27 Haziran 2017 Salı  
ÇOK OKUNANLAR
FOTO GALERİ
LİNK BANKASI
GAZETE BAŞLIKLARI

PİYASALAR
IMKB
0.00
DOLAR
3,5032
EURO
3,9191
ALTıN
141,183
HAVA DURUMU
İzmir20 / 36 °C
İstanbul21 / 28 °C
Antalya21 / 35 °C
Ankara17 / 34 °C
MAİL LİST
Yazı boyutu 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

BAYKAL GÖLÜ'NDE 1600 METRE DERİNLİĞE DİBİNE KADAR İNDİLER

BAYKAL GÖLÜ'NDE 1600 METRE DERİNLİĞE DİBİNE KADAR İNDİLER
Çilingarov, dalıştan önce yaptığı açıklamada, Mir denizaltılarıyla dalmalarının, 30 yıl önce gölle ilgili araştırmaların başlatıldığı ''Pisces dalışı''nın devamı olduğunu söyledi.
30 Temmuz 2008 / 22:38
Alibey Şükürov-Turizmin Sesi / Rusya
Rusya'dan bir grup bilim adamı, dünyanın en derin gölü olan Sibirya bölgesindeki Baykal Gölü'nün en dibine inerek yeni bir dünya rekoruna imza attı.

Rus Vesti-24 televizyonu, Kremlin yanlısı Birleşik Rusya Partisi (BRP) milletvekili Artur Çilingarov'un öncülük ettiği bilim adamlarının Mir-1 ve Mir-2 adlı küçük denizaltılarla dünyanın tatlı su rezervinin yüzde 20'sini içeren Baykal Gölü'nün 1680 metre derinliğindeki tabanına ulaşmayı başardığını duyurdu.

Sovyet bilim adamları, 1997 yılında Pisces adlı küçük denizaltıyla Baykal Gölü'nde 1410 metre derine kadar inerek incelemelerde bulunmuş ve bu dalıştan sonra Baykal Gölü birçok yerli ve yabancı araştırmacının ilgi odağı haline gelmişti.

Baykal Gölü'ne bugün dalan ekipte ilk kadın dalgıç olarak yer alan Natalya Komarova, dalışın sonuçlarının çevre yasası üzerinde önemli bir etkisi olacağını belirterek, ''Baykal'ı nasıl korumamız ve ekosistemine zarar vermeden nasıl kullanabileceğimizi öğrenmemiz gerekiyor'' dedi.

Sibirya bölgesinde ekonomi ve sanayinin önümüzdeki yıllarda planlı şekilde geliştirilmesinin amaçlandığını kaydeden Komarova, gölün korunması için yeni önlemlerin alınması gerekliliğine işaret etti.

Rus bilim adamlarının bugün başlattıkları program iki yıl sürecek ve bu süre zarfında bilim adamlarının 160 dalış yapması planlanıyor.
Çilingarov, geçen yıl Ağustos ayında Kuzey Kutbu Denizi'nin yüzeyine Rus bayrağını diken ekibe de başkanlık etmişti.
Yorumlar
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
SİTE İÇİ ARAMA
YAZARLAR
RÖPORTAJ
ÖZEL HABER
VİDEO GALERİ
YORUMLAR
ANALİZ
ANKET
SİZİN ACENTANIZ HANGİSİ ?
SİZİN ACENTANIZ HANGİSİ ?
Turizm - Turizm Haberleri - Turizm Beldeleri - Tatil Köyleri - Oteller - Turizm Acenteleri
Turizm Haberleri