27 Haziran 2017 Salı  
ÇOK OKUNANLAR
FOTO GALERİ
LİNK BANKASI
GAZETE BAŞLIKLARI

PİYASALAR
IMKB
0.00
DOLAR
3,5032
EURO
3,9191
ALTıN
141,183
HAVA DURUMU
İzmir20 / 36 °C
İstanbul21 / 28 °C
Antalya21 / 35 °C
Ankara17 / 34 °C
MAİL LİST
Yazı boyutu 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

MARMARAY'DA 110 MT UZUNLUĞUNDAKİ 9.TÜP 58 Mt DERİNE BATIRILIYOR

MARMARAY'DA 110 MT UZUNLUĞUNDAKİ  9.TÜP 58 Mt DERİNE BATIRILIYOR
Tuzla'da inşaa edilen 110 metre uzunluğunda, 15,5 metre genişliğinde ve 8,75 metre yüksekliğinde 18 bin ton ağırlığındaki 9 numaralı tüp tünel, batırma işleminin yapılacağı Sarayburnu açıklarındaki "EcemSultan" isimli motorsuz platforma getirildi.
06 Ağustos 2008 / 13:28

Turizmin Sesi


Asya ile Avrupa'yı denizin altından birleştirecek Marmaray Projesi çerçevesinde, 110 metre uzunluğundaki 9 numaralı tüp tünelin 58 metre derinliğe batırılmasına başlandı.

Bu noktada batırma mavnası ve tüp elemanı yaklaşık 20 ton ağırlığındaki 11 adet çapa ile sabitlenen tüp tünelin daha sonra batırma işlemine geçildi.

TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman ile Demiryollar, Limanlar ve Havameydanları (DLH) İnşaatı Genel Müdürü Ahmet Arslan'ın da hazır bulunduğu tüp tünelin batırılma işleminin 10 saatte tamamlanması planlanıyor.

Proje çerçevesinde, bugün batırma işlemi süren 9'uncu tüp tünelin ardından 2 elemanın daha batırılmasıyla İstanbul Boğazı'na 11 tüp tünelin yerleştirilmesi işlemi tamamlanmış olacak.

Marmaray Projesi'nde gelinen durumla ilgili bilgi veren DLH Genel Müdürü Ahmet Arslan, Üsküdar İstasyonu'nda yüzeyden 30 metre aşağı inildiğini, toplamda tünel delme işlemlerinin 2 bin metreyi geçtiğini bildirdi.

Arslan şu bilgileri verdi:
"Marmaray, dünyanın en ileri teknolojisinin kullanıldığı ve ne pahasına olursa olsun milyonda bir dahi riskin bırakılmadığı bir proje. İnsanlarımız psikolojik olarak rahat olabilir. 77 kilometrelik güzergah çalışması devam ediyor.

Gebze ve Halkalı depolama alanlarında inşaat çalışmaları sürmekte. Bu proje bitirildiği zaman İstanbul trafiğine ilaç gibi gelecektir. Şehir içi trafiğini rahatlatmasının yanında, hem ekonomik, hem de trafik boyutunda ciddi rahatlamalar sağlayacaktır.

Marmaray, sadece şehir trafiğine değil, şehirler arası ve uluslararası taşımacılık açısından da rahatlama getirecektir. Bu arada, Bakü-Tiflis-Kars demir yolu projelerinin yapılması da Avrupa'dan Orta Asya demir yolu taşımacılığını kesintisiz hale getireceği gibi bunun Türkiye'ye hem ticari hem de stratejik anlamda ciddi kazanımları olacaktır.

Yorumlar
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
SİTE İÇİ ARAMA
YAZARLAR
RÖPORTAJ
ÖZEL HABER
VİDEO GALERİ
YORUMLAR
ANALİZ
ANKET
SİZİN ACENTANIZ HANGİSİ ?
SİZİN ACENTANIZ HANGİSİ ?
Turizm - Turizm Haberleri - Turizm Beldeleri - Tatil Köyleri - Oteller - Turizm Acenteleri
Turizm Haberleri