24 Haziran 2017 Cumartesi  
ÇOK OKUNANLAR
FOTO GALERİ
LİNK BANKASI
GAZETE BAŞLIKLARI

PİYASALAR
IMKB
0.00
DOLAR
3,5028
EURO
3,9236
ALTıN
141,772
HAVA DURUMU
İzmir19 / 35 °C
İstanbul23 / 29 °C
Antalya22 / 34 °C
Ankara12 / 29 °C
MAİL LİST
Yazı boyutu 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ACCOR SERVİCES'DEN,"ÇALIŞAN MEMNUNİYETİ VE MOTİVASYONU ARAŞTIRMASI"

ACCOR SERVİCES'DEN,
Accor Services tarafından bu yıl ikincisi gerçekleştirilen “Çalışan Memnuniyeti ve Motivasyonu Araştırması'' Türk – Fransız Ticaret Derneği üyelerine sunuldu
17 Temmuz 2008 / 19:31

Turizmin Sesi


TÜRK - FRANSIZ TİCARET DERNEĞİ ÜYELERİ ACCOR SERVICES'İN EV SAHİPLİĞİNDE NOVOTEL İSTANBUL'DA BULUŞTU

Türk-Fransız Ticaret Derneği'nin bu yıl ikincisini düzenlediği satış ve pazarlama alt çalışma grubu toplantısı Accor Otel Grubu otellerinden olan Novotel İstanbul'da gerçekleştirildi.

Toplantıda; kurumsal hizmetlerde dünya lideri Accor Services'ın, araştırma şirketi Ipsos ile Türkiye çapında gerçekleştirdiği “İşyerinde Çalışan Memnuniyeti ve Motivasyonu Araştırması” katılımcılarla paylaşıldı.

Araştırma sonucu Ipsos Sadakat ve Memnuniyet Ölçümleri Bölüm Koordinatörü Sidar Gedik tarafından sunuldu.

Ticket Restaurant yemek kuponları ile öğle yemeğinde devrim yaratan ve günümüzde insan kaynaklarının daha etkin yönetilmesini sağlayan çok yönlü çözümleri ile geniş bir yelpazeye ulaşan Accor Services, çalışanların iş ve yaşam kalitesini artırmak amacıyla çalışanların değişen ihtiyaç ve beklentilerini düzenli olarak takip ediyor.

Bu doğrultuda, 2004 yılı sonunda, Fransa'da ilk “İşyerinde personel memnuniyeti ve motivasyonu” konulu araştırmayı gerçekleştiren Accor Services, her yıl bir çok ülkenin katılımıyla araştırmanın kapsamını genişletiyor.

Ana hedefi temel konularda çalışanların memnuniyetini değerlendirmek, aynı zamanda, işverenden beklentilerini ölçmek olan araştırmaya iki yıldır Türkiye de katılıyor.

Araştırma, iş/özel yaşam dengesi, çalışma koşulları, takdir ve ödüllendirme, ücretlendirme ve yan haklar gibi kritik konularda geçen yıl bir çok çarpıcı sonucu gündeme getirmişti.

Bu yıl ikincisi yapılan “Çalışan Memnuniyeti ve Motivasyonu Araştırması” sunumunda yeni tip çalışanlar şöyle tanımlandı: “daha güçlü, daha yetkin ancak daha bireyselleşmiş ve daha sadakatsiz”.

Araştırma sonucuna göre profesyonel yaşantıdan memnuniyetsizlik de her kategoride özellikle de yöneticiler arasında artış gösterdi.

NOVOTEL

Dünyanın önde gelen, Avrupa'nın lider otel gruplarından olan, kurumsal müşterileri ve kamu kuruluşlarına sunduğu kurumsal hizmetler alanında ise dünya lideri konumunda bulunan Accor, 100'e yakın ülkede 170.000 çalışanı ile faaliyet göstermektedir.
40 yılı aşkın uzmanlığı ile iki temel iş alanında hizmet vermektedir:

Oteller: Sofitel, Pullman, Novotel, Mercure, Suitehotel, Ibis, All Seasons, Etap Hotel, Formule 1 ve Motel 6 markaları ile 90 ülkede, 4.000'i aşkın otel, 500.000'e yakın oda ve Lenôtre gibi stratejik aktiviteleri ile faaliyet göstermektedir.

Kurumsal hizmetler: 40 ülkede 30 milyon kişi insan kaynakları, pazarlama hizmetleri ve harcama yönetimi alanlarında Accor Services hizmetlerinden faydalanmaktadır

Yorumlar
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
SİTE İÇİ ARAMA
YAZARLAR
RÖPORTAJ
ÖZEL HABER
VİDEO GALERİ
YORUMLAR
ANALİZ
ANKET
SİZİN ACENTANIZ HANGİSİ ?
SİZİN ACENTANIZ HANGİSİ ?
Turizm - Turizm Haberleri - Turizm Beldeleri - Tatil Köyleri - Oteller - Turizm Acenteleri
Turizm Haberleri