27 Haziran 2017 Salı  
ÇOK OKUNANLAR
FOTO GALERİ
LİNK BANKASI
GAZETE BAŞLIKLARI

PİYASALAR
IMKB
0.00
DOLAR
3,5032
EURO
3,9191
ALTıN
141,183
HAVA DURUMU
İzmir20 / 36 °C
İstanbul21 / 28 °C
Antalya21 / 35 °C
Ankara17 / 34 °C
MAİL LİST
Yazı boyutu 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

DUVARIN YIKILIŞININ 20.YILI BERLİN'DE GÖRKEMLİ KUTLANACAK

DUVARIN YIKILIŞININ 20.YILI BERLİN'DE GÖRKEMLİ KUTLANACAK
“Çadırda konaklama dahil olmak üzere 20 yılda yurtdışından gelenlerin konaklama sayıları 1.9 milyondan 6.6 milyona çıktı” diyor.
09 Temmuz 2008 / 03:57

Alman Turizm Merkezi (DZT) yakın Alman tarihinin en önemli olayları arasında sayılan Berlin Duvarı'nın yıkılışının 20'nci yıldönümünü törenlerle kutlamaya hazırlanıyor.

Duvarın yıkılması, sınırların açılması ve iki Almanya'nın birleşmesine yol açmıştı. DZT uzmanları, bu durumun Berlin'de turizme olumlu yansıdığını belirterek,

DZT uzmanları 1989'dan 2008'e kadar Berlin kentinin ulaştığı 100 bin yatak kapasitesiyle Almanya'nın en büyüğü haline geldiğini belirtiyor.

Federal eyaletlerin 1989'dan beri dinamik bir şekilde Almanya'nın en önemli turistik merkezleri haline geldiği kaydediliyor. Eski sınırın da ziyaretçiler için turistik destinasyon haline geldiği belirtiliyor.

Yıldönümü kutlamaları çerçevesinde, ülke çapında yürütülen ve eski sınır boyunca uzanan “Yeşil Bant Serüveni” diye bilinen doğayı koruma projesinin ses getirmesi bekleniyor.

Burada “Demir Perde” koruması kapsamında doğal olarak oluşmuş olan benzersiz yaşam alanlarının hem Almanlar hem de turistler için ziyarete açık hale getirilmesi planlanıyor.

Proje kapsamında bisikletçiler ve yürüyüşçüler için yollar ve Elbe nehri boyunca kano için uygun kısımlar işaretlendirilip, bilgilendirici levhalar asılacak..

2008 yılının Mayıs ayından itibaren sunulan en son yenilik Berlin Duvarı boyunca kullanılabilen Almanca ve Ingilizce dillerinde mevcut olan GPS'li bir çokluortam (multimedya) rehberinin kullanıma sunulmuş olması.

Duvar boyunca beş önemli yeri temel alarak rehber en yeni çokluortam teknolojisinden ve zamanın tanıklarının otantik resim, film ve ses kayıtlarından faydalanarak bölünmüş şehrin kaderini gözler önüne seriyor.

Dünyaca meşhur Checkpoint Charlie kontrol noktasında bulunan bir müze eski hudut kapısı hakkında bilgilendirme yapıyor.

Leipzig 2007'den beri 9 Ekim tarihinde “Mumlar Gecesi” 'nde yaktığı mumlarla Barışçıl Devrim'in bu karar gününü tekrar akıllara getiriyor.

Sanatsal ışık gösterileri, tarihsel görüntüler, belgesel filmler ve müzik programın en önemli bölümüne hazırlık niteliği taşıyor.

Leipzig şehrine gelen binlerce ziyaretçi ile birlikte Leipzigliler mumlarla büyük bir “89” rakamı çiziyor. Leipzig Koroları da müzikal olarak bu sembolik olaya eşlik ediyor.

Yıldönümü olan 2009 yılında kutlama etkinliklerinin birçok günde, insanların 20 yıl öncesinin sonbaharında barışçıl bir şekilde özgürlük ve demokrasi için yürüdükleri şehir içine yayılması planlanıyor.

Yorumlar
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
SİTE İÇİ ARAMA
YAZARLAR
RÖPORTAJ
ÖZEL HABER
VİDEO GALERİ
YORUMLAR
ANALİZ
ANKET
SİZİN ACENTANIZ HANGİSİ ?
SİZİN ACENTANIZ HANGİSİ ?
Turizm - Turizm Haberleri - Turizm Beldeleri - Tatil Köyleri - Oteller - Turizm Acenteleri
Turizm Haberleri