret göstereceğiz. Bu da Sivas'a, Suşehri'ne ve bu bölgeye çok büyük fayda sağlayacaktır. 10 bin ağacın maliyeti ne olursa olsun, ona göre şimdiden bütçe hazırlıklarını yapacağız,

Bundan sonra hem aşı, hem de fidan konusundaki teşebbüslerimizi devam ettirmeliyiz. Önemli olan, burada köylülerimizin isteğidir. Gayretidir. Onların isteğine biz hep beraber cevap vermek durumundayız. İlçe Tarım müdürlüğümüz ile 10 bin dönüme 10 bin adet fidan temin edeceğiz. Valilik, Kaymakamlık ve İlçe Tarım Müdürlüğü olarak, bunu paylaşacağız.

Siirt'ten, Gaziantep'ten ve nereden temin edeceksek, buraya fidan veya aşı getirmesini sağlayacağız. Bizler de yanımızdaki insanların, bu konuda ki potansiyeli bize göstermesi üzerine, biz de işlerin üzerine düşeceğiz. Bizler motive edeceğiz. Bu ürünü bu bölgede geliştireceğiz."

Diğer yandan, çiftçilerden istekte bulunan Vali Dalmaz, "Önümüzdeki yıl, köydeki vatandaşlar, bahçede ve tarlalarındaki yabani menengiç ağaçlarını aşılama durumuna getirsinler. Çünkü önümüzdeki yıl daha büyük hedeflerle bu işe başlayacağız" dedi.

Geçmiş yıllarda bir vatandaşın ferdi teşebbüsleri sonucu burada Antep fıstığı yetiştiriciliğini başlattığını dile getiren Dalmaz, "Artık görüldüğü gibi burada çok kaliteli Antep fıstığı yiyebiliyoruz. Bazı kişilerin bunu görmesi gerekiyor. Çünkü burada çok kaliteli Antep fıstığı yetişiyor ve şuanda bunu yiyebiliyoruz" dedi.

Daha sonra, aşılama yapılan ağaçları yerinde inceleyen Dalmaz, burada İlçe Tarım Müdürlüğü yetkililerinden bilgi aldı. Dalmaz, İlçe Tarım Müdürlüğü'nde bazı muhtarlarla toplantı yaptı. Basına kapalı yapılan toplantıdan sonra, İlçe Tarım Müdürlüğü'ne ait fidanlığı gezdi.

Sivas Valisi Veysel Dalmaz, ayrıca, Suşehri'nde Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından tadilat çalışması yapılan Tarihi Balhatun Camii'nde incelemelerde bulundu. Tarihi caminin aslına uygun olarak tadilat yapılması gerektiğini belirten Dalmaz, daha sonra caminin iç kısmını gezdi.

Bunun yanında, Kemalpaşa mahallesinde yapılan çok amaçlı kapalı spor ve toplantı salonunda incelemelerde bulunan Dalmaz, İnşaatı tamamlanan yerin, elektrik aksamı ve inşaat işçiliğini beğenmediğini, devletin paralarının bu gibi yerlerde heba olduğunu dile getirerek, "İnşaatçı değilim ama inşaatçılardan daha iyi bilirim bu işi" dedi.

İlçede bulunan ve yaklaşık 50 kişinin çalıştığı Aksu Tekstil Atölyesinde incelemelerde bulunan Veysel Dalmaz, burada çalışan kadınlar tarafından çiçekle karşılandı
Yorumlar
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
SİTE İÇİ ARAMA
YAZARLAR
RÖPORTAJ
ÖZEL HABER
VİDEO GALERİ
YORUMLAR
ANALİZ
ANKET
SİZİN ACENTANIZ HANGİSİ ?
SİZİN ACENTANIZ HANGİSİ ?
Turizm - Turizm Haberleri - Turizm Beldeleri - Tatil Köyleri - Oteller - Turizm Acenteleri
Turizm Haberleri