27 Haziran 2017 Salı  
ÇOK OKUNANLAR
FOTO GALERİ
LİNK BANKASI
GAZETE BAŞLIKLARI

PİYASALAR
IMKB
0.00
DOLAR
3,5032
EURO
3,9191
ALTıN
141,183
HAVA DURUMU
İzmir20 / 36 °C
İstanbul21 / 28 °C
Antalya21 / 35 °C
Ankara17 / 34 °C
MAİL LİST
Yazı boyutu 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

KAÇAKLAR AYVALIKTA TABİAT PARKINI YAKTI

KAÇAKLAR AYVALIKTA TABİAT PARKINI YAKTI
Balıkesir'in Ayvalık ilçesinden yasa dışı yollarla Yunanistan'a geçmeye çalışırken tekneleri batan yaklaşık 30 kaçağın, sığındıkları "Tabiat Parkı" konumundaki Güneş Adası'nda yangına neden oldukları bildirildi.
24 Temmuz 2008 / 11:00

Turizmin Sesi


Toplam 6.5 hektar alana sahip olan adanın 3 hektarında etkili olan yangına jandarma ekiplerince müdahale edildiği, Orman Genel Müdürlüğünden talep edilen helikopterin de yolda olduğu belirtildi.


Ayvalık'a yaklaşık 10 mil mesafedeki Güneş Adası'ndan duman yükseldiğini fark ederek adaya giden Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri, adadaki makilik alanın yandığını, adada yaklaşık 30 yabancı uyruklu kişinin bulunduğunu, bazı kaçakların yangını söndürmeye çalıştığını gördü.


Korku ve panik içinde oldukları gözlenen, bazıları baygın halde bulunan kaçaklar, Sahil Güvenlik 54 ve 80 botlarına bindirilirken, jandarma ekipleri de kovaların yanı sıra kazma ve küreklerle yangına müdahale etti.


Ayvalık Kaymakamı Nazım Madenoğlu, jandarma yetkililerinden yangının yaklaşık 3 hektar alanı etkilediği, ancak kontrol altına alınmak üzere olduğu bilgisini aldığını belirtti.


Askerlerin yerel imkanlarla yangına müdahale ettiklerini, Orman İşletme Müdürlüğünden bir ekibin de çalışmalara katılmak üzere tekneyle yola çıktığını anlatan Madenoğlu, Orman Genel Müdürlüğünden talep ettiği helikopterin ise gelmek üzere olduğunu söyledi.


Madenoğlu, "Yangın kontrol altında. Şu anda 30 askerimiz mevcut imkanlarla yangına müdahale ediyor. Adanın toplam alanı 6.5 hektar. Orman kayıtlarına göre bu alanın 3 hektarı ormanlık, ancak yanan alan makilik alan. Yalnız yangının ormanlık alana da sıçradığı bilgisi var" dedi.


Yetkililerden ilk aldığı, ancak henüz doğrulanmayan bilgilere göre yangının karaya çıkan bir grup kaçak tarafından çıkarıldığını ifade eden Madenoğlu, adada bulunan kaçakların uyruklarının, sayılarının ve sağlık durumlarının tam olarak bilinmediğini dile getirdi.


Bu arada, Sahil Güvenlik Komutanlığı ekiplerince yemek ve su ikram edildikten sonra ilçeye götürülmek üzere yola çıkarılan kaçaklar arasında bulunan, İngilizce bilen bir kişi, Güneş Adası yakınlarında bindikleri teknenin sabaha karşı battığını, yüzerek karaya çıktıklarını ifade etti.


Adada öğle saatlerine kadar fark edilmeyince yetkililerin kendilerini görmeleri için ateş yaktıklarını anlatan kaçak, rüzgarın etkisiyle ateşin makilik alana sıçradığını, bu yüzden büyük korku ve panik yaşadıklarını anlattı.


Öte yandan, Güneş Adası'nın, Orman Genel Müdürlüğünce 1995 yılında "Tabiat Parkı" ilan edilen "Ayvalık Adaları Tabiat Parkı" içinde yer aldığı öğrenildi.

Yorumlar
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
SİTE İÇİ ARAMA
YAZARLAR
RÖPORTAJ
ÖZEL HABER
VİDEO GALERİ
YORUMLAR
ANALİZ
ANKET
SİZİN ACENTANIZ HANGİSİ ?
SİZİN ACENTANIZ HANGİSİ ?
Turizm - Turizm Haberleri - Turizm Beldeleri - Tatil Köyleri - Oteller - Turizm Acenteleri
Turizm Haberleri