27 Haziran 2017 Salı  
ÇOK OKUNANLAR
FOTO GALERİ
LİNK BANKASI
GAZETE BAŞLIKLARI

PİYASALAR
IMKB
0.00
DOLAR
3,5032
EURO
3,9191
ALTıN
141,183
HAVA DURUMU
İzmir20 / 36 °C
İstanbul21 / 28 °C
Antalya21 / 35 °C
Ankara17 / 34 °C
MAİL LİST
Yazı boyutu 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ANADOLU ATEŞİ’NDEN KÜLTÜR VE SANAT TURİZMİNE BÜYÜK KATKI

ANADOLU ATEŞİ’NDEN KÜLTÜR VE SANAT TURİZMİNE BÜYÜK KATKI
Batı uygarlığına kaynaklık etmiş, dünya edebiyatının odağı olan TROYA efsanesi ilk kez anayurdunda sahnelendi.
15 Temmuz 2008 / 22:17
Anadolu Ateşi'nin üç yıllık çalışma sonucu tamamladığı gösteri 8 Nisan'dan itibaren her temsilde kapalı gişe oynadı.

ANTALYA – İnsanlık tarihinin en eski destanlarından olan TROYA efsanesi Mustafa Erdoğan tarafından sahneye konuyor. Yaklaşık üç yıldır çalışmaları süren oyun için dev bir kadro çalışıyor.

Batı uygarlığına kaynaklık etmiş, dünya edebiyatının odağı olan TROYA efsanesi İstanbul'dan sonra ilk kez ANTALYA ASPENDOS ARENA'DA sahnelenecek. Anadolu Ateşi'nin 120 dansçısının rol aldığı gösteride dünyanın en ileri teknik olanakları kullanıldı.

Chicago müzikalinin de ışığını yapan Christopher Ash bu amaçla Las Vegas'dan Türkiye'ye geldi. Uçuş sistemlerini Circuqe de Soleil'in uçuş sistemlerini yapan Ted Moore'un yaptığı gösteride Türkiye'de ilk kez kullanılacak sistemler yeralıyor. TROYA'nın müziklerinde de birçok dünya starı çalıştı.

Yücel Arzen'in yaptığı müziklere Prag Flarmoni Orkestrası eşlik etti. 80 kişilik kadrosu ile TROYA'ya müzik ve vokal yapan gruba dünyanın en önemli virtüözlerinden Gheorghe Zamfir, Civan Gasparyan ve Vassilis Saleas eşlik etti. Türkiye'den de alanında uzman yaklaşık 70 müzisyen çalıştı.

TROYA için geniş kapsamlı tarihsel bir çalışma yapan Anadolu Ateşi ekibi, döneme uygun enstrüman örneklerini de modelleyerek kayıtlarda kullandı. Oyunun kostümlerini ise Serdar Başbuğ tasarladı. Bütün bu çalışmalar sırasında projenin tarih danışmanlığını TROYA kazılarını da yürüten Arkeolog Doç Dr. Rüstem Aslan yaptı.

Konu ile ilgili olarak bilgi veren Genel Sanat Yönetmeni Mustafa Erdoğan, “Anayurdundan tüm dünyaya gerçek bir TROYA yorumu ile çıkıyoruz, kılavuzumuz yine Anadolu.

Bize ait bu insanlık mirasının yine bizim kültür kodlarımızla gerçeklik bulması tarihi bir sorumluluk. TROYA gelmiş geçmiş en güzel sahne eserlerinden biri oldu ve bir dünya klasiğine dönüşecek” dedi.

18 Temmuz'da Antalya Aspendos Arena'da sahnelenecek olan gösteriye yerli ve yabancı turistlerden ve Antalyalılardan yoğun ilgi var. Gösteri, kapalı gişe başlıyor.

Yer : Aspendos Arena –ANTALYA
Tarih : 18 Temmuz 2008
Saat : 21:15
Yorumlar
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
SİTE İÇİ ARAMA
YAZARLAR
RÖPORTAJ
ÖZEL HABER
VİDEO GALERİ
YORUMLAR
ANALİZ
ANKET
SİZİN ACENTANIZ HANGİSİ ?
SİZİN ACENTANIZ HANGİSİ ?
Turizm - Turizm Haberleri - Turizm Beldeleri - Tatil Köyleri - Oteller - Turizm Acenteleri
Turizm Haberleri