25 Haziran 2017 Pazar  
ÇOK OKUNANLAR
FOTO GALERİ
LİNK BANKASI
GAZETE BAŞLIKLARI

PİYASALAR
IMKB
0.00
DOLAR
3,5028
EURO
3,9236
ALTıN
141,794
HAVA DURUMU
İzmir20 / 36 °C
İstanbul21 / 32 °C
Antalya23 / 39 °C
Ankara15 / 30 °C
MAİL LİST
Yazı boyutu 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

DOKTOR VE HEMŞİRE,EŞEKLİ DÜNYA TURUNDA

DOKTOR VE HEMŞİRE,EŞEKLİ  DÜNYA TURUNDA
İsviçre'den yaya olarak yola çıkan ve daha sonra eşek ve köpekle yollarına devam eden İtalyan Alternatif Tıp Doktoru Mathais Berovalis ile İsviçreli Hemşire Celine Overney, Kağızman'da bir hafta konakladıktan sonra Tuzluca'ya geçtiler.
28 Ağustos 2008 / 09:57

Turizmin Sesi


İsviçre'den 12 Mayıs 2007 tarihinde yaya olarak yola çıkan ve daha sonra eşek ve köpekle yollarına devam eden İtalyan Alternatif Tıp Doktoru Mathais Berovalis (32) ile İsviçreli Hemşire Celine Overney (31), uzun yolculuklarının ardından, Kars'ın Kağızman ilçesine ulaştılar. 2 eşek ve bir köpekle Moğolistan'a giden doktor ve hemşire çift, Kars'ın Kağızman ilçesine bağlı Çallı Bayam Mahallesi'nde bir hafta konakladılar.

Türkiye'yi sevdiğini belirten Berovalıs, "Türkler misafirperver, insanları çok sıcak. Bir hafta Bayam Mahallesi'nde konakladık. Orada köpeğimiz bir sokak köpeğinin saldırısına uğradı. Köpeğimizi veterinere götürdük. Sekiz dikiş attılar" dedi.


Köpeğinin bir sokak köpeği tarafından yaralandığını söyleyen Overney, "4 gün önce köpeğim yaralandı. Şimdi biraz daha iyi. Hasta diye yürüyemiyor. Bayam Mahallesi halkı bize köpeğimiz için küçük bir araba yaptı. Köpeği onunla götürüyoruz" diye konuştu.

Dağdaki otlardan ilaç yaptıklarını belirten Hemşire Celine Overney, "Bitki ilacını çok seviyorum. İnsan vücuduna çok yararı var. İnsan kalbine faydası var. Türkiye'de bitkisel ilaç çok. Kekik çay, Kekik yağ, nane, papatya var. Bu bitkileri toplayıp ilaç yapıyoruz" şeklinde konuştu.

Çiftin amaçlarının çocukluktan beri Himalayalar'ı görmek olduğu, bu nedenle yola çıktıkları öğrenildi. Çiftin, İsviçre, İtalya, Slovenya, Bosna-Hersek, Arnavutluk, Makedonya ve Yunanistan'dan sonra Türkiye'ye ulaştıkları öğrenildi Çevre kirliliğine dikkati çekmek ve dünya barışına katkıda bulunmanın yanı sıra farklı ülkeleri gezip görmeyi, kültürleri tanımayı hedefleyen Overney ve Berovalis çifti, 2 ay sonra Türkiye'den ayrılacak.

İran, Pakistan, Hindistan, Nepal, Tibet (Himalaya) ve Çin yoluyla Moğolistan'a ulaşmayı planlayan çiftin, toplam 20 bin kilometre olan gezisinin 3 yıl süreceği öğrenildi. Overney ve Berovalis'in İsviçre-Moğolistan gezisi, http://alest.uniterre.com sitesinden de izlenebiliyor.

Çiftin Moğalistan'da bir sorun olmaması durumunda eşekleri ve köpeği İsviçre'ye geri götürecekleri bildirildi. 30 kilometrede bir mola veren çılgın doktor ve hemşire eşi, Iğdır'ın Tuzluca ilçesinde doğru hareket ettiler.

Yorumlar
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
SİTE İÇİ ARAMA
YAZARLAR
RÖPORTAJ
ÖZEL HABER
VİDEO GALERİ
YORUMLAR
ANALİZ
ANKET
SİZİN ACENTANIZ HANGİSİ ?
SİZİN ACENTANIZ HANGİSİ ?
Turizm - Turizm Haberleri - Turizm Beldeleri - Tatil Köyleri - Oteller - Turizm Acenteleri
Turizm Haberleri