27 Mayıs 2017 Cumartesi  
ÇOK OKUNANLAR
FOTO GALERİ
LİNK BANKASI
GAZETE BAŞLIKLARI

PİYASALAR
IMKB
0.00
DOLAR
3,5801
EURO
4,0019
ALTıN
145,745
HAVA DURUMU
İzmir14 / 23 °C
İstanbul15 / 21 °C
Antalya16 / 25 °C
Ankara12 / 23 °C
MAİL LİST
Yazı boyutu 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İspanya’da Siesta geleneğine son verilmesi gündemde

İspanya’da Siesta geleneğine son verilmesi gündemde
Hotels.com İspanya’nın gündeminde olan siestayı kurtarmak için #SiesteSilla uyku kapsüllerini test ediyor
07 Nisan 2017 / 11:00
TURİZMİN SESİ

İspanyol hükümetinin sunduğu önergeyle birlikte, Siesta geleneğine son verilmesi gündemde

 
• İspanyolların %60’ından fazlası, gün içinde kısa bir uyku çekmeyi kolaylaştıran kamuya açık siesta alanları görmek istiyor
 
• Sista uykusuna yatmayanların yarısı (%43), uyku için zamanlarının olmadığını belirtirken; 10’da biri (%8), evleri iş yerlerine çok uzak olduğu için öğle vakti siesta yapamadıklarını ifade ediyor
 
• Uluslararası Uyku Enstitüsü’nün yeni araştırmasına göre, siestalar işteki yaratıcılığı ve üretkenliği arttırıyor 
 
• Madrid, İspanyollar tarafından siestanın zorunlu kılınması gereken bölgeler arasında ilk aday olarak gösterilirken; Madrid’i Katolonya ve  Pais de Vasco izliyor
 
Önde gelen konaklama uzmanı Hotels.com; öğle uykusunun önemine dikkat çekmek üzere Madrid’in Atocha tren istasyonunda yenilikçi “SiesteSilla” uyku kapsüllerini test etti. 
 
Şirket tarafından yapılan araştırmaya göre, İspanyolların %92’si siesta zamanında uyumak istemesine karşın, ev ve iş yeri arasındaki uzun mesafe sorunu ve yeni hükümet önergeleri siesta uygulamasına bütünüyle son verebilir. 
 
Uluslararası Uyku Enstitüsü’nün öğle uykusunun iş yerinde yaratıcılığı ve üretkenliği arttırdığını gösteren yeni araştırmasına ek olarak, kendi yürüttüğü araştırmalar sonucunda İspanyolların %61’nin öğle uykusunu kamuya açık alanlarda gerçekleştirdiklerini ortaya koyan Hotes.com,  “#SalvaLaSiesta” etkinliği ile siesta uygulamasına destek veriyor.
 
#SalvaLaSiesta ve SiesteSilla deneme uygulaması, İspanyolların büyük bir çoğunluğunun (%92) siestaların önemli oduğuna inandığını; bu çoğunluğun yaklaşık üçte birinin ise (%33) düzenli olarak siesta yapamadığını ortaya koyan araştırmalardan esin aldı. Siesta zamanında uyumayanların yaklaşık yarısı (%43), öğle vakti gözlerini yumacak zamanlarının olmadığını belirtirken; 10’da biri ise (%8) gün ortasında evlerine gidemeyecek kadar uzakta çalıştıklarını söyledi.
 
Uzmanların odaklanmayı ve yaratıcı kapasiteyi arttırdığına dikkat çektikleri Siesta uygulamasının azalması, işyerindeki yaratıcılığı tehdit edebilir. Kısa uykuların kavrama ve esnek muhakemeyi geliştirerek yaratıcılığı arttırabildiğini belirten Uluslararası Uyku Enstitüsü’nden (IIS) Dr. García-Borreguero; "Çok sayıda araştırma, gün içinde kısa zamanlı uykular, özellikle de bu sürenin 20-30 dakikadan kısa olduğu durumlarda yorgunluğun azalmasına ve konsantrasyon ile hafızayı, dolayısıyla da performansı arttırmaya katkıda bulunabiliyor. Bu şekilde üretkenliği geliştirecek ve yaratıcılığı canlandıracak araçların sayısı artıyor. Kısa bir uyku, anksiyete ve asabiyet seviyelerinin yanı sıra kas gerginliklerini azaltırken, karar alma kapasitesini de arttırıyor" dedi. 
 
Hotels.com™ markası Kıdemli Pazarlama Müdürü Santiago Pérez Olano ise şunları söyledi:  "İyi bir uyku çekmenin (özellikle de harika bir otel yatağında) ne kadar değerli olduğunu hepimiz biliyoruz. İspanyolların işe enerji dolu ve güzel fikirlerle dönebilmeleri için siesta deneyimine stil katan kamuya açık lüks alanlarda uyuma imkanına kavuşmalarını istiyoruz. Yaşasın Siesta!”
 
Madrid, ankete yanıt veren İspanyolların %39’u  tarafından, kitlelerin stresle başa çıkabilmeleri için siestanın zorunlu kılınması gereken bölgeler arasında ilk sırada gösterildi. Madrid’i %28 ile Katalonya ve %12 ile Pais de Vasco izledi.
 
Kamuya açık alanlarda kısa uyku için SiesteSilla uyku kapsülleri
SiesteSilla kapsüllerinin içerisinde “Memory foam” yataklar, son teknoloji ışık siperleri ve ruh halini iyileştiren kokular bulunuyor. Madrid’in Atocha tren istasyonunda deneme uygulaması gerçekleştiren Hotels.com, siestanın önemi vurgulayarak  insanları üretkenlik arttıran öğle uykusu için teşvik ediyor. 
 
Siesta kapsülleri, ilk denemenin ardından üç ay süreyle 4 yıldızlı Hotel Santa Domingo ziyaretçilerinin kullanımına açık olacak. Yerli ve yabancı ziyaretçiler, zindelik kazanmak üzere kısa bir uyku için otele uğrayarak çatı katında yer alan kapsüllerden yararlanabilecekler.Daha fazla bilgi için Hotels.com’un Facebook sayfası ya da #SalvaLaSiesta ziyaret edilebilir. İspanya Madrid’e seyahat edenler, 5 Nisan’dan itibaren üç ay boyunca uyku kapsüllerini Hotel Santa Domingo’da (San Bernardo 1, Madrid, 28013) deneyebilirler.
Haber Kaynağı: 2

Etiket(ler): İspanya’da Siesta

Yorumlar
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
SİTE İÇİ ARAMA
YAZARLAR
RÖPORTAJ
ÖZEL HABER
VİDEO GALERİ
YORUMLAR
ANALİZ
ANKET
SİZİN ACENTANIZ HANGİSİ ?
SİZİN ACENTANIZ HANGİSİ ?
Turizm - Turizm Haberleri - Turizm Beldeleri - Tatil Köyleri - Oteller - Turizm Acenteleri
Turizm Haberleri