29 Haziran 2017 Perşembe  
ÇOK OKUNANLAR
FOTO GALERİ
LİNK BANKASI
GAZETE BAŞLIKLARI

PİYASALAR
IMKB
0.00
DOLAR
3,5120
EURO
3,9960
ALTıN
141,095
HAVA DURUMU
İzmir22 / 37 °C
İstanbul23 / 32 °C
Antalya24 / 33 °C
Ankara15 / 33 °C
MAİL LİST
Yazı boyutu 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

BATI TRAKYA'DAKİ TARİHİ OSMANLI KÖPRÜSÜ OLDU MU SANA ROMA KÖPRÜSÜ

BATI TRAKYA'DAKİ TARİHİ OSMANLI KÖPRÜSÜ OLDU MU SANA ROMA KÖPRÜSÜ
Rodop ilinin Ircan (Arisvi) köyünde yer alan 359 yıllık Osmanlı köprüsü 11 Eylül 2008 günü “Roma Köprüsü” olarak adlandırıldı.
14 Eylül 2008 / 18:19
TURİZMİN SESİ- ERDOĞAN DEMİR
Ircan köyündeki anayol yakınında bulunan köprünün iki başına “Roma Köprüsü” tabelaları koyuldu. Böylece Batı Trakya'da Osmanlı eserlerinin tahribatına ve kimlik değiştirmesine bir yenisi daha eklendi.

Ircan köyündeki yarı yıkılmış köprünün bir Osmanlı mimari eseri olduğunu kitabesinden anlıyoruz. Köprünün orijinal kitabesi köyün camisinde saklanmaktadır. Köprü iç savaş sırasında havaya uçurulduktan sonra, kitabe bazı duyarlı Türkler tarafından sudan çıkarılmış ve caminin giriş kapısı üzerine koyulmuş.

Cami tekrar tamirat geçirmiş, bu sefer de kitabe minarenin içine betonla sağlamlaştırılmıştır. Kitabeden köprüyü Mimar Hacı Kasım Ağa'nın 1059 H/1649 M. yaptırdığı belirtilmektedir. Kitabenin orijinal şekli şu şekildedir:

Hazret-i Hacı Kaasım Mimar Ağa

Ol sehâkâr-i mürüvvevvet ma'deni

Kim geçerse rahmet okur canına

Dedi Kuloğlu onun tarihini

Devlet pâyinden olsun berdevâm

Yaptı köprüyü kıldı ihtimâm

Hak kabul etsün deyüb yevm-ül kıyâme

Cennet-ül firdevs ola ona mekân

Sene: 1059 (1649)

Bütün bu tarihi belgeler ortadayken koskoca Osmanlı eserini bir Roma eseri olarak göstermek, tarihe ve insanlık medeniyetine yapılan büyük bir hakarettir. Batı Trakya'daki Osmanlı eserlerine yapılan tahribat ve kimlik değiştirme olayları son zamanlarda hız kazanmışa benziyor.

Eskiden Şapçı belediyesi bu köprüyü restore etmezler diye “Taş Köprü” diye nitelendiriyordu. Oysa şimdiki arkeologlar ise bunun bir Roma köprüsü olduğuna karar vermişler. Ancak bölgede yaşayan insanlarımız buranın bir Osmanlı eseri olduğunu bilmektedirler. Tarihin izlerini değiştirmek isteyenler çıkabilir, fakat insanlarımızın kafasından bu izler hiç bir zaman için silinmeyecektir!
Yorumlar
yikamazlar
sayin buyuklerim .bizi boyle tarihi yapilarla korkutamazlar yikamazlar varsin onlar oyle bilsinler kendilerini avuturlar .baska hic bir sey .saygilarimla
[ ali ali ] 23 Ekim 2009 Cuma 23:53
SİTE İÇİ ARAMA
YAZARLAR
RÖPORTAJ
ÖZEL HABER
VİDEO GALERİ
YORUMLAR
ANALİZ
ANKET
SİZİN ACENTANIZ HANGİSİ ?
SİZİN ACENTANIZ HANGİSİ ?
Turizm - Turizm Haberleri - Turizm Beldeleri - Tatil Köyleri - Oteller - Turizm Acenteleri
Turizm Haberleri