25 Haziran 2017 Pazar  
ÇOK OKUNANLAR
FOTO GALERİ
LİNK BANKASI
GAZETE BAŞLIKLARI

PİYASALAR
IMKB
0.00
DOLAR
3,5028
EURO
3,9236
ALTıN
141,794
HAVA DURUMU
İzmir20 / 36 °C
İstanbul21 / 32 °C
Antalya23 / 39 °C
Ankara15 / 30 °C
MAİL LİST
Yazı boyutu 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ORTADOĞU'DA YEDİRENK TÜRKİYE TANITIMI

ORTADOĞU'DA YEDİRENK TÜRKİYE TANITIMI
El Cezire TV'de yayınlanan “Ramazan Belgeseli” Türkiye'nin tanıtımında önemli mesajlar verdi
10 Eylül 2008 / 22:14

TURİZMİN SESİ


“Ramazan Belgeseli”nde bugün (10 Eylül) Arnavutluk, 16 Eylül Kosova, 19 Eylül Makedonya ve son olarak 22 Eylül'de Bulgaristan'daki Ramazan kültürü işleniyor

Ramazan Belgeseli Yönetmeni İsrafil Kuralay: “Belgesel ile ortak kültürü en saf haliyle gözler önüne sermeye çalıştık” “El Cezire'nin izlendiği İslam dünyasında İstanbul'a ve Türkiye'ye önemli bir ilginin olacağını tahmin ediyoruz”“Ortadoğu'nun CNN'i” olarak tanınan Katar televizyonu El Cezire'ye ait belgesel kanalında yayına giren 5 bölümlük “Ramazan Belgeseli” Türkiye tanıtımı açısından önemli bir başarıya imza attı.

Yedirenk Film Yapım tarafından hazırlanan ve ilk bölümü önceki akşam ekrana gelen belgeselin, Ramazan ayının başından bu yana Arap dünyasında “en çok izlenen kültür programı” olduğu bildirildi.

 İstanbul'da yaşanan Ramazan kültürünün tüm detayları ile anlatıldığı 52 dakikalık belgeselde, iftar topundan teravih coşkusuna, Ramazan şenliklerinden iftar ve sahur lezzetlerine, Ramazan çadırlarından ve bayram alışverişlerine kadar İstanbul'un büyüleyici renkleri ekrana taşındı.

“Balkanlar'da Ramazan ile devam edecek”

Belgeselin devamında Balkan ülkelerindeki Ramazan heyecanı da yansıtılıyor. “Ramazan Belgeseli”nde bugün (10 Eylül) Arnavutluk, 16 Eylül Kosova, 19 Eylül Makedonya ve son olarak 22 Eylül'de Bulgaristan'daki Ramazan kültürü işleniyor.

Balkanlar'da farklı dil ve etnik gruplara mensup Müslümanlar arasında ortak dini ritüeller ve kültürel unsurların yanı sıra Osmanlı dönemi sonrasında ve özellikle komünist dönemde yaşanan dramlar ve kültürel tahribata yönelik uygulamaların ekrana geleceği belgeselde, Arap dünyası Balkanlar'daki sosyal ve kültürel hayata ilk kez bu kadar yakın oluyor.

“Ortak kültürü gözler önüne serdik”

“Ramazan Belgeseli”nin İslam ülkeleri arasında çok önemli bir iletişim köprüsü kurduğuna dikkat çeken yönetmen İsrafil Kuralay, El Cezire'nin izlendiği İslam dünyasında ve Arap ülkelerinde belgesel ile birlikte İstanbul ve Türkiye'ye ciddi bir ilginin olabileceğini söyledi. Kuralay, “Belgesel, Arap hinterlandı dışında kalan Anadolu'da ve bugün hala yükselen minareleriyle Müslüman kimliğini büyük ölçüde sürdüren Balkanlar'da farklı dil konuşan milyonlarca insan arasındaki ortak kültürü en saf haliyle gözler önüne seriyor” dedi.

Yedirenk'in belgesel katoloğu

Yedirenk Film-Yapım bugüne kadar çok sayıda belgesele ve televizyon programlarına imza attı. Bunlardan 7 bölümlük “Başkentler: Anadolu'da Türk Şehirciliği”, 6 bölümlük “Marmara Kıraathanesi” ve “Yağmurun Ülkesi Rize” gibi belgeseller TRT'de yayınlanmıştı. Daha önce de Yedirenk tarafından yapılan çok sayıda program Star TV, Kanal D, TGRT ve Kanal 7 gibi kanallarda yayınlandı. Yedirenk Film Yapım El Cezire Televizyonu için daha önce de şu belgeselleri hazırlamıştı: “Sinan-Baş Mimar”, “Güldeste” (Klasik Türk Müziği), “Doktor Balıklar” (Kangal Balıklı Kaplıcası), “Türkiye'nin Değişen Yüzü” (Ekonomik, siyasi ve dış ilişkiler bağlamında Türkiye...3 bölüm).


Yorumlar
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
SİTE İÇİ ARAMA
YAZARLAR
RÖPORTAJ
ÖZEL HABER
VİDEO GALERİ
YORUMLAR
ANALİZ
ANKET
SİZİN ACENTANIZ HANGİSİ ?
SİZİN ACENTANIZ HANGİSİ ?
Turizm - Turizm Haberleri - Turizm Beldeleri - Tatil Köyleri - Oteller - Turizm Acenteleri
Turizm Haberleri