29 Haziran 2017 Perşembe  
ÇOK OKUNANLAR
FOTO GALERİ
LİNK BANKASI
GAZETE BAŞLIKLARI

PİYASALAR
IMKB
0.00
DOLAR
3,5120
EURO
3,9960
ALTıN
141,095
HAVA DURUMU
İzmir22 / 37 °C
İstanbul23 / 32 °C
Antalya24 / 33 °C
Ankara15 / 33 °C
MAİL LİST
Yazı boyutu 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

HASANKEYİF BÖLGENİN YILDIZI OLACAK

HASANKEYİF BÖLGENİN YILDIZI OLACAK
Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Ilısu Barajı yapım çalışmalarının tamamlanmasının ardından Hasankeyf bölgesinin su altında kalmasının 6 yılı bulacağını söyledi. Bölgenin turizm merkezi haline gelmesini istediklerini belirten Eroğlu, "Bu amaçla, yeni
13 Eylül 2008 / 07:40

TURİZMİN SESİ


Tarihi Hasankeyf bölgesinin de su altında kalmasına neden olacak ılısu Barajı yapım çalışmalarına ilişkin brifing almak için TOKİ'ye gelen Bakan Eroğlu, TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar ile basın toplantısı yaptı.

Ilısu Barajı'nın elektrik enerjisi üretimine büyük katkı sağlayacağını belirten Eroğlu, hidroelektrik üretim çalışmalarının çevreci boyutunun da önemli olduğunu söyledi.

Konuyla ilgili tüm bakanlıklar ve kuruluşların temsilcileriyle toplantı yaparak, baraj inşaatı başlamadan önce bölgeye yönelik tüm planların tamamlandığını anlatan Eroğlu, bölgedeki mimari dokuya uygun bir inşaat tarzı benimsendiğini kaydetti.

Eroğlu şunları söyledi: ''Hasankeyf, bölgenin turizm açısından yıldızı olacak. Tarihi eserler kurtarılıp iki ayrı müzede sergilenecek. Müzelerin biri kapalı biri açık olacak. Kapalı müzede küçük tarihi eserler, açık olanda ise büyük tarihi eserler sergilenecek.

Barajın bir başka faydası da burada ortaya çıkıyor. Baraj inşaat çalışması sırasında toprak altında kalan çok sayıda eser de bulunacak.'' Eroğlu, su altında kalacak tarihi eserlerin ya taşınacağını ya da benzerlerini yapılarak müzelere konulacağını ifade ederek, ''Bu projeye, 25 milyon avro ayırdık. 54 milyon dolar da ilave kaynak ayırmak söz konusu.'' dedi.

Yeni Hasankeyf'in ülkenin en güzel yerleşim alanı olacağını' ifade eden Bakan Eroğlu, bölgeye yakışır bir plan hazırlandığını söyledi. Eroğlu, ''Kentin yeni yerleşim planında her şeyi düşündük. Kültür parkı olacak alan Sarayburnu'na benzeyecek. Stadyum, kapalı spor salonları, parklar bulunacak" diye konuştu.

Konuşmasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Eroğlu, bir soru üzerine, Hasankeyf'te oturanların istimlak bedellerinin ödeneceğini, evi kullanılmayacak durumda olan vatandaşlara ödenecek istimlak bedelinin TOKİ'ye yatırılacağını, kalan bedelin ise 15 taksite bölüneceğini bildirdi.

''Proje ne zaman tamamlanacak?' sorusuna Eroğlu, ''Hasankeyf bölgesinin su altında kalması 6 yılı bulacak. Bölgenin turizm merkezi haline gelmesini istiyoruz. bu amaçla, yeni yerleşim yerine ilişkin projeyi 2 yılda bitirmeyi planlıyoruz.'' cevabını verdi.

Yorumlar
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
SİTE İÇİ ARAMA
YAZARLAR
RÖPORTAJ
ÖZEL HABER
VİDEO GALERİ
YORUMLAR
ANALİZ
ANKET
SİZİN ACENTANIZ HANGİSİ ?
SİZİN ACENTANIZ HANGİSİ ?
Turizm - Turizm Haberleri - Turizm Beldeleri - Tatil Köyleri - Oteller - Turizm Acenteleri
Turizm Haberleri