25 Haziran 2017 Pazar  
ÇOK OKUNANLAR
FOTO GALERİ
LİNK BANKASI
GAZETE BAŞLIKLARI

PİYASALAR
IMKB
0.00
DOLAR
3,5028
EURO
3,9236
ALTıN
141,794
HAVA DURUMU
İzmir21 / 37 °C
İstanbul21 / 31 °C
Antalya23 / 38 °C
Ankara15 / 31 °C
MAİL LİST
Yazı boyutu 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Alo "176" Turizm İhbar ve Şikayet Hattı

Alo
Kültür ve Turizm Bakanlığı “176” iletişim merkezi ile 40 milyona yaklaşan yerli ve yabancı turistin şikayet ve önerilerine cevap veriyor
01 Mart 2015 / 08:20
TURİZMİN SESİ

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın başlattığı uygulama ile 40 milyona yaklaşan yerli ve yabancı turist, şikâyet ve önerilerine cevap alabiliyor. Sektör temsilcilerinden alınan bilgiye göre oluşturulan iletişim merkezinde, www.alo176.gov.tr web adresinden ya da “176” çağrı merkezinden 7/24 “Canlı Destek” ve “Başvuru Sorgulama” hizmetleri veriliyor. Ayrıca, akıllı telefon uygulaması ile de başvuru sorgulaması yapılabiliyor. “ 7/24” hizmet veren canlı destek hattı Türkçe İngilizce seçenekleri ile sorulara cevap alma imkânı sunuyor”Çağrı merkezinde, gelen turistlerin ülkemizle ilgili soruları, bilgi talepleri ve yaşanılan anlık sorunlar, şikâyetler iletişim merkezi tarafından Türkçe veya İngilizce dil seçenekleri ile yanıtlanıyor. İlgili birimlere anlık olarak iletilen talepler, yerli ve yabancı tüm turistlere erişmek istedikleri bilgilere doğru ve hızlı bir şekilde ulaştırıyor. 

Hizmet memnuniyeti sağlamak amacı ile başlatılan faaliyetlerde, Bakanlık hizmetlerini daha etkin ve verimli bir şekilde yürütebilme hedefleniyor. Aynı zamanda ziyarete gelen yerli ve yabancı turistlerin yaşadıkları anlık sıkıntıların da önüne geçmeyi amaçlayan “176” çağrı hattı bulunduğunuz yer ile ilgili bilmek istenilenlere hızlıca cevap alınmasını sağlamayı amaçlıyor. Sektör temsilcilerinden edinilen bilgiye göre; kurulan İletişim merkezi, hizmete başladığı andan itibaren 15.000’den fazla kullanıcının bakanlık hizmetlerine ilişkin şikâyet, soru ve görüşlerini nihayete erdirdi.Bunun yanı sıra, iletişim merkezinden Kültür ve Turizm Bakanlığı mevzuatında yer alan tüm konular hakkında bilgi alınabiliyor. Gerekli durumlarda ise iletişim merkezi yetkilileri tarafından yönlendirme sağlanıyor.
 
Turist Memnuniyetini Artıracak”
Bakanlığın kontrolü altındaki kültür varlıkları, müzeler, turizm tesisleri, otel, restoran, seyahat acentaları hakkında gelen şikâyet, ihbar ve önerilerinde değerlendirildiği çağrı merkezi hizmeti, sektör temsilcilerine göre turist memnuniyetini de artıracak nitelikte olduğu yönünde.
 
 
Haber Kaynağı: 2

Etiket(ler): Kültür ve Turizm Bakanlığı,yerli ve yabancı turist,çağrı merkezi hizmeti,şikâyet, ihbar

Yorumlar
Dolandirildik
Marmaris hotelus royal adli otel tarafindan dolandirildik.07.07.2017 tarihine rezarvasyon yaptirdik.23 haziran 2017 tarihinde Sirketimiz yasanan genel krizden dolayi iflas etmistir. Size hizmet veremeyecegiz. Iade odemeleriniz icin finans kurulusunuzla irtibata geciniz. B141. bir mesaj aldik.arti bu otel kultur turuzim bakanligi denetimindedir 4 yildizli olan tabelasini taşimaktadir bende dair olmak uzere bir cok kisiyi magdur etmistir.
[ Pınar Kelen ] 25 Haziran 2017 Pazar 11:36
Çeşme palace otel
Çeşme palace diye bir otel var tabi otel demeye bin şahit! Kirlilik, her gün aynı yemekler, denetimsizlik (bunda siz yetkililer de suclusunuz),sağlıksız ortam ve bir sürü rezillik...nasıl bir izinle çalışıyor anlamıyorum..umarım en yakın zamanda güzel bir denetim geçirir de sesimiz duyulmuş olur..teşekkürler simdiden
[ Gökhan Yılmaz ] 25 Haziran 2017 Pazar 01:21
Muğla Marmaris hotelus royal
07/06/2017 tarihinde hotelus royal isimli işletmeden rezervasyon yaptırdık ağustos tarihi için fakat 23/06/2017 tarihinde öğrendim ki daha doğrusu 2000 e yakın mağdurla beraber öğrenildi ki hepimiz dolandırılmışız ! Geçen yıl iflas ettiği bilinen otel işletilmesi için tekrar kiralanmış ve otel sahibi de bende dolandırıldım diyor . Bi çok mağdur var bizle birlikte !
[ Mehmet çakos ] 24 Haziran 2017 Cumartesi 11:53
SİTE İÇİ ARAMA
YAZARLAR
RÖPORTAJ
ÖZEL HABER
VİDEO GALERİ
YORUMLAR
ANALİZ
ANKET
SİZİN ACENTANIZ HANGİSİ ?
SİZİN ACENTANIZ HANGİSİ ?
Turizm - Turizm Haberleri - Turizm Beldeleri - Tatil Köyleri - Oteller - Turizm Acenteleri
Turizm Haberleri