27 Nisan 2017 Perşembe  
ÇOK OKUNANLAR
FOTO GALERİ
LİNK BANKASI
GAZETE BAŞLIKLARI

PİYASALAR
IMKB
0.00
DOLAR
3,5747
EURO
3,8889
ALTıN
146,012
HAVA DURUMU
İzmir9 / 26 °C
İstanbul9 / 22 °C
Antalya13 / 27 °C
Ankara6 / 23 °C
MAİL LİST
Yazı boyutu 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Petkim’in yüzde 51 kamu hissesinin Socar-Turcas'ın

Petkim’in yüzde 51 kamu hissesinin Socar-Turcas'ın
Türkiye'nin en büyük petrokimya tesisi olan Petkim'in Socar-Turcas konsorsiyumuna devri tamamlandı. Turcas Yönetim Kurulu Başkanı Aksoy, en az 3 milyar dolar yatırım öngördüklerini söyledi.
05 Haziran 2008 / 22:44

Devir teslim töreninde konuşan Turcas Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Aksoy, Petkim için öngördükleri yatırımın en az 3 milyar dolar olduğunu söyledi. Aksoy, ihale bedelinin yarısını peşin ödediklerini, geri kalanın 640 milyon dolarını daha yatırma kararı aldıklarını söyledi.

Böylece ihale tutarının 1 milyon 660 milyon doları peşin ödenirken, 380 milyon dolarlık kısmı üç yılda eşit taksit olarak ödenecek.

Aksoy finansman konusunda şunları söyledi: “Akbank ve Garanti Bankası'ndan 625 milyon dolarlık kredi kullandık. Yüzde 30 sermaye, yüzde 70 kredi düşünüyorduk ancak kredi piyasasındaki koşullar nedeniyle yüzde 30 oranında kredi kullanabildik.”

'KİMSEYİ İŞTEN ÇIKARMAYACAĞIZ'

Petkim'in global seviyede rol alabilmesini hedeflediklerini belirten Aksoy, “Niyetimiz bugünkü Petkim'in kapasitesini yükseltmek. 3 binin üzerinde çalışan var. Kimseyi işten çıkarmayacağız, aksine 40 kişi daha almak istiyoruz” dedi.

ÇOK ŞÜKÜR ÖZELLEŞTİRMEDE SONA GELDİK

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan da, özelleştirmenin yapısal bir reform olduğunu belirterek, “Bütün ülkelerde özelleştirmeler tamamlanmıştır. Çok şükür bizde de sonlara doğru yaklaşıyoruz. Türkiye 45 milyar dolarlık özelleştirme yaptı” dedi.

'DEVRİ YAPMAMIZI MANİ BİR DURUM YOK'

“Elimizde son kalanları da özelleştirip bu işi tamamlayacağız” diyen Unakıtan şunları söyledi: “Petkim kuruldu, ne ileri, ne geri böyle kaldık. Bu özelleştirme petrokimya sanayiinin gelişmesini sağlayacak. Burada bir özel sektör dinamizmi gelecek. Socar-Turcas'ın almasından dolayı gayet memnunuz. Bu iki kardeş devletin birlikte artılarının biraraya getirilmesi projesidir. Bizim için en değerli alıcı Socar-Turcas, onlar için de Petkim. Burası dünyanın önemli gözbebeklerinden biri olacak.”

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Unakıtan, Petkim'de yargı sürecinin devam ettiğine ilişkin bir soruya “Yargı kararlarına saygılıyız. Ancak bu devri yapmamıza mani bir durum yok” yanıtını verdi.

İHALEYİ İKİNCİ KAZANMIŞTI

Geçen yıl Temmuz ayında yapılan Petkim ihalesinde en yüksek teklifi 2.05 milyar dolarla Kazak-Rus şirketlerinin kurduğu TransCentral Asia Petrochemical Holding ortak girişim grubu vermiş, ardından söz konusu grubun ortaklık yapısıyla ilgili bazı endişeler nedeniyle bu gruba satış yapılmamıştı.

Ekim ayında ise Petkim'in ihalede 2.04 milyar dolarla ikinci en yüksek teklifi veren Socar-Turcas-Injaz Konsorsiyumu'na satışı uygun bulunmuştu.Petkime'de örgütlü Petrol-İş Sendikası'nın şirketin özelleştirmesine karşı açtığı bazı davalarla ilgili olarak yargı süreci ise devam ediyor.


Yorumlar
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
SİTE İÇİ ARAMA
YAZARLAR
RÖPORTAJ
ÖZEL HABER
VİDEO GALERİ
YORUMLAR
ANALİZ
ANKET
SİZİN ACENTANIZ HANGİSİ ?
SİZİN ACENTANIZ HANGİSİ ?
Turizm - Turizm Haberleri - Turizm Beldeleri - Tatil Köyleri - Oteller - Turizm Acenteleri
Turizm Haberleri