24 Haziran 2017 Cumartesi  
ÇOK OKUNANLAR
FOTO GALERİ
LİNK BANKASI
GAZETE BAŞLIKLARI

PİYASALAR
IMKB
0.00
DOLAR
3,5028
EURO
3,9236
ALTıN
141,772
HAVA DURUMU
İzmir19 / 35 °C
İstanbul23 / 29 °C
Antalya22 / 34 °C
Ankara12 / 29 °C
MAİL LİST
Yazı boyutu 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ADANA'DA ROMA DÖNEMİNDEN KALAN 1700 YILLIK TARİH

ADANA'DA ROMA DÖNEMİNDEN KALAN 1700 YILLIK TARİH
Adana'da Roma Döneminden Kalan ve Dünyanın Şehiriçi Trafikte Kullanılan En Eski Köprüsü Olarak Bilinen Taşköprü'nün Bir Tanıtım Levhasının Bile Olmaması Dikkat Çekiyor.
29 Temmuz 2008 / 01:05

Ferhat Ardıç-Turizmin Sesi Çukurova Koordinatörü


Adana'da Roma döneminden kalan ve dünyanın şehiriçi trafikte kullanılan en eski köprüsü olarak bilinen Taşköprü'nün bir tanıtım levhasının bile olmaması dikkat çekiyor.

Gece ışıklandırıldığında, Adana Merkez Sabancı Camii ile Hiltonsa Oteli'nin arasında bir gerdanlık gibi duran Taşköprü'nün hangi tarihte kimler tarafından yaptırıldığına ve hangi yıllarda kaç kez restore edildiğine dair bir bilgi levhası bulunmuyor.

Bin 700 yıldır Seyhan Nehri'nin sularını Çukurova'nın verimli topraklarıyla buluşturan Taşköprü, yerli ve yabancı turistlerin akınına uğruyor ama gelen turistler, tarihi köprünün geçmişi ile ilgili bir bilgi alamadan geri dönmek zorunda kalıyor.

Taşköprü'den sonra yapılan tarihi eserlerin bile tanıtıcı levhalarının bulunmasına rağmen yetkililerin bu eseri görmezden gelmesi tepki çekiyor.

TAŞKÖPRÜ'NÜN TARİHİ

Adana'nın Batı (Seyhan) ve Doğu (Yüreğir) yakalarını birleştiren Taşköprü, Seyhan Nehri üzerine Roma döneminde M.S. 384'de Mimar Auxentus tarafından yaptırıldı. Dünyanın şehiriçi trafikte kullanılan en eski köprüsüdür.

Orijinali 21 gözlü olan köprü nehrin, ıslah çalışmaları sırasında 7 gözünün toprak altında kalmasıyla 14 gözlü olarak hizmet vermekte.

Osmanlı döneminde birkaç kez onarılan Taşköprü, hala ilk günkü ihtişamıyla misafirlerini karşılamakta. 2006 yılı başında restorasyon çalışmalarına başlanan Taşköprü'deki çalışmalar, 2007 başlarında sona erdi.

Taşköprü'nün güneyinde bulunan elektrik üreten regülatör köprünün kapakları kapanınca eski baraj önüne kadar oluşan iç göl büyük bir seyir keyfi yaşatmakta.

Yorumlar
kesinlikle haklısın sevgili ferhat
KESİNLİKLE HAKLISINIZ BÖYLE BÜYÜK DEĞERLERİ KAYBETMEMEMİZ GEREKİR BU KONUYU BİZLERE SUNDUĞUN İÇİN TEŞEKKÜR EDERİZ FERHAT FURKAN CAYNAK
[ FURKAN CAYNAK ] 05 Ağustos 2008 Salı 11:36
tbrkler
tebrikler ferhat bey güzel bir yazı olmuş...zamanınızı ayırdıgınız bu konularda başarılar....
[ burak tbgnlu ] 05 Ağustos 2008 Salı 11:25
Değer bilmek gerekiyor!!
Adana'nın simgesi haline gelen bu köprünün doğma büyüme adanalılar tarafından bile tarihinin bilinememsi bu yapılanbilgilendirme eksikliğini çok açık açıklıyor zaten.Böyle bir değere ve tarihi mirasa sahibiz ama malesef kullanamıyoruz.Dua edelimde taş köprüye asfalt dökmesinler :-)))))
[ ERKAN YILMAZ ] 05 Ağustos 2008 Salı 08:33
SİTE İÇİ ARAMA
YAZARLAR
RÖPORTAJ
ÖZEL HABER
VİDEO GALERİ
YORUMLAR
ANALİZ
ANKET
SİZİN ACENTANIZ HANGİSİ ?
SİZİN ACENTANIZ HANGİSİ ?
Turizm - Turizm Haberleri - Turizm Beldeleri - Tatil Köyleri - Oteller - Turizm Acenteleri
Turizm Haberleri