27 Haziran 2017 Salı  
ÇOK OKUNANLAR
FOTO GALERİ
LİNK BANKASI
GAZETE BAŞLIKLARI

PİYASALAR
IMKB
0.00
DOLAR
3,5032
EURO
3,9191
ALTıN
141,183
HAVA DURUMU
İzmir20 / 36 °C
İstanbul21 / 28 °C
Antalya21 / 35 °C
Ankara17 / 34 °C
MAİL LİST
Yazı boyutu 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

KAYISIDA AB PATENTİ ALINACAK

KAYISIDA AB PATENTİ ALINACAK
Kayısı için Avrupa Birliği'nden patent alınması için çalışmalara başlanırken, yapılacak çalışmanın Türkiye'de bir ilk olduğu bildirildi.
22 Haziran 2008 / 11:49

Kayısı için Avrupa Birliği'nden patent alınması için çalışmalara başlanırken, yapılacak çalışmanın Türkiye'de bir ilk olduğu bildirildi.

Kayısının Avrupa Birliği Coğrafi İşaret Tecilci çalışmaları nedeniyle Malatya Ticaret ve Sanayi Odası'nda (TSO) bir toplantı yapıldı. Yapılan çalışma hakkında bilgi veren TSO Genel Sekreteri Sait Kabadayı, “Malatya kayısımızın Patent Tescilini, 2000 yılında müracaat ederek, 2002 yılında tescilini yaptırmıştık.

Bu tescilimizin Avrupa Birliği ayağını sürdürmek üzere sayın Valimiz Halil İbrahim Daşöz'ün talimatları ile Yetkin Patent Ofis sahibi Belgin Sağdıç'ın da desteği ile

Malatya'da ki tarımla ilgili kurum ve kuruluşların çalışmalarıyla üçüncü toplantımızı yaptık” dedi.

Yetkin Patent Ofis sahibi Belgin Sağdıç ise yapılan çalışmalar hakkında verdiği bilgide, “Biz Malatya kayısısını coğrafi işaret tescil belgesini 2000 yılında aldık. Şuanda ise Malatya Kayısısı'nın Avrupa Birliği'ndeki tescil çalışmalarını yürütüyoruz.

Bu Türkiye'de bir ilk olacak. Türk Patent Enstitüsü'nde yürütülen çalışmalar arasında da bir ilk. Biz bir çok coğrafi tescil belgesi almış ürünün önderliğini yapıyoruz., yolunu açıyoruz. Bu çok geniş kapsamlı bir proje çalışmasıdır. Biz Avrupa Birliği'ndeki tescil çalışmasını bir amaç olarak değil, bir araç olarak düşünüyoruz.

Bu sonuçta Malatya'mızın, Malatya kayısımızın Avrupa Birliği'nde tanınmışlığının garantisi ve belgelendirilmesi olacak. Malatya Kayısısı'nı taklitlerini önleyecek bir çalışma olacak. İran'dan genle bir kayısının yurt dışında Malatya Kayısısı etiketi ile satılmasını engellemiş olacağız. Malatya Kayısısı'nın ününü, özelliklerini, faydalarını belgelendirmiş olacağız” dedi.

Sağdıç, “Bu yaklaşık 2 yılık bir süreç. Çalışmalar başladı. Çalışmalarımıza son şeklini verip, Türk Patent Enstitüsünde görevli marka uzmanımız ile birlikte Avrupa Birliği'ne başvuru şeklini hazırlamaya çalışıyoruz.

Sanırım 4 aylık bir çalışma sonrasında o aşamaya gelmiş olacağız. Dosyamızı alıp Avrupa Birliği koridorlarında koşturmaya başlayacağız” diye konuştu

Yorumlar
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
SİTE İÇİ ARAMA
YAZARLAR
RÖPORTAJ
ÖZEL HABER
VİDEO GALERİ
YORUMLAR
ANALİZ
ANKET
SİZİN ACENTANIZ HANGİSİ ?
SİZİN ACENTANIZ HANGİSİ ?
Turizm - Turizm Haberleri - Turizm Beldeleri - Tatil Köyleri - Oteller - Turizm Acenteleri
Turizm Haberleri