24 Mayıs 2017 Çarşamba  
ÇOK OKUNANLAR
FOTO GALERİ
LİNK BANKASI
GAZETE BAŞLIKLARI

PİYASALAR
IMKB
0.00
DOLAR
3,5640
EURO
3,9865
ALTıN
143,552
HAVA DURUMU
İzmir12 / 27 °C
İstanbul11 / 21 °C
Antalya15 / 24 °C
Ankara7 / 22 °C
MAİL LİST
Yazı boyutu 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Alo "176" Turizm İhbar ve Şikayet Hattı

Alo
Kültür ve Turizm Bakanlığı “176” iletişim merkezi ile 40 milyona yaklaşan yerli ve yabancı turistin şikayet ve önerilerine cevap veriyor
01 Mart 2015 / 08:20
TURİZMİN SESİ

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın başlattığı uygulama ile 40 milyona yaklaşan yerli ve yabancı turist, şikâyet ve önerilerine cevap alabiliyor. Sektör temsilcilerinden alınan bilgiye göre oluşturulan iletişim merkezinde, www.alo176.gov.tr web adresinden ya da “176” çağrı merkezinden 7/24 “Canlı Destek” ve “Başvuru Sorgulama” hizmetleri veriliyor. Ayrıca, akıllı telefon uygulaması ile de başvuru sorgulaması yapılabiliyor. “ 7/24” hizmet veren canlı destek hattı Türkçe İngilizce seçenekleri ile sorulara cevap alma imkânı sunuyor”Çağrı merkezinde, gelen turistlerin ülkemizle ilgili soruları, bilgi talepleri ve yaşanılan anlık sorunlar, şikâyetler iletişim merkezi tarafından Türkçe veya İngilizce dil seçenekleri ile yanıtlanıyor. İlgili birimlere anlık olarak iletilen talepler, yerli ve yabancı tüm turistlere erişmek istedikleri bilgilere doğru ve hızlı bir şekilde ulaştırıyor. 

Hizmet memnuniyeti sağlamak amacı ile başlatılan faaliyetlerde, Bakanlık hizmetlerini daha etkin ve verimli bir şekilde yürütebilme hedefleniyor. Aynı zamanda ziyarete gelen yerli ve yabancı turistlerin yaşadıkları anlık sıkıntıların da önüne geçmeyi amaçlayan “176” çağrı hattı bulunduğunuz yer ile ilgili bilmek istenilenlere hızlıca cevap alınmasını sağlamayı amaçlıyor. Sektör temsilcilerinden edinilen bilgiye göre; kurulan İletişim merkezi, hizmete başladığı andan itibaren 15.000’den fazla kullanıcının bakanlık hizmetlerine ilişkin şikâyet, soru ve görüşlerini nihayete erdirdi.Bunun yanı sıra, iletişim merkezinden Kültür ve Turizm Bakanlığı mevzuatında yer alan tüm konular hakkında bilgi alınabiliyor. Gerekli durumlarda ise iletişim merkezi yetkilileri tarafından yönlendirme sağlanıyor.
 
Turist Memnuniyetini Artıracak”
Bakanlığın kontrolü altındaki kültür varlıkları, müzeler, turizm tesisleri, otel, restoran, seyahat acentaları hakkında gelen şikâyet, ihbar ve önerilerinde değerlendirildiği çağrı merkezi hizmeti, sektör temsilcilerine göre turist memnuniyetini de artıracak nitelikte olduğu yönünde.
 
 
Haber Kaynağı: 2

Etiket(ler): Kültür ve Turizm Bakanlığı,yerli ve yabancı turist,çağrı merkezi hizmeti,şikâyet, ihbar

Yorumlar
Club Resort Atlantis
Otel çok kötü oda da su damla damla akıyor.Çok kötü tuvalet kokusu var.Oda da TV var diyorlar bilgisayar ekranı koysalar daha iyi.2 kez resepsiyona söyledim bakan yok. ilgi sıfır odadan resepsiyona ulaşamıyorsunuz dışarıdan arıyorum yine telefona bakan yok. Yemek olayı çok kötü salatalar bir yerde zeytinyağlılar bir yerde sıcak yemekler bir yerde ızgaralar bi yerde ekmek bi yerde içecek bi yerde çatal bıçakları dahi gidip kendin aliyorsun .Kesimlikle gitmeyin.
[ omer çağlar ] 22 Mayıs 2017 Pazartesi 16:26
MAĞDUR
19 MAYIS TATİLİNİ DEĞERLENDİRELİM DEDİK YER AYIRTTIK BİR HAFTA ÖNCEDEN FAKAT CUNDA ADASINDA TUTKU PANSİYON BİZİM TATİLİMİZİ ZEHİR ETTİ TURGAY BEY AYIRTTIĞI YERİ BAŞKASINA SATMIŞ KESİNLİKLE İNSANLIK DİYE BİRŞEY YOK ÇOK KÖTÜ BİR YER 9 SAATLİK YOLDAN GELİP BEBEĞİMLE BÖYLE BİRŞEYLE KARŞILAŞMAK GÜVENİP SAKIN YER AYIRTMAYIN BÖYLELERİ TURİZM YAPMAMILI HAKKIMIZ HELAL DEĞİL ONA !!!!!
[ GÜLŞAH ] 22 Mayıs 2017 Pazartesi 14:25
Sikayet
Mersin gondoll otel temizljk tam bir rezaletti ilgjljlere duyurulur banyo tuvalet 4 yildizi hak etmiyor yazik alinan paraya gunah
[ Magdur ] 21 Mayıs 2017 Pazar 09:09
SİTE İÇİ ARAMA
YAZARLAR
RÖPORTAJ
ÖZEL HABER
VİDEO GALERİ
YORUMLAR
ANALİZ
ANKET
SİZİN ACENTANIZ HANGİSİ ?
SİZİN ACENTANIZ HANGİSİ ?
Turizm - Turizm Haberleri - Turizm Beldeleri - Tatil Köyleri - Oteller - Turizm Acenteleri
Turizm Haberleri