26 Haziran 2017 Pazartesi  
ÇOK OKUNANLAR
FOTO GALERİ
LİNK BANKASI
GAZETE BAŞLIKLARI

PİYASALAR
IMKB
0.00
DOLAR
3,5028
EURO
3,9236
ALTıN
141,708
HAVA DURUMU
İzmir20 / 36 °C
İstanbul21 / 32 °C
Antalya23 / 39 °C
Ankara15 / 30 °C
MAİL LİST
Yazı boyutu 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Beyoğlu’ndan Tüm Dünyaya Birlik Mesajı

Beyoğlu’ndan Tüm Dünyaya Birlik Mesajı
Türkiye’nin tüm renklerini aynı sofrada buluşturan geleneksel Beyoğlu iftarında konuşan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, “Etrafında halkalandığımız bu sofrada hep birlikte güzel bir buluşmaya imza atıyoruz
10 Haziran 2017 / 13:31
TURİZMİN SESİ

BEYOĞLU- Bir birimize haktan, iyilikten bahsediyoruz. Bu anları genişletmemiz, çoğaltmamız, bir birimizle omuz omuza verip, yakılan ateşleri bir bir söndürmemiz gerekiyor.” dedi.Beyoğlu Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak gerçekleştirilen Beyoğlu İftarı, Taksim Meydanı’nda gerçekleştirildi. Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Türkiye’deki Ruhani liderler ve Konsolosların yanı sıra iş, kültür, sanat, spor ve medya dünyasından da ünlü isimlerin buluştuğu iftar sofrasına yaklaşık 4000 kişi katıldı. İftar yemeğine ev sahipliği yapan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan konuklarla tek tek ilgilenirken, basın mensuplarına da gecenin anlam ve önemiyle ilgili açıklamalarda bulundu. Ramazan ayının ruhuna uygun tasavvuf müziği eşliğinde ezanın okunmasını bekleyen misafirler, daha sonra hep birlikte dua ederek oruçlarını açtı.

İYİYE DAİR NE VARSA İNSANIN KURBANI OLUYOR
Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan gecede yaptığı konuşmasında, mübarek Ramazan ayının kardeşlik ikliminde, Beyoğlu’nda, Taksim Meydanı’nda buluşmaktan duyduğu mutluluğu dile getirerek: “Dünyanın merkezi İstanbul’da İstanbul’un sahnesi Taksim Meydanı’nda bir oruç akşamını, bir iftar sevincini birlikte yaşıyoruz. Mavi bir gezegenimiz var. On binlerce yıldır şaşmaz bir düzen içinde kendisine belirlenmiş yörüngede dönüyor. İnsanın yaktığı ateşler olmasa bir cennette yaşıyor olduğumuzu söyleyebiliriz. Maalesef insan bu cennet dünyayı yaktığı ateşlerle kire, kana, kaosa bulamaya devam ediyor. Dünyanın her tarafında bombalar infilak ediyor, silahlar patlıyor, masumlar ölüyor. Kadim değerler, kadim şehirler, iyiye dair ne varsa insanın kurbanı oluyor. Bu gidişata dur demeliyiz. Dostluk, kardeşlik, arkadaşlık, komşuluk, diğergamlık… Bütün bu değerlerin her birini Hz. Nuh’un gemisi gibi insanlığı kurtarmak için kullanabiliriz.” dedi.
 
HER BİRİMİZ KUTSAL BİR SEFERE ÇIKAR GİBİ YOLA ÇIKMALIYIZ
Başkan Demircan, “Şu etrafında halkalandığımız sofrada hep birlikte güzel bir buluşmaya imza atıyoruz. Bir birimize haktan, iyilikten bahsediyoruz. Moda tabiriyle dünya bir saatliğine çok güzel bir yer oluyor. Bu anları genişletmemiz, çoğaltmamız, bir birimizle omuz omuza verip, yakılan ateşleri bir bir söndürmemiz gerekiyor. Biliyorum, büyük bir işten bahsediyorum. Ancak bu sofradaki ruhun, bu sofradaki her bir insanın bu büyük işten daha büyük olduğuna inanıyorum. İnsan, bütün kötülükleri yenecek güçtedir. Bütün savaş araçlarından daha güçlüdür. Şu Taksim Meydanı’nda yan yana kardeşçe duran, Camiye, Havraya, Kiliseye, Müslümana, Hristiyana, Museviye, aynı sofraya oturabilen dünyanın bütün renklerine güveniyorum. Dünyanın iyi bir yer olması için çok vaktimiz yok. Her birimiz kutsal bir sefere çıkar gibi yola çıkmalıyız.” ifadelerini kullandı.
 
UMARIM Kİ TÜRKİYE’NİN HER TARAFI TAKSİM’DE PAYLAŞTIĞIMIZ BU KARDEŞLİK SOFRASI GİBİ OLUR
Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik ise, “Bizleri kardeşlik ve muhabbet sofrasında buluşturan Beyoğlu Belediye Başkanımıza çok teşekkür ediyoruz. Burada bulunan herkes bu iftar sofralarını paylaşarak ülkemizdeki kardeşliğimizin, beraberliğimizin ve dayanışmamızın altını bir kez daha çizmiş oldu. Bizleri bu sofrada buluşturan şey sadece vatandaşlık duygusu değildir, aynı zamanda kaderdaşlıktır, duygudaşlıktır. Geçmişi beraber yaşamış olmak, bugünü beraber yaşamak ve geleceğe de beraber yürüme duygusudur. En büyük kudretimiz, en büyük hazinemiz hangi inançtan, hangi etnik gruptan, hangi mezhepten olursak olalım bu sofralar etrafında kardeşçe oturabilmemiz ve aynı duyguyu paylaşabilmemizdir. Umarım ki Türkiye’nin her tarafı Taksim’de paylaştığımız bu kardeşlik sofrası gibi olur. Etrafımızdaki istikrarsızlığa rağmen geleceğe güvenle yürümemizi sağlayacak olan şey budur.” şeklinde konuştu.Başkan Demircan iftarın ardından Bakan Çelik ve beraberindeki konuklarını Taksim CVK Park Bosphorus Hotel’de ağırladı. Samimi ve sıcak bir ortamda gerçekleştirilen sohbette; Ramazan ayının toplumu birleştirici ruhu ve Türkiye gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulunuldu.
 
Haber Kaynağı: 2

Etiket(ler): Beyoğlu Belediyesi,İftar, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan,

Yorumlar
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
SİTE İÇİ ARAMA
YAZARLAR
RÖPORTAJ
ÖZEL HABER
VİDEO GALERİ
YORUMLAR
ANALİZ
ANKET
SİZİN ACENTANIZ HANGİSİ ?
SİZİN ACENTANIZ HANGİSİ ?
Turizm - Turizm Haberleri - Turizm Beldeleri - Tatil Köyleri - Oteller - Turizm Acenteleri
Turizm Haberleri