29 Haziran 2017 Perşembe  
ÇOK OKUNANLAR
FOTO GALERİ
LİNK BANKASI
GAZETE BAŞLIKLARI

PİYASALAR
IMKB
0.00
DOLAR
3,5120
EURO
3,9960
ALTıN
141,095
HAVA DURUMU
İzmir22 / 37 °C
İstanbul23 / 32 °C
Antalya24 / 33 °C
Ankara15 / 33 °C
MAİL LİST
Yazı boyutu 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

EĞRİDİR GÖLÜNE 1 MİLYON SAZAN YAVRUSU

EĞRİDİR GÖLÜNE 1 MİLYON SAZAN YAVRUSU
Isparta Valisi Şemsettin Uzun, Eğirdir Gölü'nü Kirlikten Korumak ve Balıkçılığı Tekrar Canlandırmak İçin Bir Takım Çalışmalar Yürüttüklerini Söyledi
17 Ağustos 2008 / 12:43

Turizmin Sesi


Isparta Valisi Şemsettin Uzun, Eğirdir Gölü'nü kirlikten korumak ve balıkçılığı tekrar canlandırmak için bir takım çalışmalar yürüttüklerini söyledi.

2008'in sonuna kadar göle 1 milyon sazan yavrusu bırakmayı planladıklarını ifade eden Uzun, bunun için 100 bin YTL'ye havuz yaptırdıklarını kaydetti.

Isparta hatta Antalya'ya hayat veren gölü 'Nasıl koruruz?' düşüncesinde olduklarını söyleyen Vali Uzun, Uzun, "SDÜ, Devlet Su İşleri, Çevre ve Orman Müdürlüğü ve çeşitli kuruluşların katkılarıyla gölün kirlenmemesi için Eğirdir'de kurulmuş kooperatiflerle görüş alışverişinde bulundum.

Balıkçılardan 3 yıl gibi bir süre istedik. Sabırlı olmaların istedik. Ben balıkçıların menfaati için uğraşırken, sabırlı olmalarını tavsiye ederken bunlar devleti dinlemediler. Avlanmaya başladılar. Bunun üzerine ekip kurarak gölde avlanmayı yasakladık." diye konuştu.

Eğirdir Gölü için bakanlığın bu yıl yine 750 bin YTL gönderdiğini ifade eden Uzun, alınan önlemlerin kısa sürede sonuçlarını görmeye başladığına dikkat çekti.

Bir zamanlar 2 -3 bin ton kerevit çıkan gölden geçen sene 11 ton, bu sene ise 50-60 ton kerevit çıktığı bilgisini veren Uzun, "Ben balıkçılarla konuştum. Arkadaşlar biraz sabırlı olalım.Gerek kerevit gerek balık gölde çoğalmaya başladı. Şuana kadar 500 bin sazan yavrusunu göle attık.

Antalya Kepez Araştırma Uygulama Enstitüsü ile anlaşarak 500 bin sazan yavrusu daha getireceğiz. Yani 2008 yılı içinde 1 milyon sazan yavrusunu Eğirdir Gölü'ne atmış olacağız." diye konuştu.

Bu çalışmalar yapılırken balıkçıların boş durmayarak kerevit ve balık avlamaya başladıklarını ifade eden Uzun, şunları söyledi: "Yani devletin valisini dinlemediler. Benim sözüm dinlenmesi icap ederken cahil bir kooperatifçi çıkıyor. Saçma sapan konuşuyor ve onun sözleri dinleniyor.

Ondan sonra da balıkçılar perişan oluyor. Ben balıkçıların menfaati için uğraşırken sabırlı olmalarını tavsiye ederken bunlar devleti dinlemediler. Gölden kerevit ve balık tutmaya başladılar. Bunun üzerine 2005-2007 yılına ait balıkçıların devlete olan borçlarını ve sözleşmelerini fes ettim ve gölde bir ekip kurarak avlanmayı yasak ettim."

Yorumlar
sazan asla
Bilmiyorum bu yazdığım yetkililere ulaşır mı ama o gölde 1 milyon sazan 10 yıl sonrası için felaket demektir, sazanlar ekosistemi bozar, küçük balıkları yer, yeni türlerin gelişimini durdurur, Diğer balıkların besinlerini hoyrat bir şekilde tüketirler, hızla çoğalırlar. 10 sene sonra başka balık türü bulamazsınız. Uzmanlara iyi danışılsın derim
[ onur metin ] 21 Haziran 2013 Cuma 17:43
SİTE İÇİ ARAMA
YAZARLAR
RÖPORTAJ
ÖZEL HABER
VİDEO GALERİ
YORUMLAR
ANALİZ
ANKET
SİZİN ACENTANIZ HANGİSİ ?
SİZİN ACENTANIZ HANGİSİ ?
Turizm - Turizm Haberleri - Turizm Beldeleri - Tatil Köyleri - Oteller - Turizm Acenteleri
Turizm Haberleri